Дим се издига над сгради след въздушна бомбардировка в Северен Хартум, Судан. 📸 Снимка: Mohamed Nureldin Abdallah/Reuters |
🇸🇩 Воюващите страни в Судан приключиха мирните преговори в Швейцария със съгласие да подобрят достъпа до хуманитарна помощ, като бяха идентифицирани два маршрута, които да осигурят потока от ресурси към цивилното население.
Но посредниците на мирните преговори заявиха, че отсъствието на суданската армия от дискусиите възпрепятства напредъка в преговорите за прекратяване на продължаващата повече от 16 месеца война в страната.
Петък отбеляза края на 10-дневните мирни преговори, водени от Съединените щати в швейцарския град Женева.
По време на разговорите група посредници, представляващи страни като Саудитска Арабия, Египет и Обединените арабски емирства, се опитаха да договорят повече хуманитарна помощ и защита за мирното население в страната, което продължава да е изправено пред масов глад, разселване и болести.
Посредниците нарекоха себе си „Групата за напредък в спасяването на живота и мира в Судан“ (ALPS) и в петък обявиха, че са постигнали обещания от двете страни в конфликта да допуснат хуманитарната помощ да навлиза в Судан през две места.
Едното е граничният пункт Адре със съседен Чад, който води към района на Дарфур. Другият е по пътя към Ал-Даба от Порт Судан, пристанищен град на Червено море.
„Хуманитарните камиони са на път, за да осигурят облекчение на гладуващите в бежанския лагер Замзам и други части на Дарфур“, се казва в съвместно изявление на медиаторите.
„Тези маршрути трябва да останат отворени и безопасни, за да можем да изпратим необходимата хуманитарна помощ в Дарфур и да започнем да обръщаме вълната срещу глада. Храната и гладът не могат да се използват като оръжие за война.“
Пратеникът на САЩ в Судан Том Периело заяви на пресконференция в Женева: „Надяваме се, че това най-накрая ще бъде източник на импулс за много по-големи стъпки и напредък“.
Но в същото време призна, че напредъкът е бил бавен - и резултатите са крайно недостатъчни за справяне с хуманитарна криза от подобни мащаби.
„Кризата в Судан е толкова тежка, че бихме могли да проведем четири от тези [преговорни кръгове] и пак няма да са достатъчни, за да решим проблемите“, призна той.
Гражданската война в Судан започна през април 2023 г. със сблъсъци между въоръжените сили на страната (SAF) и паравоенната група на Силите за бърза поддръжка (RSF).
През следващите месеци близо 11 милиона души напуснаха домовете си, а десетки хиляди загинаха. Организацията на ООН за борба с глада, известна като Световната продоволствена програма, също обяви извънредна ситуация в региона.
Приблизително 25,6 милиона жители на страната са изправени пред остър глад, докато широко разпространен недостиг на храна беше потвърден в лагера за вътрешно разселени Замзам в региона на Северен Дарфур. Други 13 области на страната остават „застрашени от глад“.
Камерън Хъдсън, старши сътрудник в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, окръг Колумбия, изрази предпазлив оптимизъм относно мирните преговори в интервю за катарската телевизия Al Jazeera. Той описа съобщението от петък като сценарий „Довери се, но провери“.
„Днес границата е отворена, но може да бъде затворена утре. Видяхме както съпротива от RSF, така и от SAF, но също така и объркване между двете страни за това как да разрешат тези пратки на помощ“, каза той.
„Така че това е много дезорганизирана ситуация както по границите, така и по този маршрут от няколкостотин километра - от границите до лагерите за вътрешно разселени хора, където те очакват да получат хранителна помощ.“
Въпреки това в петък посредническата група каза, че преговорите са работили за напредък по въпроса със защитата на цивилното население, обхванато от конфликта.
„Призовахме двете страни и получихме ангажимента на RSF да издадат командни директиви на всички бойци в техните редици да се въздържат от нарушения, включително насилие срещу жени или деца, използване на глада като оръжие или контролно-пропускателни пунктове за експлоатация и атаки срещу хуманитарни операции и основни услуги“, казаха медиаторите в изявлението си.
Но въпреки интензивното дипломатическо лобиране, армията на Судан не пожела да изпрати официална делегация в Швейцария, възпрепятствайки напредъка на мирните преговори.
„Въпреки че на практика бяхме в постоянна комуникация със SAF [Суданските въоръжени сили], ние съжаляваме за тяхното решение да не присъстват и смятаме, че това ограничи способността ни да постигнем по-съществен напредък към ключови въпроси, особено общонационално прекратяване на военните действия“, пишат посредници.
В последващо интервю Периело заяви, че началникът на суданската армия Абдел Фатах ал-Бурхан е бил отворен за участие в преговорите, но че има „много негативни политически сили, които го забиват“.
Но Хъдсън от Центъра за стратегически и международни изследвания смята, че международната общност не е успяла да упражни необходимия натиск, за да осигури решителни действия в Судан.
„Не създадохме никакви лостове за влияние“, каза той пред Al Jazeera. „По същество ние отправяме призиви за спазване на хуманитарното право, за спазване на правилата на войната.“
Но този вид призиви, обясни той, едва ли ще стимулират някаква промяна в една толкова интензивна война като тази, пред която е изправен Судан.
„Това са две армии, които се намират в ожесточена, екзистенциална битка. Последното нещо, от което се интересуват, е спазването на споразумения, по които не се смятат за страни“, каза той.
„Така че мисля, че единственото нещо, което ще промени перспективите им, е ако окажем реален натиск – ако има последствия за неявяването в Женева“, обясни той, предлагайки санкции и съдебни преследвания като пример.
„Трябва да им говорим на езика на силата, това е единственият език, който те разбират.“
Няма коментари:
Публикуване на коментар