🇫🇷🤝🇷🇸 Френският президент Еманюел Макрон пристигна на двудневно посещение в Белград в четвъртък вечерта, а Сърбия подписа договор за закупуване на 12 нови бойни самолета Rafale на френската компания Dassault.
Сделката на стойност 2,7 милиарда евро беше подписана от министърът на отбраната на Сърбия Братислав Гашич и председателя и главен изпълнителен директор на френската компания Dassault Aviation Ерик Трапие в присъствието на президентите на двете страни.
След подписването Вучич изтъкна, че договорът с Dassault е „голяма новина за нас“.
„Договорът беше подписан с пълен спомагателен логистичен пакет. Общата стойност на договора е 2,7 милиарда [евро]; 12 чисто нови самолета ще бъдат собственост на Република Сърбия“, каза той.
Макрон посочи, че сделката отразява продължаващ процес на консолидиране на стратегическата автономия на Европа, което включва сключване на сделки за военно оборудване с кандидатстващи страни за членство в ЕС, както и от страни в блока.
„Точно затова изборът на изтребителите Rafale е ясен избор, който представлява волята за стабилен дългосрочен съюз между нашите две страни в рамките на един силен, суверенен Европейски съюз“, каза той.
Освен договорите за Рафал, представители на двете страни подписаха договори и декларации за намерения в областта на земеделието, образованието, здравеопазването, минното дело и ядрената енергетика.
Вучич каза, че „моли“ гостуващия френски лидер да разработи споразумение за потенциално сътрудничество в ядрените програми.
„Сърбия няма да има достатъчно електроенергия след десет години, ако не използва ядрена енергия“, каза Вучич. Страната продължи политиката на Югославия за забрана на строителството на атомни електроцентрали, наложена през 1989 г. след катастрофата в Чернобил.
Вучич обмисля отмяна на забраната от известно време. Миналата седмица енергийното министерство на Сърбия откри официален публичен дебат за изменение на съответното законодателство, ефективно отменяйки забраната и отваряйки пътя за ядрената енергия. Критиците обаче казват, че общественото мнение едва ли ще бъде взето под внимание.
Преди посещението си Макрон използва статия с мнение, публикувана в сръбския проправителствен вестник Politika в четвъртък, за да популяризира идеята за членство в ЕС на страна, чиито лидери виждат Русия като ключов съюзник по въпроси като независимостта на Косово.
Макрон написа, че Сърбия, въпреки че е „с право убедена в уникалността на своята съдба и понякога закоравена от предизвикателствата, които е поставила пред нея, не трябва да се страхува за своята идентичност и суверенитет чрез присъединяването си към Европейския съюз“.
Той добави, че мястото на сръбските граждани е в Европа „заедно с Франция – която се грижи не по-малко от Сърбия за уникалността на своята история и култура – в тази общност, която е единственото място, където ще можем истински да защитим ценностите споделяме”.
На практика обаче анализаторите твърдят, че служители на ЕС често показват подкрепа за правителството на Вучич, особено по икономически въпроси, като пренебрегват упадъка на демокрацията в страната. На друга високопоставена церемония миналия месец германският канцлер Олаф Шолц се срещна с Вучич в Белград за подписване на меморандум за разбирателство относно критичните суровини с ЕС, което позволява изграждането на спорна литиева мина в Сърбия.
Френският анализатор Флоран Марсиак заяви в интервю за BIRN преди посещението на Макрон, че подход към интеграцията в ЕС, който фокусиран повече върху икономиката, отколкото върху политиката, може да причини сериозни вреди.
„Ако насърчавате [само] икономическата интеграция на страните, вие също така консолидирате властта на някои елити и, както знаете, режимът ще си прибере заслугата, което ще подхрани клиентелистките и непотистките кръгове. Това също така ще изпразни и ще отслаби допълнително тъканта на демокрацията“, каза Марсиак.
Сърбия и преди се е обръщала към Франция за военни покупки. При посещението на Макрон в Сърбия през 2019 г. бяха подписани пет споразумения за закупуване на въоръжение и военна техника. Най-важните бяха с френската компания MBDA за противоракетни системи Mistral. Сърбия получи системите през януари 2023 г. след закъснение от повече от две години.
Според базата данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) през 2021 г. Сърбия е поръчала от Франция десет радарни системи за противовъздушна отбрана „Ground Master“.
Няма коментари:
Публикуване на коментар