вторник, 3 септември 2024 г.

Румънският парламент одобри доставката на Patriot за Украйна.

Пускова установка на зенитно-ракетен комплекс „Patriot“ на румънските въоръжени сили.
📸 Снимка: Daniel Mihailescu/AFP via Getty Images

🇷🇴🤝🇺🇦 Парламентът на Румъния одобри по-рано днес законопроект за предоставяне на зенитно-ракетна система Patriot на Украйна. Законопроектът предстои да бъде подписан от президента на страната Клаус Йоханис, след което правителството ще издаде заповед за пристъпване към доставката.

Този ход идва едва няколко дни, след призива на украинския външен министър Дмитро Кулеба към чуждестранните партньори да не отлагат повече, а да предоставят на Киев обещаните системи за противовъздушна отбрана.

Зенитно-ракетните комплекси „Patriot“ изиграха ключова роля в защитата на украинското небе от руските атаки. Те са в състояние да неутрализират дори Х-47М2 Кинжал, която е считана за най-модерната хиперзвукова балистична ракета в руския арсенал.

Украйна е получила най-малко три системи „Patriot“ от Германия и една от Съединените щати. Други страни, сред които Нидерландия и Испания, предоставиха на Киев отделни пускови установки или зенитни ракети.

Освен това през юни Съединените щати и Нидерландия обещаха да доставят по една допълнителна система, но до този момент пристигането им не е официално оповестено.

Преодолявайки първоначалните си колебания, Румъния взе решение да дари един от своите зенитно-ракетни комплекси през юни. Йоханис бе категоричен, че прехвърлянето на „Patriot“ към силите на Киев не трябва да компрометира способностите на Румъния да брани въздушното си пространство.

Документът, одобрен от румънския парламент, гласи, че подмяната на системата „Patriot“ не трябва да струва повече, отколкото страната е платила първоначално за нея. Очаква се разходите да бъдат покрити от „невъзвръщаеми чуждестранни източници“.

Букурещ подписа сделка за получаване на зенитно-ракетни системи „Patriot“ през 2017 г. но до този момент на въоръжение постъпиха само две, като втората беше въведена в експлоатация през юни тази година.

Фрагменти и отломки от руски дронове попаднаха неведнъж на румънска територия след атаките на Москва срещу украинската пристанищна инфраструктура в района на градовете Измаил и Рени, намиращи се в делтата на река Дунав. Това накара въоръжените сили на страната да инсталират системи за борба с дронове, бункери и други мерки за сигурност в района.

По време на срещата на върха на НАТО във Вашингтон през юли съюзниците обещаха да доставят „десетки“ системи за противовъздушна отбрана през следващите няколко месеца. Ускорената им доставка е още по-важна сега, когато Русия предприе най-масираната си ракетна атака срещу цели в Украйна от началото на пълномащабната инвазия през февруари 2022 г.

Няма коментари:

Публикуване на коментар