Изглед с дрон към т.нар. Киево-Печорска лавра – исторически православен манастир, разположен на бреговете на река Днепър в столицата Киев, 6 октомври 2021 г. 📸 Снимка: Shutterstock |
🇺🇦⛪🇷🇺 Далеч от фронтовата линия, Украйна води още една битка с Русия в стремежа си да се откъсне от влиянието на Кремъл в религиозните институции.
В събота, Деня на независимостта на Украйна, президентът Володимир Зеленски подписа закон, забраняващ свързаните с Русия религиозни общности. Основна мишена на законопроекта е Украинската православна църква (УПЦ), която исторически е била свързана с Руската православна църква, известна още като Московската патриаршия.
Зеленски се позова на законопроекта във вечерното си обръщение, като заяви, че „днес украинското православие прави крачка към освобождението си от дяволите на Москва“.
Новият закон дава на УПЦ и други религиозни групи девет месеца да прекъснат връзките си с Русия или рискуват да бъдат закрити със съдебна заповед. Законът беше приет от украинския парламент на 20 август, като 265 депутати гласуваха „за“ и едва 29 – „против“.
Докато УПЦ твърди, че е прекъснала връзките си с Руската православна църква през 2022 г., украинската „Държавна служба за етническа политика и свобода на съвестта“ твърди, че това не е така и връзките ѝ все още са непокътнати, оставяйки я в орбитата на Москва.
Службата за сигурност на Украйна (СБУ) обвини УПЦ в разпространение на руска пропаганда. От началото на пълномащабната инвазия СБУ е образувала наказателни производства срещу повече от 100 духовници на УПЦ. Близо 50 от тях вече са с повдигнати обвинения, а други 26 са произнесени присъди, съобщават от службата.
Един от осъдените духовници използва своите проповеди, за да защити пълномащабната инвазия на Русия и последвалата окупация на части от Украйна. В разговори с енориаши духовникът се е опитал да ги убеди да отидат в Русия или в окупираните от нея украински региони, за да помогнат на руснаците, за което е осъден е на пет години лишаване от свобода.
Целта на този закон е да забрани дейността на Московската патриаршия в Украйна, „която е инструмент на руското влияние и пропаганда“, според Микита Потураев, депутат от Върховната рада на Украйна, който е сред авторите на законопроекта.
„Московската патриаршия не е вдъхновител, а участник във войната“, каза Потураев.
По-голямата част от украинците са православни. Векове наред украинските църкви са били подчинени и администрирани от Московската патриаршия. Но с анексирането на Крим от Русия през 2014 г. православните църкви в Украйна се разделиха. През 2019 г. духовният лидер на православния свят патриарх Вартоломей I от Константинопол официално призна независима православна църква на Украйна със седалище в Киев.
За лидера на украинската киевска църква митрополит Епифаний законът дава възможност „за защита на украинското духовно пространство от игото на руския свят“.
„Всички виждат, че в Русия религиозните центрове, не само Московската патриаршия, но и центровете на мюсюлмани, протестанти и будисти, са под пълния контрол на Кремъл. Нещо повече, те разпространяват идеологията на руския свят, оправдават войната срещу Украйна, наричайки я свещена война. Твърдят, че унищожаването на Украйна е морално оправдана цел и дори дълг на руските войски“, обясни той.
Според проучване, проведено от Киевския международен институт по социология (KIIS) през април 2024 г., 83% от украинците смятат, че държавата трябва да се намеси в дейността на УПЦ в една или друга степен. По-специално, 63% смятат, че украинската православна църква трябва да бъде напълно забранена в Украйна.
Митрополит Климент, говорител на УПЦ, разкритикува законопроекта в изявление във Фейсбук, наричайки закона опит „да се разделят хората на правилни и грешни“.
Пред църква на УПЦ в Киев 47-годишен енориаш каза, че неотдавнашните действия срещу неговата църква са задушаващи. „Правителството сега се прокрадва в душата ми. От мен зависи да реша как да се моля. Те са напълно полудели“, каза енориашът, който отказа да назове името си от страх от репресии, пред CNN.
Игор, украински офицер, е посещавал храмове на УПЦ, но сподели, че е спрял да ходи на църква напълно.
Въпреки че не смята, че политиката трябва да се намесва в религията, той признава, че „има много свещеници в Украинската православна църква, които подкрепят Русия и войната в Украйна. За това те трябва да отговарят пред Бога.
Няма коментари:
Публикуване на коментар