🇷🇺 Руският президент Владимир Путин и други висши служители на Кремъл няма да бъдат изправени пред съдебно преследване, докато са на поста си от бъдещия западен трибунал за войната в Украйна, съобщи в четвъртък Euronews, цитирайки анонимни служители на ЕС.
Специалният съд, който се очаква да бъде базиран в Хага, има за цел да съди руското ръководство за престъплението агресия, но няма да провежда съдебни процеси задочно, разглеждано като компромис между участващите страни.
Трибуналът ще работи в рамките на Съвета на Европа, 46-членен правозащитен орган, който изгони Русия след нейното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Правни експерти от 38 държави, известни като „Основната група“, работят от миналата година, за да създадат правната рамка на трибунала.
Съобщава се, че изключението се отнася за Путин, руския премиер Михаил Мишустин и министъра на външните работи Сергей Лавров. Задочните процеси все още могат да бъдат възможни, след като те напуснат длъжността, каза Euronews.
Миналата седмица дипломатическата служба на ЕС обяви, че основната група е финализирала три ключови проектодокумента за трибунала и ги е представила за политически преглед, а Украйна ще подпише споразумение за създаване на съда на 9 май в Киев. След това Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) ще гласува с вероятно мнозинство от две трети.
Държави като Канада, Австралия, Нова Зеландия и Япония също се очаква да се присъединят, за да укрепят легитимността на трибунала. Съединените щати не са присъствали на последната среща на основната група, тъй като президентът Доналд Тръмп продължава своите усилия за възстановяване на дипломатическите отношения с Москва и прекратяване на войната.
Трибуналът се създава независимо от Международния наказателен съд, който през 2023 г. издаде заповед за арест на Путин за незаконната депортация на хиляди украински деца. Руската федерация не е страна по учредителния договор на МНС.
Няма коментари:
Публикуване на коментар