🇨🇳⚔️🇵🇭 Китай трябва да избягва действия, които застрашават моряците и корабите в Южнокитайско море. За това настоя филипинското външно министерство, цитирано от Ройтерс.
То подчерта, че не може да се постигне мир, ако думите на Китай не съответстват на поведението му в спорните води. Министерството осъди "незаконните и агресивни действия" на Китай по време на рутинната мисия за снабдяване в Южнокитайско море на 17 юни, при която филипинската армия съобщи, че моряк от флота е бил тежко ранен, а филипински кораби са били повредени.
"В съответствие с ангажимента на Филипините да се стреми към мир, полагаме усилия за възстановяване на благоприятна среда за диалог и консултации с Китай относо Южнокитайско море", посочиха от министерството. Те обаче изтъкнаха, че това не може да бъде постигнато, ако думите на Китай не съответстват на техните действия във водите.
Моряк от филипинския флот претърпя "сериозно нараняване" след "умишлен таран с висока скорост" от китайската брегова охрана по време на мисия за снабдяване край Втората Томасова плитчина. Впоследствие бе съобщено, че той е загубил пръст и се възстановява в болница.
Бреговата охрана на Китай обаче оспори това и посочи, че корабът умишлено и опасно се е приближил до китайския плавателен съд по непрофесионален начин, принуждавайки го да предприеме мерки за контрол като "предупреждения и блокади, проверки на борда и принудително извеждане".
САЩ, Канада и Великобритания осъдиха действията на китайската брегова охрана.
Китай има териториални претенции спрямо почти цялото Южнокитайско море. Това включва и Втората Томасова плитчина, където Филипините разположиха стария военен кораб "Сиера Мадре" през 1999 г., за да затвърдят претенциите си за суверенитет. На него има малък екипаж.
През януари Манила и Пекин се споразумяха да подобрят морската комуникация и да управляват правилно конфликтите и различията чрез приятелски разговори, особено относно ситуацията около Втората Томасова плитчина.
Решение от 2016 г. на Постоянния арбитражен съд постанови, че историческите претенции на Китай към богатия на ресурси воден път нямат правно основание. Пекин обаче отхвърля това решение и посочва, че филипински кораби незаконно нахлуват във водите около спорните плитчини.
Няма коментари:
Публикуване на коментар