📸 Снимка: Wojtek Radwanski/Getty Images |
🇱🇹🤝🇺🇸 Литва подписа меморандум с американската корпорация Northrop Grumman, която е сред водещите играчи в аерокосмическите и отбранителните технологии, за производство и доставка на боеприпаси със среден калибър. Това съобщи литовското министерство на отбраната на 23 септември 2024 г.
От началото на пълномащабната иназия на Русия през февруари 2022 г. страните от Европейския съюз полагат усилия да увеличат производството на оръжие, за да запълнят нуждите на Украйна на бойното поле, както и да укрепят собствените си арсенали заради потенциалната руска заплаха.
Меморандумът беше подписан от литовския министър на отбраната Лауринас Кашунас, министъра на финансите Гинтаре Скайсте и вицепрезидента на Northrop Grumman Стив О'Брайън. Литовските власти заявиха, че очакват проектът за производство на боеприпаси с американската корпорация да донесе „значителни“ инвестиции на САЩ в страната.
„Този проект ще бъде още една важна стъпка напред в развитието на отбранителната индустрия на Литва. Надяваме се, че сътрудничеството с нашите американски съюзници ще засили сигурността и готовността на страната, като същевременно ще бъде от полза за по-широкия регион, включително Украйна“, каза Скайсте.
Литва остава най-големият купувач на американско оръжие сред държавите от Прибалтика. Средната стойност на поръчките на оръжия от САЩ, направени от литовското министерство на отбраната, възлиза на близо 1,3 милиарда евро в средносрочен план, което представлява една пета от всички планирани придобивания за отбраната на страната, се казва в изявлението.
През юни Литва подписа сделка с друга оръжейна компания, германската Rheinmetall, за изграждане на завод за боеприпаси на нейна територия. Инвестицията в проекта е повече от 180 милиона евро. Освен укрепването на литовския отбранителен сектор, новият завод се очаква да създаде най-малко 150 работни места, според литовския министър на икономиката и иновациите Аусрин Армонайте.
По-рано Rheinmetall заяви, че също така ще построи артилерийска фабрика в Украйна, заедно със съоръжения, предназначени за производство на барут, бронирани машини и противовъздушна отбрана.
По време на Мюнхенската конференция по сигурността през февруари главният изпълнителен директор на немската компания Армин Папергер подписа меморандум за намерение с тогавашния министър на стратегическите индустрии на Украйна Александър Камишин за производство на артилерийски снаряди в друг съвместен завод, базиран в Украйна.
Няма коментари:
Публикуване на коментар