неделя, 30 юни 2024 г.

Ердоган със стремеж да възстанови дипломатическите отношения между Турция и Сирия.

Сирийският президент Башар Асад се ръкува с премиера на Турция Реджеп Тайип Ердоган в президентския дворец ал-Шааб в Дамаск, Сирия, 11 октомври 2010 г.
В петък, на 28 юни 2024 г. Ердоган отбеляза, че не вижда пречка пред възстановяването на дипломатическите връзки между двете страни, които бяха прекъснати в началото на сирийската гражданска война преди повече от десетилетие.
📸 Снимка: AP Photo/Bassem Tellawi

🇹🇷🤝🇸🇾 Турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза в петък, че няма препятствие, което да попречи на Турция и Сирия да възстановят дипломатическите връзки помежду си, които бяха прекъснати в началото на гражданската война в Сирия преди повече от десетилетие.

Изявлението му идва едва няколко дни, след като подобно изказване беше направено и от сирийския президент Башар ал-Асад, показвайки съвсем реалните намерения на двете страни да нормализират отношенията си, слагайки край на десетилетен период на напрежение между Анкара и Дамаск.

„Няма причина (дипломатическите връзки) да не бъдат установени“, категоричен бе Ердоган пред репортери.

„По същия начин, по който поддържахме отношенията си със Сирия живи в миналото – имахме тези срещи с г-н Асад, които включваха семейни срещи – не можем да кажем, че това няма да се случи отново“, каза Ердоган. Той имаше предвид ваканцията, която семействата Ердоган и Асад взеха в Южна Турция през 2008 г., близо две години преди отношенията им рязко да се влошат.

По време на сирийския конфликт Турция оказваше подкрепа на въоръжената опозиция, намираща се в северозападната част на страната, целяща да свалят Асад от власт. Сирийското правителство осъди многократно окупацията на сирийска територия от страна на турската армия, станала факт благодарение на поредица от военни операции в северната част на страната от 2016 г. насам, насочени главно към подкрепяните от САЩ кюрдски милиции, които Турция счита за клон на Кюрдската работническа партия (ПКК), обявена от властите в Анкара за терористична организация.

В сряда сирийските държавни медии съобщиха, че на среща със специалния пратеник на руския президент Владимир Путин за Сирия, Александър Лаврентиев, лидерът Башар ал-Асад е „потвърдил анганжимента на Сирия към всички инициативи, свързани с отношенията между Сирия и Турция, въз основа на суверенитета на сирийската държава над всички нейни територии, от една страна, и борба с всички форми на тероризма и неговите организации, от друга страна.

На свой ред руският пратеник заяви, че „настоящите обстоятелства изглеждат по-подходящи от всякога за постигане на успех в посредничеството, както и че Русия е готова да работи, за да придвижи преговорите напред и че целта е да успеем да възстановим отношенията между Сирия и Турция", съобщи сирийската държавна информационна агенция SANA.

Ердоган пред репортери, че Турция уважава суверенитета на Сирия.

„Вън от съмнение, че нямаме за цел да се намесваме във вътрешните работи на Сирия“, каза Ердоган. „Хората на Сирия са наши братя.“

Турция се опитва да реставрира отношенията със Сирия от периода преди началото на гражданската война, докато правителството е изправено пред засилен вътрешен натиск да репатрира милиони сирийски бежанци на фона на неблагоприятна обстановка, породена от рязък икономически спад и нарастващи антибежански вълнения.

Миналата година външните министри на Турция и Сирия се срещнаха в Москва заедно с колеги от Русия и Иран, отбелязвайки първия до момента контакт от най-високо ниво между Анкара и Дамаск от началото на гражданската война в Сирия. Но тези разговори и предишна среща с участието на министрите на отбраната на двете страни не донесоха резултат.

В петък стотици демонстранти се събраха в контролирания от войнстващи ислямистки групировки областен град Идлиб, за да протестират срещу съобщенията, че ключов пропускателен пункт между контролираната от правителството територия и районите, окупирани от въоръжената опозиция, скоро ще бъде отново отворен за търговски трафик, за първи път от началото на гражданската война в страната.

Протестиращите носеха транспаранти, на които пишеше: „Отварянето на пропускателните пунктове с режима е престъпление и предателство към кръвта на мъчениците“ и призоваваха за „отваряне на битки, а не на пропускателни пунктове“.

Няма коментари:

Публикуване на коментар