четвъртък, 19 декември 2024 г.

Украински Airbus H125 насочва Ми-8, за да унищожи камикадзе-дрон Шахед

🇺🇦💥🇷🇺 Видео, публикувано вчера от Telegram канала Соняшник, известен с връзките си с украинската бойна авиация, показва свалянето на камикадзе-дрон Шахед-136 от хеликоптер Ми-8, като според написаното за проследяване на маршрута на дрона е използван и хеликоптер Airbus H125.

Шахед-136 е дрон-камикадзе, проектиран в Иран и използван от руските сили в различни военни конфликти, включително в Украйна. Русия започна да придобива тези дронове от Иран през 2022 г., като докладите сочат, че са влезли в експлоатация същата година. Въпреки че точният брой на въоръжение не е публично потвърден, се предполага, че Русия е придобила няколкостотин и сега ги произвежда в страната.

Този вид безпилотници се характеризират с относително ниската си цена, дизайн на делта крило и способността си да носят експлозивен полезен товар. Проектирани са да летят на ниски височини, което ги прави по-трудни за откриване от радарите, и може да бъдат използвани за атаки както на военна, така и на гражданска инфраструктура.

Шахед-136 има приблизителен обсег от около 2500 километра, което го превръща в далекобойно оръжие, способно да поразява цели дълбоко във вражеска територия. Той използва проста GPS система за насочване за навигация и се задвижва от малък бутален двигател, което му позволява да се рее във въздуха, преди да се спусне към целта си в атака в стил камикадзе.

Въпреки че е относително бавен и шумен, което го прави уязвим за прехващане, неговият брой и ниска цена го превръщат в постоянна заплаха. Използването на този дрон в тактика на насищане допълнително усложнява усилията за противовъздушна отбрана, тъй като преодолява системите с множество входящи заплахи.

Ми-8 е двумоторен хеликоптер, проектиран в Съветския съюз, произведен в началото на 60-те години. Украйна наследи значителен брой от тези хеликоптери след разпадането на Съветския съюз и продължава да ги експлоатира и модернизира. По-усъвършенстваният вариант Ми-8МТВ2 влезе на въоръжение в края на 80-те и началото на 90-те години. Тази модернизирана версия се използва от украинската армия за различни роли, включващи транспорт, медицинска евакуация и бойни операции. Точният брой на въоръжение не е напълно ясен, но Украйна оперира с десетки хеликоптери Ми-8 и Ми-8МТВ2.

Ми-8МТВ2 е оборудван с подобрени двигатели и авионика и допълнителна броня в сравнение с по-ранните модели. Може да превозва до 24 войници или различни полезни товари и е в състояние да носи външни оръжия като ракети и картечници за бойни мисии. Хеликоптерът има обхват от около 500 километра и максимална скорост от приблизително 230 км/ч. Гъвкавостта и здравината му го правят ключов актив за украинската армия, особено за бързо разполагане и близка огнева поддръжка в зони на въоръжен конфликт.

След получаване на информация за въздушната цел от наземни радари, двойката се насочва към района. Веднъж в небето, Airbus H125 открива целта с помощта на електрооптична система, е ескортиран до безопасна зона заедно с Ми-8, след което Ми-8 го сваля с бордовото си оръжие. Невъзможно е да се направи това веднага с H125, защото той няма оръжия в конфигурацията и сертификацията, в които Украйна е получила. Това доведе до свалянето на атакуващия дрон и последваща детонация на полето, която ясно показва, че дори сваленият дрон представлява значителна опасност за инфраструктура и хора, намиращи се в района на свалянето.

Това не е първият път, когато хеликоптери се използват за противодействие на вражески дронове в небето над Украйна. Активното участие на армейската авиация за прехващане на безпилотни летателни апарати започна през лятото на 2024 г. Това стана възможно, след като украинските военни разшириха съществено мрежата от мобилни огневи групи, свалящи дронове с картечен огън от земята, което принуди руснаците да използват по-големи височини за летене на дроновете си в опит да избегнат наземния огън.

Това направи възможно ефективното ангажиране на армейската авиация за прехващане на цели на ниски, но вече не на свръхниски височини. Успешното използване на хеликоптери обаче зависи от множество фактори, включително обучението на екипажа и навременното откриване на въздушни цели на противника. В същото време прехващането на цели със стрелково оръжие представлява заплаха и за екипажа на хеликоптера. Ако куршумът не успее да удари бойната част на камикадзе дрона, той може да детонира и да удари хеликоптера с отломки, ако двата летателни апарата са твърде близо един до друг.

Няма коментари:

Публикуване на коментар