сряда, 26 февруари 2025 г.

Сепаратисткия лидер на босненските сърби беше осъден на една година затвор.

Сепаратисткият лидер на босненските сърби Милорад Додик беше осъден ан една година затвор от босненски съд за нарушаване на заповед от върховния представител Кристиан Шмит.
📸 Снимка: Anton Vaganov/Pool via AP

🇷🇸⚔️🇧🇦 Съдът в Босна и Херцеговина осъди на една година затвор сепаратисткия лидер на босненските сърби Милорад Додик и му нареди да се оттегли за 6 години от президентския пост на населения предимно със сърби регион за нарушаване на заповед на международния посланик за мир.

Додик, ръководител на автономната Република Сръбска, беше за подписването на закони, които суспендират решенията на конституционния съд и на международния пратеник за мир Кристиан Шмид, чиято роля беше създадена през 1995 г., за да спре страната от завръщане към състояние на война.

Додик, който поддържа тесни връзки с Русия, отхвърли обвинителния акт и отговори с налагане на мерки за редуциране на държавното присъствие в доминирания от етнически сърби регион на страната, забранявайки държавния прокурор, държавния съд и разузнавателната агенция.

Той вероятно ще избегне затвора, защото според местните закони може да се плати глоба вместо излежаване на ефективната присъда, ако тя е за не повече от една година. Додик има две седмици да обжалва решението, което ще стане официално, когато процесът по обжалване завърши. Нито той, нито адвокатите му присъстваха в съда в сряда.

„От днес вече няма Босна и Херцеговина“, заяви той пред тълпа от поддръжници в Баня Лука. „Имам нужда от подкрепата на хората и ще отида докрай.“

Присъдата бележи поредната точка на замръзване в страната, станала арена на кървав етнически конфликт през 90-те години на миналия век. Оттогава насам тя разделена на две автономни части: Република Сръбска на Додик и Федерацията, споделена от хървати и бошняци. Двете са свързани чрез слабо централно правителство, което така и не успя да превъзмогне разделението.

Додик, който отдавна призовава за отделянето на Република Сръбска и сливането ѝ със съседна Сърбия, сподели, че е провел разговори със сръбския президент Александър Вучич и унгарския му колега Виктор Орбан.

„Посмяхме се на онези в Сараево“, заяви той.

„Наказателното преследване срещу Милорад Додик е чисто политическо по характер, вдъхновено от Запада“, се посочва в изявление на руското външно министерство, което беше разпространено от руското посолство в Сараево. „Това ще бъде удар върху стабилността в региона на Балканите като цяло.“

Войната в Босна доведе до смъртта на близо 100 000 души в периода 1992-1995 г. Тя беше част от дълга серия от въоръжени конфликти, довели до разпадането на бивша Югославия. Краят ѝ беше сложен през 1995 г. със Дейтънското мирно споразумение, подкрепено от САЩ, съгласно което страната се разделя на две съставни части – Федерация Босна и Херцеговина (населена предимно с бошняци и хървати) и Република Сръбска (населена предимно с босненски сърби).

Освен това, съгласно споразумението международната общност назначава върховен представител в Босна и Херцеговина, който да наблюдава за спазването на условията по споразумението, както и разполага с правомощия за неговото тълкуване. Към момента позицията се заема от Кристиан Шмит, бивш депутат от германския Бундестаг.

Додик е подсъдим за възпрепятстване, тъй като подобно на много етнически сърби заявява, че Шмит не разполага със законни правомощия, тъй като неговото назначение няма одобрение от Съвета за сигурност на ООН.

Първоначалното обвинение дойде, след като Додик подписа два закона, които бяха отменени от Шмит, защото противоречат на конституцията на страната и условията по мирното споразумение. Единият закон спря решенията на конституционния съд, а вторият сложи край на публикуването на указите и законите на върховния представител в официалния вестник на Република Сръбска.

Няма коментари:

Публикуване на коментар