петък, 28 март 2025 г.

Нова сделка за минералите ще натрупа 120 милиарда долара дълг за Украйна. Киев иска да предложи своя алтернатива.

Специалният пратеник на Белия дом за Близкия изток Стив Виткоф, държавният секретар Марко Рубио и съветникът по националната сигурност Майк Уолц по време на разговори с руски официални лица в Рияд, Саудитска Арабия, на 18 февруари 2025 г.
📸 Снимка: Evelyn Hockstein / AFP via Getty Images

🇺🇦🇺🇸 Новата версия на сделката за редкоземните минерали, получена в Киев от Вашингтон на 23 март, принуждава Украйна да компенсира в пълен размер сумата на безвъзмедната помощ, предоставена от февруари 2022 г. насам. Тази сума, която ще бъде преизчислена към момента на сключване на сделката, ще получи статут на „първоначална вноска“ от украинска страна в съвместния украинско-американския инвестиционен фонд, съобщава Европейската правда.

Институтът за световна икономика в Кил оценява помощта на САЩ за Украйна на 123 милиарда долара. По-голямата част от тази сума е военна подкрепа, включваща актуализиране на запасите на Пентагона чрез с поръчка на нови оръжия от американски производители, прехвърляне на излишни оръжия или поръчване на нови оръжия за украинските въоръжени сили, като средствата остават в американската икономика. Споразумението не предполага такова разделение, отбелязва ЕП.

Украинският президент Володимир Зеленски многократно отхвърли идеята Киев да компенсира цената на безвъзмездната помощ от САЩ, получена в миналото. Във „февруарския“ вариант на сделката тази клауза беше премахната от текста, но сега отново е върната.

В четвъртък Bloomberg, Financial Times и украинският депутат Ярослав Железняк разкриха детайли за проект на ново споразумение от Белия дом в 58 страници, включващ всички украински природни ресурси, дори нефт и газ, въпреки че в документа не се споменава нищо за гаранции за сигурност.

Съгласно сделката Съединените щати ще получат правомощия за контрол върху инфраструктурни инвестиции, свързани с експлоатацията на природни ресурси, както и приоритетни права върху инфраструктурни проекти. В същото време Киев ще трябва да прехвърли към фонда половината от приходите от всички нови проекти в областта на природните ресурси и инфраструктурата, а САЩ ще получат всички печалби плюс 4% годишно, докато Украйна изплати „дълга“ за американската помощ.

В документа също не се споменава, че споразумението трябва да бъде ратифицирано от украинския парламент, за да влезе в сила.

„Споразумението в този си вид има нулев шанс да бъде ратифицирано. Ще бъде невъзможно да се съберат 226 депутати, които са готови да си лепнат етикета, че са одобрили споразумение, което е заробващо за Украйна. И президентът едва ли ще се съгласи да подпише такъв документ“, пише ЕП.

В момента Киев формулира позицията си по сделката и ще я изпрати във Вашингтон; ако е нужно, ще бъдат проведени консултации с Върховната Рада, заяви украинският министър на икономиката Юлия Свириденко в украинския парламент.

Според източници на ЕП украинските власти все още не са започнали „съществен“ диалог с Белия дом по отношение на сделката. Единственият приемлив път на действие е да се предложи собствен документ, алтернативен на предложения от Съединените щати.

Един от източниците на изданието отбеляза, че целта в момента е да се върнем към параметрите на сделката, която беше готова за подписване на 28 февруари. „Тази визия на Украйна трябва да бъде изложена в документ, който и американците, и нашият парламент ще разберат“, каза друг източник пред журналистите.

Няма коментари:

Публикуване на коментар