четвъртък, 3 октомври 2024 г.

Къде са основните ядрени обекти на Иран и за какво ги използва?

🇮🇷☢️ След ракетната атака на Иран срещу Израел във вторник, се появиха спекулации, че Израел може да извърши удари срещу ядрените съоръжения на Иран - нещо, което отдавна заплашва да направи.

По-долу са някои сме описали някои от основните ядрени обекти в страната.

Колко близо е Иран до притежаването на ядрено оръжие?

Ядрената програма на Иран е разпръсната на много места. Тъй като заплахата от израелски въздушни удари е надвиснала над нея от десетилетия, само малка част от обектите се намират над земята.

Съединените щати и ядреният надзорен орган на ООН вярват, че Иран е имал координирана, тайна програма за ядрени оръжия, която е спрял през 2003 г. Ислямската република отрича някога да е имала такава или да планира да има такава.

Иран се съгласи с ограничения върху ядрените си дейности в замяна на премахване на западните санкции съгласно споразумение от 2015 г. със световните сили. Този пакт се разпадна, след като тогавашният президент Доналд Тръмп изтегли Съединените щати през 2018 г. и Иран започна да изоставя ограниченията през следващата година.

Оттогава Техеран разширява своята програма за обогатяване на уран, намалявайки т.нар. „време за пробив“, което ще му е необходимо, за да произведе достатъчно оръжеен уран за ядрена бомба до няколко седмици от поне една година съгласно споразумението от 2015 г.

Всъщност правенето на бомба с този материал ще отнеме повече време. Колко дълго е по-малко ясно и е предмет на дебат.

Сега Иран обогатява уран до 60% деляща се чистота, близо до 90% от оръжейния клас, на две площадки и на теория има достатъчно материал, обогатен до това ниво, ако бъде допълнително обогатен, за почти четири бомби, според мерило на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) - организация, създадена по инициатива на ООН и САЩ за насърчаване на използването на атомната енергия за граждански цели и за предотвратяване на нейното използване за военни цели.

Натанц

Комплекс в сърцето на програмата за обогатяване на Иран, разположен в равнина, граничеща с планини в покрайнините на свещения град на шиитските мюсюлмани Кум, южно от Техеран. В Натанц има съоръжения, сред които два завода за обогатяване: огромният подземен завод за обогатяване на гориво (FEP) и надземният пилотен завод за обогатяване на гориво (PFEP).

През 2002 г. иранска опозиционна група в изгнание разкри, че Иран тайно строи Натанц, разпалвайки дипломатическо противопоставяне между Запада и Иран относно ядрените му намерения, което продължава и до ден-днешен.

FEP е построен за обогатяване в търговски мащаб и може да побере 50 000 центрофуги. В момента там са инсталирани около 14 000 центрофуги, приблизително 11 000 от които работят, преработващи уран до 5% чистота.

Дипломати с познания за Натанц описват FEP като съоръжение, намиращо се на около три етажа под земята. Отдавна се обсъжда колко щети могат да му нанесат израелските въздушни удари.

През април 2021 г. на центрофугите във FEP бяха нанесени щети по други начини, включително експлозия и прекъсване на електрозахранването в акт на саботаж, който властите в Техеран приписаха на Израел.

Надземният PFEP съдържа само няколкостотин центрофуги, но те обогатяват до 60% чистота.

Фордоу

От другата страна на Кум, Фордов е място за обогатяване, вкопано в планина и следователно вероятно по-добре защитено от потенциални бомбардировки от FEP.

Сделката от 2015 г. с големите сили изобщо не позволи на Иран да обогатява във Фордов. Сега има повече от 1000 центрофуги, работещи там, част от които са с усъвършенствани машини IR-6, обогатяващи до 60%.

Освен това Иран наскоро удвои броя на центрофугите, инсталирани във въпросното съоръжение, като всички нови машини са IR-6.

Съединените щати, Великобритания и Франция обявиха през 2009 г., че Иран е строил тайно въпросния обект в продължение на години без да информира МААЕ. По същото време американският президент Барак Обама заяви: „Размерът и конфигурацията на това съоръжение са несъвместими с мирна програма“.

Исфахан

Иран има голям център за ядрени технологии в покрайнините на Исфахан, вторият по големина град в страната.

Той включва завод за производство на горивни пластини (FPFP) и съоръжение за преобразуване на уран (UCF), което може да преработва уран в уранов хексафлуорид, който се захранва в центрофуги.

В Исфахан има оборудване за производство на метален уран – процес, към който международната общност е особено чувствителна, тъй като може да се използва за създаване на ядрото на атомна бомба.

МААЕ твърди, че в Исфахан има машини за производство на части за центрофуги, описвайки го през 2022 г. като „ново място“.

Хондаб

Иран разполага с частично построен изследователски реактор с тежка вода, който първоначално беше наречен Арак, а сега се казва Хондаб. Реакторите с тежка вода са риск от разпространение на ядрени оръжия, тъй като могат лесно да произвеждат плутоний, който, подобно на обогатен уран, може да се използва за направата на ядрото на атомна бомба.

Според сделката от 2015 г. строителството е спряно, а активната зона на реактора беше извадена и напълнена с бетон, за да стане неизползваема. Реакторът трябваше да бъде преработен, „за да се сведе до минимум производството на плутоний и да не се произвежда оръжеен плутоний при нормална работа“. Иран информира МААЕ, че планира да пусне реактора в експлоатация през 2026 г.

Бушер

Единствената действаща ядрена електроцентрала на Иран, на брега на Персийския залив, използва руско гориво, което Русия след това приема обратно след като бъде изразходено, което намалява риска от разпространение.

Техеран

Иранските ядрени изследователски съоръжения в Техеран включват изследователски реактор.

Няма коментари:

Публикуване на коментар