неделя, 6 октомври 2024 г.

Руския дрон С-70 „Охотник“ свален от приятелски огън.

🇷🇺💥 В събота, 5 октомври 2024 г. се появиха множество доклади, според които руските сили са унищожили свой самолет при инцидент с приятелски огън над град Константиновка в Донецка област на Украйна.

Според източници сваленият самолет първоначално е бил идентифициран от руските военни блогъри като безпилотен летателен апарат, но допълнителен анализ на отломките от мястото на катастрофата разкри, че останките принадлежат на модерния руски дрон С-70 „Охотник“.

Стелт безпилотният боен летателен апарат (UCAV) С-70 представлява една от най-новите разработки на Русия в дрон технологиите. Проектиран за различни роли, сред които разузнаване и прецизни удари, той е част от по-широките усилия на Москва за модернизация на военните ѝ способности.​

Ако бъде потвърден, този инцидент ще подчертае още веднъж продължаващите проблеми с координацията и комуникацията между руските сили, които неведнъж доведоха до инциденти с приятелски огън. Въпреки подобни инциденти не са рядкост в зоните на конфликт, загубата на толкова ценна военна техника може да се окаже сериозен удар върху руските бойни безпилотни способности.

Руската армия все още не е направила официално изявление по темата и не е предоставена подробна информация за това как се е случил инцидентът. Въпреки това, той предизвика дискусия сред отбранителните анализатори в социалните мрежи относно възможните причини за несполуката, както и за текущото състояние на операциите на руските дронове в Украйна.

Проектиран от Сухой и МиГ, С-70 е замислен като проект за самолет от шесто поколение. Дизайнът на дрона е базиран на по-ранния Микоян Скат, включващ технологии от Су-57.

Съобщава се, че руското министерство на отбраната е поръчало три нови прототипа на С-70, който ще служи като „wingman“ дрон за изтребителя от пето поколение Су-57, но може да се управлява и от земята.

Първият прототип на С-70 беше завършен през 2018 г., като два допълнителни прототипа са планирани за завършване през 2024 г.

Нови подробности за инцидента

Според докладите чифт самолети, съставен от пилотиран Су-57 и безпилотен С-70, са излетели от авиобаза Ахтубинск, разположена на около 590 километра от фронтовата линия, за оперативен тестов полет. Мисията беше част от тестовите изпитания на дрона, целящи да пробват възможностите му в реални бойни ситуации. Техническа неизправност обаче е накарала дронът да загуби контакт с наземния си оператор, отклонявайки се от курса към контролираната от Украйна територия.

Последва паника сред руските военни, отговорни за теста. Радиоприхващания от центъра за управление на полета разкриват, че наземните командири са наредили на придружаващия пилот на Су-57 да се опита да наруши траекторията на полета на дрона. В крайна сметка е взето решение за изстрелване на ракета въздух-въздух, за да бъде свален дронът.

С-70 „Охотник“ се разбива в Константиновка, само на 16 километра от фронтовата линия, а останките му бяха открити от украинската армия. Първоначалните им оценки поставят под съмнение твърденията за авангардните възможности на дрона. Противно на руската пропаганда, С-70 не изглежда да включва стелт полимери или усъвършенствани системи за изкуствен интелект, каквито бяха рекламирани. „Това не е усъвършенстван боен дрон“, каза украински експерт по отбраната. „По-скоро прилича на планер, оборудван с основни летателни способности и радиоуправление.“

Освен това използването на пилотирания изтребител Су-57 като командно предаване за дрона се смята за неефективно и подчертава ограниченията на руските мрежови възможности. На С-70 липсват надеждни стелт технологии, за които Русия твърди, че притежава, както и не разполага с централизирани мрежови системи, сравними с Link-16 на НАТО. Вместо това дронът разчита на основна радиовръзка за насочване, което ограничава оперативната му гъвкавост.

Руското министерство на отбраната отдавна рекламира С-70 като „лоялен помощник“ на Су-57, способен да участва в координирани мисии и да използва широка гама от бордови оръжия. Инцидентът обаче поставя под съмнение неговите способности за изпълняване на сложни бойни маневри, включително използването на ракети въздух-въздух или прецизно насочвано оръжие.

Докато Русия продължава да настоява за разработването на С-70, бойната му готовност остава под въпрос. Загубата на дрона при този инцидент, съчетана с предизвикателствата, подчертани от този оперативен провал, поражда сериозни опасения за бъдещето на програмата. Въпреки амбицията на Русия да пусне усъвършенствани безпилотни системи, реалностите на терен предполагат, че С-70 все още е далеч от високотехнологичния актив, който Кремъл рекламира.

Няма коментари:

Публикуване на коментар