вторник, 20 август 2024 г.

Азербайджан официално подаде молба за присъединяване към БРИКС

Руският президент Владимир Путин, вляво, и президентът на Азербайджан Илхам Алиев присъстват на държавен прием в двореца Гюлустан в Баку, Азербайджан, в понеделник.
📸 Снимка: Mikhail Tereshchenko/Associated Press

🇦🇿🤝🇷🇺 Азербайджан официално кандидатства във вторник за присъединяване към блока на развиващите се икономики БРИКС, ден след посещението на руския лидер Владимир Путин в богатата на петрол страна от Южен Кавказ, за да укрепи регионалните връзки и да осигури подложените на натиск търговски пътища на Москва.

Съобщението от външното министерство в столицата на Азербайджан, Баку, идва в момент, когато съюзът БРИКС претърпя голямо разширяване. Повече от десетилетие блокът включваше само пет нации: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

Иран, Египет, Етиопия и Обединените арабски емирства се присъединиха през януари, а Саудитска Арабия заяви, че също обмисля да направи това.

Клубът вече включва някои от най-големите производители на петрол в света и представлява доста над една четвърт от световния БВП. Нейните членове Русия и Иран изостриха отношенията си със Запада до скъсване заради войната на Москва срещу Украйна и регионалните политики на Иран.

Бизнес връзките бяха на първо място в дневния ред по време на срещата между Путин и Илхам Алиев в понеделник, като Алиев обяви, че 120 милиона долара са заделени за стимулиране на товарния транспорт между двете страни.

Путин все повече зависи от страни като Азербайджан за достъп до световните пазари поради санкциите, наложени на Москва заради действията й в Украйна, според политологът Зардушт Ализаде.

За Азербайджан запазването на добрата воля на Москва е важно за националната сигурност заради напрежението със съседна Армения, каза Ализаде.

Русия е дългогодишен спонсор и съюзник на Армения след падането на Съветския съюз през 1991 г. Но отношенията между тях стават все по-обтегнати след септември 2023 г., когато армията на Азербайджан пое контрола над Нагорно Карабах, слагайки край на сепаратисткото управление, продължило повече от три десетилетия.

Армения обвини руските миротворци, разположени в региона, че не са успели да спрат офанзивата на Азербайджан. Москва, която има военна база в Армения, твърди, че нейните войски не са имали мандат за намеса.

Няма коментари:

Публикуване на коментар