🇺🇸 На 22 юли 2024 г. Пентагонът представи актуализация на своята стратегия за Арктика, възприемайки политика за „наблюдение и реагиране“, за да се справи с нарастващото сътрудничество между Китай и Русия и предизвикателствата, породени от изменението на климата. Тази актуализация идва на фона на все по-широкото разглеждане на региона отвъд Северния полярен кръг като арена на глобална стратегическа конкуренция.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин изтъкна Арктика като „място за стратегическа конкуренция“ – факт, който налага засилване на американския военен капацитет в региона. Неговият заместник Катлийн Хикс посочи, че топящият се лед създава по-големи и достъпни морски пътища и увеличава достъпа до Арктика. Въпреки продължаващата война в Украйна, Русия запазва своята активност в региона, а Китай се утвърждава като държава „близка до Арктика“, рекламирайки региона като „глобално благо“, за да повлияе на нейното управление в своя полза.
В стратегията се отбеляза също, че интересите на Русия и Китай не се припокриват напълно, но въпреки това конфликтът в Украйна успя да ги сближи до такава степен, че да доведе до засилено военно сътрудничество в Арктика, включително повече съвместни учения. Айрис Фъргюсън, заместник-помощник-министър на отбраната за Арктика и глобалната устойчивост, съобщи, че руски и китайски военни кораби са провеждали съвместни маневри край бреговете на Аляска през последните месеци, което е накарало САЩ да бъдат особено бдителни. Това от своя страна е част от продължаващите усилия за модернизация, породени от предизвикателствата в поддръжката на военното оборудване и инфраструктура в суровите условия и уникалното местоположение на Арктика.
За да се подобри осведомеността за бойното пространство в региона, стратегията призовава Пентагона да инвестира в нови технологии, включващи подобрени радари, нови сателити и усъвършенствани комуникационни мрежи. Хикс изрази интерес към разработването на нови безпилотни платформи, предназначени за изпълнението на мисии за осведоменост, които да намалят оперативната тежест върху човешкия персонал в тези тежки условия.
Пентагонът планира да запази настоящите си инвестиции както в пилотирани, така и в безпилотни платформи за разузнаване и наблюдение в Арктика, докато провежда анализ на нуждите за бъдещи безпилотни платформи.
За да се подготви за потенциални кризи в Арктика, Пентагонът възнамерява да продължи редовните учения и да развие регионална експертиза. Стратегията включва редовни учения с участието на военновъздушните сили, като Northern Edge от Индо-тихоокеанското командване на САЩ, Noble Defender от Северното командване и Arctic Challenge от Европейското командване. Тези учения имат за цел да подобрят експертните познания в допълнение към операции като подкрепа на мисията на НАТО за въздушна полиция в Исландия и осигуряване на възможности за въздушен транспорт и зареждане с гориво на самолети на САЩ и съюзниците им в Арктическия регион.
Ръководителите на ВВС подчертаха необходимостта от подобрение на обучението в Арктика. През 2023 г. генерал-майор Дейвид С. Нахом, началник на командването на Аляска, подчерта основните недостатъци в обучението по време на конференцията за въздух, космос и кибернетично пространство на Асоциацията на въздушно-космическите сили (AFA), отбелязвайки, че текущото обучение не подготвя адекватно персонала за взискателните арктически условия.
Уникален арктически капацитет на ВВС е военно-транспортният им самолет LC-130 – специална модификация на C-130 Херкулес за използване в Арктика и Антарктика, чието устройство за излитане и кацане е оборудвано със ски. Известен като „Skibird“, този флот е актуализиран през годините, въпреки че някои законодатели призовават за подновяване след десетилетия на служба. Освен LC-130, военновъздушните сили поддържат силно присъствие на изтребители F-16 и F-35, танкери KC-135 и хеликоптери HH-60, разположени във военновъздушната база Елсън в Аляска, с планове за разширяване на това бойно присъствие.
До 2030 г. Съединените щати и техните арктически съюзници се стремят да управляват над 250 усъвършенствани многоцелеви бойни самолета, които могат да бъдат разгърнати за операции в Арктика. Това отразява съгласуването на съюзниците и партньорите на САЩ в региона, като мнозинството се очаква да разположи F-35, според Фъргюсън.
Тази актуализирана стратегия за Арктика подчертава ангажимента на Пентагона да си сътрудничи със съюзници и партньори, за да гарантира, че Арктика остава сигурен и стабилен регион, в чийто предели защитата на американската родина и националните интереси са активно защитени.
Няма коментари:
Публикуване на коментар