🇮🇱💥🇷🇺 Израел нанесе въздушни удари близо до сирийското крайбрежие тази сутрин, като се появиха сведения за експлозии в близост до управляваната от Русия военновъздушна база Хмеймим, близо до град Латакия. На този етап не е ясно дали руското летище наистина е било ударено, умишлено или по друг начин, но ако се окаже истина, би било първи подобен случай. Така или иначе обаче атаките представляват видима ескалация по отношение на желанието на Израел да преследва цели, които са много близо до този ключов руски военен обект в Сирия и основен повод за гордост на Москва.
Първоначалните доклади на Сирийската обсерватория за правата на човека (SOHR), мониторинг група със седалища в Обединеното кралство, описват атаки в крайбрежната провинция Латакия, като поразените цели включват склад за боеприпаси в покрайнините на град Джабла, недалеч от военновъздушната база Хмеймим. Оръжията, доставени от Иран и предназначени за Хизбула, негов основен съюзник и подставена група, често се доставят първо в Сирия за по-нататъшен транзит до Ливан. Предположението тук е, че иранските боеприпаси, насочени към въоръжената групировка, са били атакувани скоро след като са пристигнали в Сирия.
Според говорителя на Израелските отбранителни сили (IDF) Авичай Адрее, Хизбула напоследък е внасяла контрабандно оръжие в Ливан от Сирия през граничния пункт Масна. Вчера израелските военни публикуваха видео, показващо изложени на показ оръжия, произведени в Русия, които са били пленени от израелските командоси при мисии на територията на Ливан. Оръжията включват противотанкови управляеми ракети Метис-М, преносими системи за противовъздушна отбрана Стрела-2, ракетни противопехотни огнехвъргачки МРО-А и ръчни противотанкови гранатомети РПГ-29 „Вампир“ и РПГ-27 „Таволга“.
SOHR твърди, че складът в Джабла е бил унищожен и също така съобщава за „присъствието на военни кораби в морето и военни самолети, за които се смята, че са израелски“. Групата посочва, че сирийската и руската противовъздушна отбрана са били активни повече от 40 минути в опит да осуетят атаките.
Споменаването на военни кораби на израелския флот в докладите на SOHR е необичайно, но не може да се потвърди със сигурност, че те са били източникът на атаките. Обикновено Израел използва своята изтребителна авиация за извършване на мисии от този вид, въпреки че военните кораби на израелския флот присъстват край сирийските брегове.
Израелският флот не е особено добре оборудван за поразяване на цели на сушата, въпреки че е възможно най-новата противокорабна ракета Gabriel 5 да може да се използва и за наземна атака. Експортна версия на това оръжие, Sea Breaker, се рекламира като имаща възможност за прецизна наземна атака, благодарение на своя инфрачервен търсач. Ракетите Gabriel 5 се използват от най-новите корвети от клас Sa’ar 6 и могат да бъдат монтирани и на по-стари корвети от клас Sa’ar 5. Смята се, че имат обхват до 400 километра. Подводният флот на Израел също е способен да изстрелва тайните крилати ракети с голям обсег на действие Popeye Turbo, но се предполага, че те са конфигурирани само за ядрени удари, тъй като съставляват възпиращото средство за ответен удар на страната.
Друга възможност, която би съвпаднала с докладите за безпилотни самолети във въздуха по време на атаките, е, че Израел е пуснал еднопосочни атакуващи безпилотни летателни апарати (дронове тип камикадзе) от военни кораби или други плавателни съдове край бреговете. Както е обсъждано в отбранителните среди и по-рано, Израел разработи корабна версия популярния си дрон Harop. Стандартните версии също могат да бъдат изстреляни от контейнери на палубата на кораб.
В репортажи на сирийската държавна телевизия се посочва, че Израел е отговорен за ударите по военновъздушната база Хмеймим „един час след пристигането на ирански самолет, принадлежащ на Qeshm Airlines“. Същият източник твърди, че целите на израелците са били „военни обекти в провинция Латакия“, както и склад в периметъра на военновъздушната база. „Израелският удар не е насочен към пистите или кулите на военновъздушната база Хмеймим и гражданското летище на Латакия“, съобщава държавният сателитен канал Сирия ТВ.
Сирийският репортаж разказва за израелски удар, включващ 30 ракети, пристигнали от посока Средиземно море между 3:55 сутринта и 4:41 сутринта. След като ударите приключиха, руски самолети са продължили да патрулират над провинция Латакия.
