Полицай и войник от Бенин спират мотоциклетист на контролно-пропускателен пункт край град Порга, Бенин, 26 март 2022 г. 📸 Снимка: AP Photo/ Marco Simoncelli |
🇳🇬⚔️🏴 Джихадистки бойци, които от дълго време действат в нестабилния африкански регион Сахел, се заселиха в северозападна Нигерия, след като преминаха границата от съседен Бенин, следвайки най-актуалната тенденция в движенията на екстремистите към по-богатите западноафрикански крайбрежни нации. Това съобщава Associated Press.
Екстремистите, за които се смята, че са свързани с Ал Кайда, са преминали през последната година от силно засегнатия северен регион на Бенин и са се установили в Националния парк Каинджи Лейк, един от най-големите в Нигерия, където други въоръжени групи също са получили достъп, според доклада от мозъчния тръст Clingendael Institute, който е извършвал обширни изследвания в Сахел.
Жители в близост до парка отбелязаха, че обектът, който държи една от бързо намаляващите популации на лъвове в Западна Африка, е затворен повече от година поради заплахите за сигурността, възникнали от въоръжени групи, атакуващи съседни села и пътища.
„Преди това беше като туристически център, но сега на хората им е трудно да минават от там“, каза Джон Йерима, който живее близо до парка в град Ню Буса. „В момента няма как да влезете по този път. Опасно е, сериозно.“
Ситуацията със сигурността в заемащия площ от 5300 квадратни километра парк в щата Нигер и по протежение на границата с Бенин „излиза извън контрол“ и е „много по-експлозивна ситуация, отколкото очаквахме“, каза Карс де Бруйне, един от авторите на доклада и старши научен сътрудник в института.
„Продължителното присъствие“ на въоръжените групировки в парка е първият знак за връзка между местните екстремисти в Нигерия, които започнаха продължило десетилетие въстание в северния й регион, и свързаните с Ал Кайда бойци от Сахел, огромното сухо пространство на юг на пустинята Сахара, обясни той.
Тяхното присъствие предлага възможност на екстремистите да претендират за мащабен успех в двете страни, вече разтърсени от смъртоносни атаки през последните години, добави той.
Известен като гореща точка и притегателен център за екстремисти от цял свят, влошаващата се ситуация със сигурността в региона идва след като военни преврати решиха да свалят местните демократично избрани правителства и в опит да овладеят насилието, те все повече прекъсват връзките с традиционните си партньори Франция и САЩ, обръщайки се за подкрепа към Русия.
В миналото анализаторите по сигурността предупреждаваха, че в отдалечените региони на Северозападна Нигерия, където правителството до голяма степен отсъства, но са налице богати минерални ресурси и високи нива на бедност, представляват възможност за разширяване на влиянието на джихадистките групировки, които са действали главно в Сахел, в това число и групировката Ислямска държава, чиито бойци държат властта в басейна на езерото Чад.
„Връзката между езерото Чад и Сахел е голяма възможност за Ал Кайда и Ислямска държава да се похвалят със своите профили като лидери на глобалния джихад“, се казва в доклада.
Нигерийските военни често извършват въздушни бомбардировки и разполагат персонала си в криминални убежища в засегнатия от конфликти северен регион. Въпреки това силите за сигурност - уморени от продължилата десетилетие война на североизток - все още са числено превъзхождани в тези отдалечени села, а основните причини за конфликта като бедността и гладът остават.
В доклада на Clingendael се казва, че не е ясно какъв е мотивът на сахелските екстремисти в парка и какви ще бъдат отношенията им с други въоръжени групи там. Анализаторите по сигурността казват, че предлага възможности за логистика и повече влияние на фона на процъфтяващата незаконна търговия през разградената граница.
„Сахелските джихадисти потенциално могат да се опитат да използват северозападна Нигерия като място за набиране на средства, за логистика и да се опитат да повлияят на джихадистките групи там като част от собствената си конкуренция“, каза Джеймс Барнет, сътрудник в Hudson Institute, чиито трудове в северозападната част на Нигерия са цитирани в доклада.
А в много села в северозападната част на Нигерия бандитизмът - а не джихадистите - продължава да бъде основната заплаха за сигурността, каза Барнет.
Бандитите на няколко пъти в миналото са си сътрудничили с джихадистки бойци като две отделни групи при извършване на нападения. Но дори и при тези редки сътрудничества, каза той, може да има „много смъртоносни последици“.
Няма коментари:
Публикуване на коментар