четвъртък, 27 март 2025 г.

Башканът на Гагаузия призова Путин и Ердоган за натиск срещу молдовските власти.

🇲🇩⚔️🇷🇺 Ръководителят на молдовската автономна област Гагаузия отправи призив към руския президент Владимир Путин да окаже натиск върху властите в страната да я пуснат на свобода от полицейския арест, след като беше арестувана по-рано тази седмица.

Молдовската полиция задържа Евгения Гутул на международното летище в Кишинев във вторник вечерта, като я задържа за 72 часа. Миналата година молдовски съд започна процес срещу нея по повдигнати обвинения в насочване на руски финансови активи към вече забранената партия Шор.

В изявление, публикувано от нейните адвокати в четвъртък сутринта, Гутул отправя призив към руския президент да използва „всички дипломатически, политически и правни механизми“, за да окаже натиск върху правителството в Кишинев да я освободи от полицейския арест. Тя нарече ареста си „открита атака срещу нашите права и свободи, срещу всичко, което определя нашата идентичност“.

Гутул също се обърна към турския президент Реджеп Тайип Ердоган за помощ в отделно изявление, публикувано в нейния канал в Telegram.

Гутул е свързан с партията Шор, чийто лидер в изгнание, Илан Шор, се твърди, че е получил руски средства, включително от олигарха Роман Абрамович, за организиране на усилия за дестабилизация на Молдова.

Миналата пролет тя пътува до руската столица Москва, за да потърси подкрепа от Владимир Путин с твърдението, че властите в Молдова се опитват да я подкопаят.

Гагаузия е автономен район в състава на Република Молдова, разположен в равнинната степна част на Бесарабия. Създаден е на 23 декември 1994 г. Има три официални езика: молдовски, гагаузки и руски. Коренспонденцията с републиканските власти, учреждения, организации и предприятия, намиращи се извън Гагаузия, е на молдовски или руски. Българският език в района има статут на местен език и се изучава в училищата, в които има български ученици.

Гагаузите са тюркоезична етнографска група с православно вероизповедание, избягала заедно с днешните бесарабски българи от българските земи на Османската империя през XIX в.

Прогонени от османската заплаха, те се установяват в Руската империя, главно в Бесарабия, поделена днес между Украйна и Молдова, като в последната сега е тяхната новопровъзгласена автономна република Гагауз Ери.

През Втората световна война Сталин депортира много гагаузи в Сибир. Неизселили се гагаузи живеят в днешните граници на България (Добруджа, Варненско и Ямболско и др.), на Румъния (Северна Добруджа), а също в Гърция и Турция.

Основните хипотези за произхода на гагаузите е, че са наследници на прабългарите, на тюркски племена (кумани, узи и печенеги) или смес от тях, както и най-подробно документираната, че са езиково турцизирани православни българи.

След като е включена в състава на Молдовската ССР, Гагаузия е обект на мащабна русификация, което укрепва културните и езикови връзки с Русия.

По последни данни от преброяването през 2004 г. българското малцинство възлиза на 8013 души или 5 процента от общото население на региона.

След обявяването на независимостта на Молдова през 1991 г. при разпадането на Съветския съюз, Гагаузия получава автономия през 1994 г. Оттогава местните лидери често влизат в конфликт с централната власт в Кишинев за културни политики, икономическо развитие и външни работи.

Изборната победа на Гутул през юни 2023 г. е непризната от Централната избирателна комисия на Молдова поради предполагаеми нарушения при финансирането на кампанията и чужда намеса. Тя беше забранена от заседанията на кабинета и наскоро беше санкционирана от Съединените щати.

Няма коментари:

Публикуване на коментар