Изтребител Су-34 на руската армия в подготовка за излитане |
Притисната от редица проблеми, сред които гъстата мрежа на украински ПВО комплекси, липсата достатъчно добре обучени кадри и интегрирана система за комуникация, руската авиация не успя да овладее небето над Украйна, за да подкрепи усилията на руските сухопътни войски. Не и през първите близо две години от началото на пълномащабната инвазия на 24 февруари 2022 г.
Но през последните седмици в небето над Авдеевка – дългогодишната украинска крепост, разположена северозападно от окупирания Донецк в Източна Украйна – това се промени.
Изстрелвайки сателитно насочвани плъзгащи бомби ( от англ. - glide bombs) от разстояние повече от 40 километра, руските пилоти бомбардираха Авдеевка от въздуха в продължение на седмици, преди дузина руски бригади и полкове да пристъпят към сухоземна операция и да принудят украинската 110-та механизирана бригада да се оттегли на запад от руините на призрачния град.
Сега, когато руснаците най-накрая имат решение как да подкрепят сухопътните си войски от въздуха, очаквайте те да повторят успешната тактика и в други сектори на фронтовата линия, дълга повече от 900 километра. Въздушната кампания на руската авиация при щурма на Авдеевка може да „предвести промяна в руските операции другаде по фронтовата линия“, съобщи американският Институт за изследване на войната (ISW), базиран във Вашингтон, окръг Колумбия.
Руските военновъздушни сили разполагат с около хиляда фронтови изтребители-бомбардировачи - около 10 пъти повече от тези на украинските ВВС. Но това смазващо превъзходство не се успя да се материализира във въздушно превъзходство в небето над Украйна.
„От началото на март 2022 г. те загубиха способността да действат в контролираното от Украйна въздушно пространство, освен на много ниски височини, поради неспособността им надеждно да потискат или унищожават все по-ефективните, добре разпръснати и мобилни зенитно-ракетни комплекси на украинската армия“, обясняват Джъстин Бронк, Ник Рейнолдс и Джак Уотлинг в ноемврийския си доклад за Royal United Services Institute в Лондон.
През първата година от пълномащабната война руските пилоти не можеха да рискуват с полети в близост до фронтовата линия. Но също така им липсваха прецизни боеприпаси с голям обсег, които биха им позволили да подкрепят сухопътните сили от безопасно разстояние. Така украинската противовъздушна отбрана ефективно неутрализира въздушното предимство на Русия.
Но не за дълго. Добавяйки крила и универсален модул за планиране и корекция (съкратено УМПК) към 250, 500 и 1500 килограмови авиационни бомби, руснаците разработиха способност за удари с високоексплозивни планиращи бомби. Така самолетът може да нанесе точни удари от разстояние няколко десетки километра, без да навлиза в зоната на системите за ПВО. Това е достатъчно, за да намали, ако не и да елиминира риска от украинските зенитно-ракетни комплекси.
Авиационните бомби с УПМК бързо се превърнаха в едно от най-страховитите оръжия на руската армия, притежаващо достатъчно огнева мощ, за да сринат със земята цели сгради и да разбият бункери.
В Авдеевка, украинската 110-а механизирана бригада разчиташе на укритие в стотиците многоетажни сгради, намиращи се в пределите на града, а също и използваше високите им етажи като наблюдателни постове и огневи позиции. Непрестанните руски въздушни удари, обаче, сринаха със земята повечето от тези сгради.
„Тези бомби напълно унищожават всяка позиция“, написа Егор Шугар, войник от украинската 3-та щурмова бригада, която бе изпратена в Авдеевка, за да покрие отстъплението на 110-та бригада в петък.
Всяка сграда и укрепление се превръща в кратер след пристигането само на един ФАБ.
В пика на въздушната кампания този уикенд изтребители Су на руската авиация хвърлиха зашеметяващите 250 авиационни бомби в рамките на по-малко от 48 часа. Това принуди напълно изтощената 110-та бригада на украинската армия да избяга на запад, предавайки руините на тлеещия град в ръцете на руската армия.
Според ISW това вероятно е първият случай от две години насам, в който руските въздушни сили изиграват решаваща роля в успеха на руските сухопътни операции.
Но това не бе неизбежно и имаше своята цена. В събота украинската противовъздушна отбрана - по всяка вероятност една от трите, произведени в САЩ зенитно-ракетни комплекса "Patriot" - свали три руски изтребителя Су-34 и Су-35 на 90 километра източно от Авдеевка. Украинската армия твърди, че е свалила четвърти такъв в неделя.
Украинците очевидно разполагат със средствата да противодействат на руската авиация, с което да предотвратят нови опустошителни бомбардировки като тази в донецкото предградие. Това, което им липсва, е капацитет. Съединените щати бяха най-големият доставчик на ракети Patriot за Украйна, но от октомври, членовете на Републиканската партия в Конгреса на САЩ започнаха да блокират военната помощ за Украйна.
Сега украинският запас от ракети Patriot с обсег от 90 мили е "спаднал до критично ниво", според Антон Геращенко, бивш съветник на украинското вътрешно министерство. Пристигането на новите изтребители F-16 в Украйна в идните месеци е възможно да компенсира това.
„Сред ключовите задачи за тези самолети вероятно ще бъдат отблъскването на руските бомбардировачи, изстрелващи ракети срещу украинските градове и инфраструктура, както и прихващането на руската тактическа авиация“, обясни Мик Райън, пенсиониран генерал от австралийската армия. „Това включва елиминиране или намаляване на ефективността на руските изтребители, пускащи планиращи бомби.
Но за целта изтребителите F-16 ще трябва да си проправят път, преодолявайки руските изтребители и противовъздушна отбрана, което е рисковано. Това прави комплексите Patriot най-добрата защита на Украйна срещу руските въздушни удари. В тяхно отсъствието, руската авиация без съмнение ще опита да повтори успехите си от офанзивата срещу Авдеевка, което означава само едно - нови и нови украински градове ще я последват.
Източник: Forbes
Превод и адаптация: Frontline Monitor
Няма коментари:
Публикуване на коментар