вторник, 1 април 2025 г.

Белият дом започна да осъзнава неспособността си да наложи бърз мир в Украйна.

🇺🇸 През последните дни високопоставени служители на Белия дом обсъдиха вероятността да не успеят да осигурят мирно споразумение за Украйна в близките няколко месеца и изготвят нови планове за оказване на натиск както на Киев, така и на Москва, съобщи Ройтерс, като се позова на двама американски служители, запознати с въпроса.

В началото на своя мандат като президент Доналд Тръмп и неговите висши съветници си поставиха за цел да постигнат пълно спиране на огъня до април или май, надявайки се в следващите месеци да постигнат трайно мирно споразумение.

Към момента нито едно от двете не изглежда вероятно, заявиха официални лица, повишавайки още повече възможността войната да се проточи в четвъртата си година, което означава, че Украйна ще се нуждае от повече западна подкрепа за своята отбрана.

Това ще бъде най-лошия възможен развой за Тръмп, самозван посредник, който многократно обеща бърз край на конфликта, отнел стотици хиляди човешки животи и повишил риска от въвличането на НАТО в пряк конфликт с Руската федерация.

В продължение на седмици висши американски служители се оплакваха от начина, по който Киев се справя с преговорите и това, което описват като съпротива срещу сделката за редкоземни минерали и напредъка на мирните преговори. Но според източници на Ройтерс, в последните дни служителите са все по-разочаровани от действията на Москва.

В поредица от срещи и разговори през изминалия уикенд, служители на Белия дом и Държавния департамент признаха, че руският президент Владимир Путин се съпротивлява активно на опитите на Вашингтон да постигне траен мир и обсъдиха евентуалните икономически или дипломатически санкции биха могли да тласнат Кремъл към масата за преговори.

Нарастващият гняв към Москва, включително от страна на самия Тръмп, бележи осезаема промяна във вътрешните нагласи на администрацията относно нежеланието на руското ръководство да седне на масата за преговори.

В продължение на седмици Тръмп обясняваше, че вярва на руския президент и неговата отдаденост към мира, но през последните дни нагласата на Белия дом е станала далеч по-предпазлива, въпреки че Тръмп продължава да дава публични сигнали, че вярва в намерението на Путин да сложи край на войната.

Не е ясно какви конкретни планове може да има администрацията, за да окаже натиск на Москва, но висш американски служител каза, че продължават да обмислят допълнителни мита и икономически санкции, които може да наложи на страната.

В интервю за NBC News тази неделя Тръмп призна, че е „ядосан“ на Путин за това, че постави под съмнение легитимността на украинския президент Володимир Зеленски и допусна, че може да вземе решение за въвеждането на вторични мита от 25% до 50% на всички клиенти на руски петрол.

На среща с балтийските външни министри миналата седмица държавният секретар на САЩ Марко Рубио отбеляз, че мирът в Украйна не е гарантиран, а Съединените щати все още са твърде далеч от постигането на сделка, според резюме на срещата, видяно от Ройтерс.

„Налице е дълбоко разочарование от руското правителство относно преговорите“, каза говорителят на Съвета за национална сигурност Джеймс Хюит. „Президентът Тръмп беше ясен, че ще обмисли налагането на вторични санкции върху целия нефт, идващ от Русия, ако те не са сериозни в това да доведат този конфликт до мирно разрешаване.“

Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви в интервю, публикувано във вторник, че Москва не може да приеме предложенията на Съединените щати за спиране на войната в сегашния им вид, тъй като не засягат проблемите, които Кремъл смята, че са предизвикали войната.

Анализатори и служители на западните разузнавателни агенции отдавна предупреждават, че е малко вероятно Путин да преговаря добросъвестно за прекратяване на войната в Украйна, докато вярва, че Русия печели на бойното поле.

След като Тръмп встъпи в длъжност през януари, неговият екип от съветници остана с надеждата, че след три години на безпрецедентни санкции срещу руската икономика и перспективата за тяхното облекчаване, ще бъдат достатъчни, за да приближат Москва до споразумение.

Сега мнозина от тях, включително държавният секретар Марко Рубио, съветникът по националната сигурност Майк Уолц и специалнист пратеник в Украйна Кийт Келог повдигат въпроси за степента, до която може да бъде оказано влияние върху решенията на Путин, без това да въвлича значителни отстъпки от САЩ и Европа, особено по отношение на военните им операции на континента.

През последните месеци Вашингтон води политика на натиск срещу Киев и се доближи до много от външнополитическите позиции на Москва, но нейният президент отправи това, което анализатори описаха като "максималистки" изисквания, които едва ли ще бъдат изпълнени от когото и да е било.

Те включват прекратяване на военната дейност на САЩ и НАТО в Европа, преди всичко в страните, граничещи с Русия и неразполагане на мироопазващи сили в Украйна при евентуално споразумение за мир.

Американският служител посочи, че макар Белият дом все още да обмисля налагането на нови мита и санкции, руското ръководство едва ли ще се трогне от подобен ход. Тръмп също изрази подновено разочарование от Киев и обвини Зеленски, че се опитва да се откаже от сделката за минералите.

„Той се опитва да се оттегли от сделката за редкоземни елементи и ако го направи, ще има някои проблеми, големи, големи проблеми“, заяви Тръмп пред репортери в неделя.

Хюит каза, че президентът гледа на сделката за минералите като на „ключова част от постигането на мир в Украйна“. Друг служител разкри, че администрацията обмисля изменение на някои части от проектът за споразумение, за да я направи по-приветлива за икономическите интереси на Киев.

През последните дни представители на САЩ се опитаха да посредничат както за прекратяване на обстрелите по енергийната инфраструктура, така и за примирие в Черно море, но до този момент сделките така и не се реализираха.

Въпреки че първоначално се съгласиха на енергийно примирие, Украйна и Русия продължиха да си нанасят взаимни удари. И докато Киев заяви, че е готов да се съгласи на черноморска сделка, руски официални лица подчертаха, че първо се нуждаят от възстановяване на достъпа до някои търговски пазари и платежни системи.

Няма коментари:

Публикуване на коментар