🇹🇼⚔️🇨🇳 Командването на въоръжените сили на Тайван предполага, че Народната освободителна армия на Китай (НОАК) ще използва т.нар. A2/AD (Anti-access/area denial) стратегия срещу острова, използвайки три самолетоносача.
След пускането в експлоатация на третия китайски самолетоносач Fujian, ВМС на НОАК ще могат да го разположат заедно с други два, Liaoning и Shandong, в северната част на Филипинско море, между 300 и 800 километра източно от Тайван. Тази позиция ще позволи на Китай да се изправи срещу острова на два фронта едновременно.
Ракетните сили на НОАК ще осигурят огнева подкрепа с балистични ракети със среден и голям обсег и крилати ракети срещу чужди войски в зоната между първата и втората островна верига.
Су Дзиюн, служител от Тайванския национален институт за отбрана и сигурност, обясни, че трите самолетоносача на Китай са ключов елемент от прехода на Китай от сухопътна към морска сила.
Според него въвеждането на самолетоносача Fujian ще превърне китайския военноморски флот във „флот в открито море“ и ще позволи на Китай да обкръжи Тайван по-ефективно. Китайските самолетоносачи ще бъдат разположени на 300 или повече километра източно от Тайван, което ще ги постави извън обсега на тайванските ракети. Междувременно обхватът на изтребителите, които ще бъдат разгърнати от самолетоносачите, е около 800 км, така че атаките срещу Тайван могат да се извършват от безопасно разстояние.
Су отбеляза, че Тайван може да използва противокорабни ракети, за да атакува пристигащите кораби на ВМС на НОАК, но ще трябва да разчита на подводници за борба с далекобойни самолети. В случай на война за китайските самолети ще бъде трудно да прекосят въздушното пространство над протока Баши или пролива Мияко.
Ако САЩ предоставят помощ на Тайван, китайските самолетоносачи във водите на изток от Тайван ще бъдат под натиск и от двете страни. В стратегическия триъгълник, който включва Хавай, Гуам и Тайван, китайските самолетоносачи ще станат мишена за американската армия и също ще бъдат прекъснати от доставки.
„Тъй като преминаването на снабдителни кораби през канала Баши или протока Мияко би било твърде опасно и Китай няма бази в чужбина, снабдяването на самолетоносачите би било мисията невъзможна. Всяко предимство, осигурено от самолетоносачи, ще бъде бързо загубено“, каза той.
Няма коментари:
Публикуване на коментар