🇦🇿 Появилите се в медийното пространство твърдения за предполагаемите планове на Турция да създаде военна база в Азербайджан са политически спекулации, заяви азербайджанският президент Илхам Алиев в интервю за руските държавни медии ВГТРК и РИА Новости.
„Накратко, не е необходимо. Няма нужда от това“, категоричен бе той.
„Днес е практически невъзможно да се скрие каквато и да е военна база навсякъде по света“, заяви той, описвайки твърденията за появата на подобни планове като „политическа спекулация“.
Декларацията от Шуша за съюзнически отношения между Азербайджан и Турция съдържа клауза, която предвижда взаимна военна помощ в случай на заплаха и агресия, припомни той.
„Дълг както на Азербайджан, така и на Турция е да се притекат на помощ, ако една от страните е изправена пред външна заплаха, външна агресия. Следователно въпросната точка от декларацията по същество прави абсолютно ненужно създаването на постоянна военна инфраструктура на една или друга територия“, обясни президентът.
Алиев изтъкна, че за последните 30 години години на военно сътрудничество между двете страни, военните структури на Анкара са изиграли съществена роля в модернизирането на въоръжените сили на Азербайджан, привеждането им в бойна готовност, както и за оперативното им планиране, военно разузнаване и ситуационен анализ, подчертавайки че страната му се радва на високо ниво на оперативна способност във военните си операции.
„Много сме благодарни на нашите турски приятели за тази помощ“, завърши президентът.
Баку очаква инвестиции за възстановяването на Нагорни Карабах от страна на Руската федерация и приветства участието на нейните компании, сподели още той.
„Първият инвестиционен проект беше реализиран от Татарстан. Това е сервизният център Камаз в Джабраилска област. Очакваме инвестиции“, подчерта Алиев.
Преди 36 години Нагорни Карабах обяви едностранното си отделяне от Азербайджанската ССР. След разпадането на бившия Съветски съюз и въоръжения конфликт с Азербайджан, избухнал няколко месеца по-късно и продължил чак до 1994 г., населеният с етнически арменци регион съществуваше под името Република Арцах и на практика представляваше самопровъзгласила се държава без международно признание.
През септември 2020 г. боевете в региона бяха подновени и продължиха до нощта на 10 ноември, когато страните се договориха за прекратяване на огъня. Армения загуби контрола върху всички региони около Нагорни Карабах, както и върху някои земи, били част от автономната област Нагорни Карабах по време на съветската епоха.
Близо три години по-късно Баку предприе нова военна операция в региона на 19 септември 2023 г. Продължила едва ден, тя доведе до възстановяването на териториалната цялост на Азербайджан, обявено на следващия ден от президента Илхам Алиев. Властите на сепаратисткия регион обявиха „саморазпускането“ на непризнатата република от 1 януари 2024 г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар