сряда, 2 април 2025 г.

Първият български F-16 пристигна в трета авиобаза.

🇧🇬🤝🇺🇸 Първият многоцелеви изтребител F-16 Block 70 за Военновъздушните сили на България пристигна в Трета авиобаза край пловдивското село Граф Игнатиево в исторически момент за родната бойна авиация. Пристигането беше отбелязано с официална церемония в присъствието на министър-председателя Росен Желязков, министъра на отбраната Атанас Запрянов и висши военни.

„Това не е просто боен самолет, а символ и олицетворение на стратегическото партньорство между България и САЩ“, заяви Желязков и изтъкна, че партньорството, започнало при Бойко Борисов и президента на САЩ Доналд Тръмп, продължава и днес, като родните въоръжени сили придобиват не само бойни самолети, но и пехотни машини Stryker, противотанкови ракети Javelin и друго модерно въоръжение.

България направи първоначалната си поръчка за осем самолета F-16C/D Block 70 през 2019 г. чрез програмата на САЩ за външни военни продажби (FMS). Поради забавяне, причинено от множество фактори, сред които пандемията от COVID-19, пълната доставка на тази първа партида се очаква да бъде завършена до края на тази година.

„Това бележи началото на нова ера в способностите на нашите военновъздушни сили. Пожелавам успех в летенето“, заяви министърът на отбраната Запрянов, като потвърди, че останалите седем самолета и девет пилоти се предвижда да бъдат готови за въоръжение до края на годината. Втора партида от осем самолета е планирана за доставка между 2026 г. и 2027 г. позволявайки на страната ни да оперира пълна ескадрила от модерни западни многоцелеви бойни самолети.

България е третата страна, която получи усъвършенстваната версия Block 70 на F-16C/D Fighting Falcon. В момента американската корпорация Lockheed Martin произвежда самолети от този модел за няколко страни, сред които България, Словакия, Тайван, Мароко и Йордания.

„Самото пристигане на самолета не го прави веднага български. Има процедура, отнемаща време. Трябва да приключи официалното предаване на документите", посочи военният министър и добави, че официалната церемония по предаването е насрочена за 12 април.

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поздрави личния състав на военното летище Граф Игнатиево и изрази увереност в способността му бързо да овладее новата платформа. Изтребителят представлява ключов компонент за укрепването на отбранителната позиция на България на фона на променящия се геополитически пейзаж в региона.

F-16 е в експлоатация от края на 70-те години на миналия век, като първоначално е проектиран като лек изтребител за превъзходство във въздуха, а по-късно еволюира в многоцелеви самолет с усъвършенствани възможности за авионика, радар и оръжия. Вариантът Block 70/72 представлява най-новата еволюция на платформата, включваща авангардни подобрения на авиониката, радара и системите за електронна война. Тези модификации са предназначени да подобрят оперативната ефективност и оперативната съвместимост, което го прави подходящ за съвременните условия на въздушен бой. Самолетът се използва широко от военновъздушните сили на НАТО и съюзниците поради неговата адаптивност, наличност и доказани качества.

F-16 Block 70 е оборудван с радар AN/APG-83 (AESA) на Northrop Grumman, който е базиран на технология, използвана в изтребителите от пето поколение. Той включва 6x8-инчов централен пиедестален дисплей с висока разделителна способност, подобрен компютър на мисията и пакет за електронна война Viper Shield с приемник за цифрово радарно предупреждение. Разполага също и с автоматична система за избягване на сблъсък със земята (Auto-GCAS) за подобрена безопасност на пилота. Структурният му експлоатационен живот е удължен до 12 000 летателни часа, което го прави дългосрочна инвестиция за военновъздушните сили по света.

F-16 Block 70 е едномоторен, многоцелеви боен самолет с тегло 9207 кг, дължина 15,03 метра, размах на крилата 9,45 метра и височина 5,09 метра. Захранван от двигател Pratt & Whitney F100-PW-229EEP или General Electric F110-GE-129, всеки от които произвежда около 13 000 кг тяга, той може да достигне скорости над Мах 2, обхват от 579 км, обхват от 1700 км в конфигурация въздуха-въздух и обхват от 3940 км с външни резервоари за гориво. Въоръжението му включва 20 мм оръдие M61 Vulcan, ракети въздух-въздух AIM-120 AMRAAM и AIM-9 Sidewinder и бомби с малък диаметър GBU-39/B.

Към януари тази година са произведени общо 4 588 единици F-16 Fighting Falcon, като Lockheed Martin има изоставане от приблизително 128 самолета и планира да произвежда до 48 бройки годишно. С над 200 потвърдени поръчки, F-16 Block 70/72 е изборът, на който се спряха страни като Бахрейн, България, Словакия, Тайван, Мароко и Турция.

Бахрейн вече получи пълната си поръчка от 16 самолета, докато Словакия започна да получава самолетите от своята поръчка на 14 единици. Турция също придоби 40 самолета Block 70, като в същото време избра да модернизира съществуващите самолети в инвентара си. Редица държави, сред които Колумбия, Индонезия, Полша и Филипините, също изразиха интерес към модерната платформа и са потенциални бъдещи оператори на варианта Block 70.

Няма коментари:

Публикуване на коментар