вторник, 25 юни 2024 г.

Филипините предупредиха за опасност от регионален конфликт заради спорните води в Южнокитайско море

Изглед от въздуха, показващ филипинския десантен кораб „БРП Сиера Мадре“, заседнал във водите на Втората плитчина Томас в Южнокитайско море, 9 март 2023 г.
📸 Снимка: Jam Sta Rosa/AFP via Getty Images

🇵🇭🇺🇸⚔️🇨🇳 Посланикът на Филипините в САЩ предупреди, че евентуален конфликт с Китай за оспорван риф в Южнокитайско море може да погълне други страни от Индо-Тихоокеанския регион и да повиши опасността от ядрена война.

Хосе Мануел Ромуалдес каза, че спорът с Китай за Втората плитчина Томас е създал взривоопасна ситуация. През последните месеци китайската брегова охрана насилствено блокира филипинските кораби, изпълняващи мисии за снабдяване на морските пехотинци, разположени на Сиера Мадре, заседнал кораб на рифа.

„Това е най-опасното време ...оръжията за масово унищожение са много реални“, каза Ромуалдес в интервю за Financial Times. „Имате няколко държави, големи сили, които имат големи арсенали от ядрено оръжие.“

„Ако нещо се случи, целият азиатски регион ще бъде включен“, добави той.

Втората плитчина Томас се превърна в най-опасната точка на Индо-Тихоокеанския регион, като Китай прибягва до все по-агресивни мерки - включително стрелба с водни оръдия, опасно набиване на плавателни съдове и използване на оръжия - за да попречи на усилията на Филипините по снабдяване на морската си пехота.

САЩ многократно са предупреждавали Пекин, че Договорът за взаимна отбрана на САЩ и Филипините от 1951 г. се прилага за кораба и неговия екипаж.

Манила накара кораба да заседне умишлено през 1999 г., за да го използва като аванпост за укрепване на претенциите си към рифа. Китай твърди, че има суверенитет над плитчината, но международен трибунал през 2016 г. отхвърли твърдението му.

Говорейки пред Съвета за външни отношения в понеделник, заместник-държавният секретар на САЩ Кърт Кембъл отбеляза, че кризата е причинена от една от многото китайски провокации, които биха могли да „разпалят конфликти, способни да опустошат световната икономика“.

Териториални претенции върху водите на Южнокитайско море.
🔍 Източник: AFP

Запитан как е възможно спор за риф да предизвика конфликт от подобни мащаби, Ромуалдес даде примера с Първата световна война, предизвикана от убийството на ерцхерцог Франц Фердинанд от Австрия.

Президентът Фердинанд Маркос-младши наскоро заяви, че убийството на филипинец на плитчината ще премине червената линия на Манила. „Това е аналогия, но може да се случи и по този начин“, каза Ромуалдес.

Той предупреди, че Китай тества решимостта на САЩ с действията си във водите около рифа:

„Не мисля, че Китай трябва просто да отхвърли [договора за взаимна отбрана] като нещо, което е несериозно, защото е напълно сериозно.“

Кембъл отказа да уточни условията, при които Филипините или САЩ ще се позоват на договора, но обясни, че е важно да се „очертаят много ясни, публични и конкретни линии“ за това какво е необходимо за поддържане на мира и стабилността.

Ромуалдес също отказа да навлезе в конкретика относно обстоятелствата, които биха предизвикали позоваване на договора, но потвърди, че двете държави са обсъдили варианти.

Говорейки преди последния инцидент на рифа от 17 юни, той предупреди, че Втората плитчина Томас и други спорове в Южнокитайско море са по-опасни от ситуацията около Тайван, защото Пекин претендира за по-голямата част от Южнокитайско море – въпреки че през 2016 г. трибуналът обяви за невалидни китайските претенции.

„Южнокитайско море е цяла зона и трилиони долари [търговия] минават през тази зона. Наистина ли искаме една държава да контролира този проход? Не мисля така“, каза Ромуалдес.

Спорът идва на фона на усилия от страна на САЩ по укрепване на съюзите в Индо-Тихоокеанския регион. Миналата година Филипините предоставиха на американската армия достъп до четири нови военни бази в страната, но Манила така и не даде яснота дали САЩ могат да ги използват в случай на война с Китай за Тайван.

Ромуалдес заяви, че достъпът е предназначен за подобряване на отбранителната стратегия на Филипините, а не за офанзивни операции, но в същото време допусна, че е възможно Манила да позволи на американската армия да използва базите по време на война.

„Ако нашето отбранително ведомство намери за възможно да разрешим използването на обектите за защита на Тайван, защото това ще ни засегне пряко, тогава най-вероятно ще се съгласим“, отговори той.

„Просто се надяваме това никога да не се случи. Но ако стане, очевидно страни като Филипините ще играят основна роля в азиатския театър.“

Няма коментари:

Публикуване на коментар