петък, 6 септември 2024 г.

Представителят на Мали в ООН обвини Алжир в разпространение на терористична пропаганда в Сахел.

Централата на Организацията на обединените нации (ООН) в Ню Йорк, Съединените щати.
📸 Снимка: Getty Images

🇩🇿⚔️🇲🇱 На 2 септември 2024 г. (понеделник) представителят на Алжир в Съвета за сигурност на ООН отправи призив към международната общност да сложи край на „наемническите дейности“ в Мали след като близо до границата между двете страни беше извършена смъртоносна атака.

Амар Бенджамаа призова международна отговорност да бъде повдигната на извършителите на атака с дрон в град Тинцауатене, разположен в близост до границата между Мали и Алжир, която отне живота на повече от 20 цивилни.

„Трябва да спрем нарушенията, извършени от частни армии, наети от някои страни“, призова той по време на сесията по случай 75-ата годишнина на Женевските конвенции в Съвета за сигурност на ООН.

Въпреки че Алжир поддържа добри връзки с Москва, Бенджамаа изглежда намеква за руската наемническа група Вагнер, която според съобщенията си сътрудничи с военната хунта в Мали.

На 26 август говорител на коалиция от въоръжени групи, борещи се за независимост в Северно Мали, чиито редици са попълнени предимно от туареги, съобщи, че дронове са ударили аптека и струпване на цивилни, убивайки 21 души, от които 11 деца, и ранявайки десетки други.

Въоръжените сили на Мали потвърдиха атаките с дрон по националната телевизия, заявявайки, че „прецизните удари са насочени към терористите“.

Разположен в северната част на Мали, в миналото Тинцауатене е бил свидетел на много въздушни удари, последният от които беше извършен през през юли, когато група малийски военнослужещи и наемници от руската частна армия „Вагнер“ понесе тежки загуби в жива сила и техника след като попадна в засада, устроена от въоръжени групи на туарегите.

Управляваща военна хунта, ръководена от полковник Асими Гоита, пое властта след държавен преврат през 2020 г. и се обърна към руската ЧВК „Вагнер“ в търсене на военна помощ малко след като изгони намиращия се в страната контингент на френските въоръжени сили.

🔍 Източник: Rybar Force on X

Малийската армия отрича присъствието на наемници на територията на страната, а вместо това твърди, че това са инструктори, оказващи съдействие на местните военнослужещи със закупеното от Русия военно оборудване.

През юли доклад на АФП потвърди присъствието на Вагнер в африканската държава.

Туарегите, етническа група, бореща се за независимост, предприе въоръжен бунт срещу армията на страната през 2012 г, нанасяйки ѝ поредица от тежки поражения, преди двете страни да стигнат до споразумение за прекратяване на огъня през 2014 г. и мирно споразумение с посредничеството на Алжир през следващата 2015 г.

Въпреки това, след като завзеха властта с преврат през 2020 г., новите военни управници дадоха приоритет на възстановяването на суверенитета над всички региони на страната, сред които е и Кидал – дългогодишна крепост на туарегите.

Миналата година те анулираха мирното споразумение от Алжир и подновиха сраженията, след като управляващата хунта поиска оттеглянето на 10-годишната мироопазваща мисия на ООН, известна като MINUSMA, и започна настъпление в северната част на страната, поемайки контрол върху бази на сините каски.

Алжир, който многократно е изразявал загриженост относно сигурността на границите си с Мали, предложи да посредничи при поредното мирно споразумение между воюващите страни. Страната е не по-малко разтревожена от ескалиращата ситуация в източната ѝ съседка Либия – поредната страна от региона, която е плацдарм за наемниците на Вагнер.

По-рано този месец ООН изрази загриженост относно интензивни военни маневри от Либийската национална армия на Халифа Хафтар в близост до алжирско-либийската граница.

За да прекъсне нарастващата си регионална изолация, Алжир създаде магребски съюз заедно с Тунис и Либия, който има за цел установяване на сътрудничество в сферите на енергетиката, търговията и сигурността. Мароко не получи покана за членство, тъй като Алжир не поддържа дипломатически отношения с него, позовавайки се на заплахи за сигурността, породени от нормализирането на отношенията му с Израел през 2020 г.

Няма коментари:

Публикуване на коментар