сряда, 9 април 2025 г.

Москва планира да засели окупираната Украйна с 5 милиона души.

Мъж кара електрически скутер по шосеен път близо до новопостроена жилищна сграда в окупирания Мариупол, Донецка област на Украйна, 16 август 2023 г.
📸 Снимка: STRINGER / AFP

🇷🇺⚔️🇺🇦 Кремъл има намерение да презасели повече от 5 милиона души към окупираните от него територии до края на десетилетието, съобщи Kyiv Post. Планът е бил обсъден по време на форума „Интеграция-2025“, посветен на консолидацията на незаконно анексираните украински области, проведен в Ростов на Дон на 4 април 2025 г.

Съветникът на кмета на украинския град Мариупол Петро Андрюшченко постави под съмнение доколко е изпълним подобен план и отбеляза, че в момента населението според оптимистичните оценки е под 5 милиона.

„Например, те очакват да увеличат броя на хората в окупираните територии до 10 милиона души до 2030 г. Днес реалният им брой не достига 5 милиона с голям напредък и разтягане“, посочи той в неделна публикация на своя Telegram канал.

Андрюшченко изрази своето убеждение, че Москва ще засели района с руснаци, доведени от вътрешността на Руската федерация.

„Откъде ще вземат повече от 5 милиона? Точно така – ще ги докарат от Русия“, категоричен бе той.

Поради недостига на работна ръка, Москва разчита на мигранти от страните в Централна Азия, за да подпомогне усилията по възстановяване на разкъсаните от войната окупирани територии, като често изпраща принудително нищо неподозиращите работници да служат на фронтовата линия.

В своята публикация Андрюшченко постави под съмнение и твърденията за броя на населението в Мариупол, направени от на руски официални лица.

„Мариуполският маркер продължава да добавя броя на хората, които са се завърнали. Според неговите "данни" 329 000 жители на Мариупол са се върнали в Мариупол. Дори не питам къде живеят толкова много, защото това е почти колкото възрастното население на Мариупол през 2014 г.“

В края на ноември той отбеляза пред Kyiv Post, че около 130 000 украинци са се върнали в своите домове в окупирания Донбас през 2023 г. поради трудностите да живеят като вътрешно разселени лица в контролираните от Киев територии. Той допълни, че още по-голям брой, около 200 000, са били върнати при опит за влизане в Русия на път обратно към окупираните територии.

В последната си публикация Андрюшченко спомена още, че в опитите си да конфискуват места за повторно заселване окупационните власти са признали за безстопанствени едва 600 апартамента, което допълнително поставя под въпрос оценките за населението на Мариупол на окупационните служители.

През януари жители на града, който е под руска окупация от три години насам, се обърнаха към руския президент Владимир Путин за жилища, след като къщите им бяха унищожени по време на боевете през пролетта на 2022 г., а окупационните власти на т.нар. ДНР съобщиха, че няма да се строят повече компенсаторни жилища.

В края на 2022 г. Кремъл обяви анексирането на четири украински области – Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка, след провеждането на т.нар. референдуми в окупираните територии на Украйна. Решението на Москва няма международно признание, с изключение на Северна Корея и Сирия – държави със силно авторитарно управление, които са зависими от Русия. След свалянето на режима на Башар ал-Асад през декември се очаква решението за признаване на анексирането да бъде отменено от новата власт в Дамаск.

Украйна, ЕС, САЩ и ООН заявиха, че референдумите и анексирането нямат правно основание и ефект. Освен че беше извършено в грубо нарушение на международното право, анексирането бе извършено в нарушение и на руското законодателство.

На 12 октомври 2022 г. Общото събрание на ООН прие резолюция, озаглавена „Териториалната цялост на Украйна: защита на принципите на Хартата на ООН“, която осъжда „незаконните т. нар. референдуми“ и „опита за незаконно анексиране“ и изисква от Руската федерация незабавна отмяна на решенията и изтегляне на силите ѝ от Украйна. Едва пет държави гласуваха против нея – Русия, Северна Корея, Сирия, Беларус и Никарагуа.

Месец по-късно Украйна предприе контранастъпления в Херсонска и Харковска области, които ѝ позволиха да си върне обширни части от анексираната територия, включително град Херсон на 11 ноември 2022 г. Към днешна дата, над три години и два месеца след пълномащабната инвазия, обширни територии от анексираните украински области остават извън контрола на руските сили. Към днешна дата Русия контролира почти изцяло Луганска област, по-голямата част от Донецка област и приблизително половината от Херсонска и Запорожка области, но без техните центрове.

В последните си изявления Кремъл изключи прекратяването на военните действия по линиите на контакт и се закани да превземе изцяло и четирите региона.

Няма коментари:

Публикуване на коментар