Що се отнася до военновъздушната база Хмеймим, тя беше основен център за военната намеса на Кремъл в Сирия, която започна през 2015 г. Две години по-късно руското правителство подписа нов дългосрочен договор за наем на базата със сирийските власти, като част от по-широка сделка, при която Русия разшири достъпа си до пристанищните съоръжения в Тартус, по-на юг, за поне още 49 години. Това споразумение дойде, след като руските сили, особено самолетите от бойната авиация, изиграха ключова роля в запазването на власт на сирийското правителство на Башар ал Асад. Сега съоръжението служи като единственото руско летище в Средиземноморския регион, изключително стратегическа, но и символична награда, която Москва спечели като благодарност за спасяването на Асад.
Непотвърден доклад описва смъртта на „виден командир“ в Корпуса на гвардейците на иранската ислямска революция (IRGC) след израелските удари по военновъздушната база Хмеймим.
Също днес сирийската държавна информационна агенция SANA съобщи, че противовъздушната отбрана отново е активна, този път срещу „враждебни цели“ в небето край столицата Дамаск, но не предоставя повече подробности по темата.
SOHR съобщава, че израелски въздушен удар по сирийската столица е довел до смъртта на Хасан Джаафар, зет на покойния лидер на Хизбула Хасан Насрала. Твърди се, че той е един от тримата убити - с други трима ранени - когато сграда беше срината с земята в квартал Меза в западната част на града.
Израел отдавна нанася удари срещу свързани с Иран цели в Сирия, но увеличи интензивността на подобни нападения след атаката на 7 октомври миналата година от палестинската въоръжена групировка Хамас на израелска територия. Тези последни удари се извършват в допълнение към атаките срещу цели на подкрепяните от Иран въоръжени групировки в Ивицата Газа, Ливан и Йемен.
От началото на годината SOHR е документирала 94 израелски атаки на сирийска територия, сред които 77 въздушни удара и 17 ракетни атаки от страна на сухопътните сили, при които Израел е унищожил близо 185 цели, включително складове за оръжия и боеприпаси, щабове и други видове сгради, превозни средства и т.н. Освен това обсерваторията твърди, че ударите са отнели живота на 250 бойци и са ранили 177 други. Твърди се, че значителен брой от тези жертви са именно от Хизбула и Революционната гвардия на Иран. По-голямата част от тези атаки са насочени към цели в и около столицата Дамаск.
Последният кръг от израелски атаки обаче е различен, тъй като Израел очевидно се е насочил към цели, свързани с Иран - по-специално оръжия, предназначени за Хизбула - в непосредствена близост до най-важния руски военен център в Сирия. Може би Израел дори умишлено е нацелил съоръжение в самата въздушна база, въпреки че това остава неясно.
И при двата сценария инцидентът е тревожен за Русия и Сирия по отношение на системите за противовъздушна отбрана. Хмеймим е основният център за руските зенитно-ракетни комплекси в страната, въпреки че многократните атаки от дронове оставят отворен въпроса колко ефективни са всъщност те. Сегашното им състояние е предмет на спекулации. От една страна тактиката на руските сили трябваше да се подобри след две години и половина интензивни бойни действия в Украйна. От друга страна обаче Русия прехвърли много от средствата си за противовъздушна отбрана именно към Украйна, така че остава неясно какво ниво на защита е налично в Хмеймим.
По-рано Израел порази цели в непосредствена близост до руската военноморска база в Тартус, което предизвика гневна реакция от страна на Кремъл. Изглежда, че мишени на удара отново са били оръжията, предназначени за Хизбула. В исторически план Израел е предупредавал Русия предварително за атаките си срещу цели в Сирия, въпреки че това вероятно вече не е така.
От своя страна Израел почти никога не коментира атаките си от този вид в Сирия, а сателитните изображения на базата засега не дават убедителен отговор. Наличните изображения от тази сутрин са с ниска разделителна способност показват навсякъде, освен част от основната писта и ядрото на операциите и административната зона на базата, но без очевидни щети или дим.
Ако тази атака наистина е била в периметъра на въздушната база, изглежда, че Израел вече е решил, че рискът си струва да се поеме, ако иска да успее да прехване оръжия, преди да попаднат в ръцете на Хизбула в Ливан. Това също би означавало, че инсталацията в Хмеймим, въпреки че технически все още принадлежи на сирийското правителство, се използва за трансфер на оръжия, с които Русия е отлично запозната. Това би било съществена промяна в това, което е публично известно за това как се използва тази наета от Русия инсталация.
Няма коментари:
Публикуване на коментар