🇺🇸🇸🇾 Американската армия е започнала поетапно изтегляне от своята база в газовото находище „Коноко“ в източната сирийска провинция Дейр ез-Зор, сигнализирайки за първа стъпка от по-широко намаляване на силите си в страната.
Представители на Пентагона са информирали своите колеги в израелските служби за сигурност за планираното редуциране на войските в Сирия, съобщи Ynet.
Висш израелски служител разкри, че израелското правителство полага усилия да убеди Вашингтон да ограничи изтеглянето, опасявайки се, че подобен ход ще увеличи турските апетити към контрол над Сирия.
Съединените щати имат около 2000 войници в Сирия в множество бази, предимно на североизток, които работят с местните сили, за да предотвратят възраждането на Ислямска държава, която през 2014 г. пое контрола върху обширни територии от Ирак и Сирия, преди да бъде разгромена.
Едно от официалните лица посочи, че консолидацията може да намали наполовина броя на войските в Сирия – т.е. до около 1000 души. Друг американски служител потвърди плановете, но подчерта, че е скептичен за извършването му в такива мащаби, още повече в момент, когато администрацията на Тръмп преговаря с Иран и същевременно натрупва сили в региона.
Съединените щати изпратиха самолети, включително стратегически бомбардировачи B-2 Spirit, бойни кораби и средства за противовъздушна отбрана, за да подсилят силите си в Близкия изток.
В понеделник Тръмп заяви, че според него Иран забавя умишлено ядрената сделка със Съединените щати и трябва да се откаже от своите стремежи за сдобиване с ядрено оръжие, тъй като в противен случай ще се изправи пред военен отговор.
Междувременно министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет извършва цялостен преглед на американските военни части по света.
Ръководеното от ислямисти правителство в Сирия, поело управлението след свалянето на Башар Асад през декември, се опита да възстанови връзките на страната в региона и отвъд.
Сирийски демократични сили, ръководена от кюрди и подкрепяна от САЩ коалиция от въоръжени групи, сключи споразумение с Дамаск за сливане на ръководените от нея органи и сили за сигурност с централното правителство.
През март САЩ предоставиха на сирийските власти списък с условия, които трябва да изпълнярт в замяна на частично облекчаване на санкциите, но изключвайки това, администрацията на Тръмп почти не се е ангажирала с новите управляващи на страната.
Някои представители на Белия дом се стремят да заемат по-твърда позиция към новото сирийско правителство, посочвайки някогашните му връзки с Ал-Кайда като причина да сведат до минимум ангажираността.
Намерението на сегашната администрация да изтегли американската армия от Сирия не е от вчера. Тръмп обяви пълното изтегляне на американските войски от Сирия още в първия си мандат начело на Белия дом, но така и не успя да го реализира напълно. Тогава Израел също се обяви против този ход, изразявайки загриженост, че евентуално американско изтегляне ще създаде властови вакуум в региона, което ще позволи на Иран да укрепи позициите си в близост до израелската граница.
Няма коментари:
Публикуване на коментар