Руски военнослужещ стои до мобилен център за набиране на военнослужещи по договор в Ростов на Дон, Ростовска област, Русия, 17 септември 2022 г. 📸 Снимка: REUTERS/Sergey Pivovarov |
🇷🇺💰 Правителството на Руската федерация планира да отдели 90 милиарда рубли (948 милиона щатски долара) между 2025 и 2027 г. за еднократни плащания на лица, решили да подпишат военни договори с руското министерство на отбраната, според доклад на Института за изследване на войната (ISW).
Този значителен финансов ангажимент предполага, че Кремъл възнамерява да продължи да разчита на своите усилия за „криптомобилизация“, за да отговори на нуждите от жива сила за продължаващата война в Украйна.
Така наречената криптомобилизация се отнася до непрекъснато набиране на по-малки резервисти, което работи заедно с по-мащабни наборни кампании и други усилия за мобилизация. Русия провежда различни кампании за привличане на „доброволци“ за подписване на договори с нейните въоръжени сили, като предлага все по-изгодни финансови стимули за поддържане на военните си усилия.
В момента руското федерално правителство предлага еднократно плащане от 400 000 рубли (4200 долара) за подписване на военен договор, като някои регионални правителства предлагат плащания над един милион рубли.
Тези финансови стимули предполагат, че Кремъл се стреми да наеме приблизително 225 000 служители чрез договорна служба между 2025 г. и 2027 г. Тази цел обаче може да изисква още по-високи плащания, тъй като ставките непрекъснато се увеличават от 2022 г. насам.
Увеличените финансови стимули на Кремъл отразяват опасенията, че настоящите усилия за набиране на персонал може да не са достатъчни за поддържане на необходимия брой нови сили в подкрепа на военните му операции в Украйна.
Въпреки тези увеличени плащания Институтът за изследване на войната (ISW) оценява, че има средносрочни до дългосрочни ограничения за това колко военнослужещи може да донесе продължаващата криптомобилизация. Само по себе си увеличаването на финансовите стимули може да не е достатъчно за справяне с тези ограничения.
Руският президент Владимир Путин остава ангажиран с криптомобилизацията като средство за избягване на широко непопулярна пълномащабна мобилизация. ISW обаче отбелязва, че Путин все още има възможност да обяви друга частична мобилизация, както направи през есента на 2022 г., ако ситуацията в Украйна се влоши допълнително.
Путин и руското военно ръководство изглежда не желаят да намалят интензивността на операциите в Украйна, разглеждайки поддържането на инициативата в целия театър като стратегически критично. Остава несигурно как ще реагира Кремъл, ако се сблъска с друга значителна криза с живата сила, подобна на тази през втората половина на 2022 г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар