Лукашенко, Путин и Токаев на събитие на ЕАЕС в Казахстан през май 2024 г. 📸 Снимка: akorda.kz |
🇧🇾⚔️🇰🇿 Президентът на Беларус Александър Лукашенко наскоро разкритикува публично Казахстан за това, че не подкрепя достатъчно руските военни усилия в Украйна. Казахстанските власти не приеха с добро око подобна критика.
По време на интервю, излъчено по руска телевизия на 15 август, Лукашенко отправи не толкова завоалиран удар към позицията на Казахстан относно руско-украинската война, представяйки Астана като пацифистки наблюдател. Той също намекна, че Казахстан е недостатъчно благодарен за политическата подкрепа, която Москва му е предоставила в миналото и може да предостави в бъдеще. Русия изпрати в Казахстан елитни части от своите въздушно-десантни войски, които ръководиха потушаването на кървавите безредици от януари 2022 г.
„Не е далеч времето, когато ще дойдете в Русия и ще поискате подкрепа и помощ. Няма кого друг да попитате“, заяви Лукашенко в интервюто, като очевидно имаше предвид Казахстан.
Министерството на външните работи на Казахстан привика посланика на Беларус, за да обясни нежеланата намеса на Лукашенко. По време на срещата на 21 август в Астана външният министър Мурат Нуртлеу напомни на беларуския посланик Павел Утюпин, че Казахстан следва „мирна външна политика, основана на принципите на ООН и международното право“, съобщиха от пресслужбата на казахстанското външно министерство.
С най-дипломатични думи Нурлеу посъветва Беларус да не се намесва, намеквайки, че Лукашенко е извършил дипломатически грях, като е изрекъл критиките публично, а не при закрити врати. Беларус и Казахстан са привидни съюзници, в резултат на споделеното си членство в Евразийския икономически съюз и Организацията на договора за колективна сигурност.
„Нашата страна е твърдо убедена, че всички разногласия между държавите трябва да се разрешават с политически и дипломатически средства“, се казва в изявлението на външното министерство, цитирано от Нурлеу. „В сегашните геополитически условия разработеният от държавния глава външнополитически курс на страната доказа своята ефективност.
За да подчертае, че Лукашенко е престъпил линията, казахстанският министър „призова беларуската страна да оцени обективно позицията на Астана относно протичащите процеси“.
С оглед на осигуряването на собствените си северни региони, Казахстан изрази своя ангажимент към принципите на неприкосновеността на суверенитета и териториалната цялост на Украйна от началото на непровокираната инвазия на Русия през февруари 2022 г. Официално Астана също спазва санкциите, наложени на Русия от Запада, въпреки че има множество сведения за дейности по нарушаване на санкциите.
Казахстан отдавна следва многовекторна външна политика, като се стреми да балансира интересите и влиянието на големите сили, включително Русия, Китай, Съединените щати и Европейския съюз.
През юни същата година на икономическия форум в Санкт Петербург президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев публично, заедно с руския си колега Владимир Путин, седнал до него, заяви, че страната му не признава независимостта на източните региони на Украйна, подкрепяните от Русия самопровъзгласили се Донецка и Луганска народни републики.
Месец по-късно по време на телефонен разговор Токаев увери ръководителя на Европейския съвет Шарл Мишел в готовността на Казахстан да окаже подкрепа за решаването на енергийните проблеми на европейските страни, които значително намалиха вноса на петрол и газ от Русия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар