сряда, 4 септември 2024 г.

САЩ одобриха продажбата на 8 ракетни системи HIMARS на Хърватия на фона на нарастващото напрежение със Сърбия.

Членове на екипажа на M142 HIMA RS от 4-ти батальон, 133-ти полеви артилерийски полк на Националната гвардия на армията на САЩ симулират изстрелване на ракети по време на обучение във военновъздушната база Шиевър, Белгия, 29 юли 2024 г.
📸 Снимка: Andrew Bertain/U.S. Army

🇭🇷🤝🇺🇸 На 30 август 2024 г. Държавният департамент на САЩ одобри значителна чуждестранна военна продажба на правителството на Хърватия, потенциално на стойност 390 милиона долара. Продажбата включва осем артилерийски ракетни системи M142 (HIMARS) и набор от свързано оборудване и услуги. Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността официално уведоми Конгреса за потенциалната транзакция, отбелязвайки значително подобрение във военния капацитет на Хърватия.

Предложеният пакет включва не само системите M142 HIMARS, но също и 24 ракети с алтернативни бойни глави M30A2 (GMLRS), 24 единични високоексплозивни капсули M31A2 GMLRS и разнообразие от помощни превозни средства и комуникационно оборудване. Сделката се разглежда като стратегически ход за укрепване на отбранителната инфраструктура на страната, отразявайки нарастващото военно сътрудничество между САЩ и техните европейски съюзници.

M142 HIMARS е универсална, изключително мобилна и усъвършенствана система за изстрелване на ракети, разработена от Съединените щати. Предназначена е да осигури бърза и прецизна огнева подръжка на дълги разстояния за военните сили. Монтирана на шаси с колела, HIMARS може да се разгръща и препозиционира бързо, което ѝ позволява да нанася мощни артилерийски удари с различни боеприпаси, включително управляеми ракети с обсег до 70 км и ракети ATACMS с обсег до 300 км. Нейната гъвкавост, прецизност и разширен обхват я превръщат в критичен актив в съвременната война, способен да ангажира цели, като същевременно поддържа висока степен на мобилност и оцеляване на бойното поле.

Съединените щати имат история на доставки на военно оборудване на Хърватия, което подчертава силното партньорство в отбраната между двете страни. През последните години тази подкрепа включва доставката на усъвършенствана военна техника като транспортни хеликоптери и бронирани превозни средства. През 2018 г. САЩ предоставиха на Хърватия два хеликоптера S-70 Black Hawk, последвани от допълнителни два хеликоптера Black Hawk през 2021 г., всички във версия UH-60M. Тази доставка беше част от по-широк пакет от военна помощ, оценен на общо 53 милиона долара. През 2015 г. Хърватия получи шест бронетранспортьора MaxxPro от САЩ, като се съсредоточи върху версиите на спасителни машини.

През 2016 г. САЩ доставиха на Хърватия 16 бойни хеликоптера Bell-206/OH-58D(I), част от сделка със значителна финансова помощ. През 2016 г. Хърватия получи 100 противотанкови ракети AGM-114 Hellfire-2 за използване с техните хеликоптери OH-58D. Тази продължаваща военна подкрепа подчертава задълбочаващите се стратегически отношения между САЩ и Хърватия, насочени към подобряване на отбранителните способности на Хърватия в регион, белязан от историческо напрежение.

Засиленото превъоръжаване на страната идва на фона на нарастващото напрежение със съседна Сърбия. Отношенията между двете страни са все по-обтегнати през последните няколко години, главно поради продължаващи исторически спорове, свързани с правата на малцинствата и граничните въпроси. Продажбата на модерни военни системи на Хърватия вероятно ще изостри това напрежение, тъй като Сърбия често е изразявала загриженост относно милитаризацията на своите съседи.

Въвеждането на HIMARS в арсенала на Хърватия значително повишава нейните способности за удари на далечни разстояния, развитие, което може да промени регионалния баланс на силите. Това може да накара Сърбия да потърси допълнителна военна подкрепа от своите съюзници, повишавайки риска от натрупване на оръжия в и без това нестабилния регион. Решението на САЩ да одобрят тази продажба вероятно ще има далечни последици за стабилността на региона. Въпреки че този ход има за цел да укрепи отбранителната позиция на Хърватия, е възможно той неволно да увеличи регионалното напрежение. Отговорът на това развитие от страна на Сърбия може да включва увеличаване на военните разходи.

Освен това продажбата може да обтегне дипломатическите отношения на Хърватия със Сърбия, усложнявайки текущите усилия за разрешаване на двустранни проблеми и постигане на траен мир в региона. Европейският съюз, който беше активно ангажиран в посредничеството при спорове на Балканите, може да намери своята роля за по-предизвикателна с развитието на военната динамика между Хърватия и Сърбия.

Докато Хърватия се готви да интегрира тези усъвършенствани системи в своята армия, по-широките геополитически последици от продажбата ще бъдат внимателно наблюдавани както от регионалните, така и от глобалните сили. Одобрението на Държавния департамент на САЩ бележи ключов момент на Балканите, където историческото напрежение и съвременните военни способности се сливат по сложен и потенциално дестабилизиращ начин.

Няма коментари:

Публикуване на коментар