четвъртък, 27 март 2025 г.

ЕС отменя санкциите само при безусловно изтегляне на руската армия от Украйна.

Протестен знак, описващ руския президент Владимир Путин като военнопрестъпник по време на шествие в солидарност с Украйна, проведено в Лондон на 26 март 2022 г.
📸 Снимка: Mike Kemp/In Pictures via Getty Images

🇪🇺⚔️🇷🇺 Европейският съюз заяви в сряда, че няма да отменя или променя въведените санкции срещу Русия, освен ако Москва не се съгласи да изтегли безусловно силите си от територията на Украйна.

Руската федерация търси облекчаване на режима на санкции като част от евентуално споразумение за прекратяване на огъня в Черно море, обсъдено с официални представители на САЩ в Саудитска Арабия тази седмица. Кремъл заяви, че сделка може да влезе в сила само след отмяна на западните санкции, засягащи износа на селскостопански продукти.

Москва иска премахване на ограниченията на държавния земеделски кредитор Росселхозбанк, който беше санкциониран от ЕС през 2022 г. и изключен от международната банкова система SWIFT.

„Безусловното изтегляне на всички руски въоръжени сили от цялата територия на Украйна би било едно от основните предпоставки за изменение или премахване на санкциите“, подчерта говорителят на Европейската комисия Анитта Хипер.

Въпреки че ЕС не е част от преговорите в Саудитска Арабия, той „взе под внимание“ резултата от тях, заяви тя и също така подчерта, че сега Москва „трябва да демонстрира истинска политическа воля, за да прекрати своята незаконна и непровокирана агресивна война“ и изрази готовността на ЕС „да подкрепи предстоящите стъпки, заедно с Украйна, Съединените щати и други партньори“.

В изявление, публикувано във вторник, Белият дом не спомена вдигането на санкциите като част от предложения план за прекратяване на огъня в Черно море, заявявайки само, че това ще спомогне за връщане на „достъпа до световния пазар“ за руски износ на селскостопански продукти и торове.

ЕС наложи широкообхватни санкции на Русия в отговор на непровокираната инвзия в Украйна през 2022 г. и мита върху вноса на селскостопански продукти от Русия и близкия ѝ съюзник Беларус, за да увеличи финансовия натиск върху Москва.

Въпреки това Брюксел внимателно избягва мерки, които биха могли да нарушат световния пазар на зърно и да застрашат продоволствената сигурност в Африка и Азия. Хипер подчерта, че санкциите не са насочени към търговията със селскостопански стоки, сред които храни, зърно и торове между Русия и трети страни.

Няма коментари:

Публикуване на коментар