🇷🇺 Въздушно-космическите сили на Русия са започнали да получават подобрената версия на универсалния модул за планиране и корекция (УПМК), който преобразува конвенционалните съветски неуправляеми бомби в боеприпаси с прецизно насочване и възможност за корекция на полета.
Новата версия се отличава с по-голям размах на крилата, които в прибрано положение се простират до областта на опашката на бомбата.
Популярният канал в Telegram Fighterbomber, чийто автор е бивш руски военен пилот, публикува снимка на новия модул, посочвайки, че благодарение на него досегашните планиращи бомби ще притежават по-голям обсег от огромен брой тактически ракети, като в същото време се запазва досегашната им точност и далеч по-мощната им бойна глава.
През декември 2023 г. главният изпълнителен директор на държавната корпорация „Ростех“ Сергей Чемезов разкри, че се работи по разработването на УПМК с подобрен обсег, от което бихме могли да заключим, че реализацията на тази нова версия е отнела около шест месеца, с уговорката, че към момента няма информация относно реализирания производствен обем.
Настоящият производител на модула също не е официално оповестен. Предполага се, че в процеса са ангажирани няколко различни компании от военно-промишления коплекс на Русия, както и че съществуват няколко различни варианта на самия модул.
Няма точни сведения за увеличението в обсега при новата версия, но според някои оценки ФАБ-500 ще може да поразява цели на разстояния до 78-85 км, вместо досегашните 50-60 км.
Освен това новият модул е преминал успешно изпитанията и с ФАБ-3000М54 – най-мощните авиационни бомби, използвани от руските сили в Украйна, което ще им позволи да бъдат хвърляни от по-големи разстояния, без необходимост от навлизане на самолета в зоната на украинската противовъздушна отбрана.
Въпреки че на този етап действителното увеличение не е известно, е важно да се разбере, че всеки допълнителен километър предоставя на руската авиация възможността да извършва по-безопасни въздушни атаки или да нанася удари срещу цели по-дълбоко в украинската територия със същото ниво на риск.
Няма коментари:
Публикуване на коментар