🔍 Източник: AP/African Energy |
🇨🇳🤝🇳🇪🇧🇯 Финансираният от Китай тръбопровод, който би превърнал Нигер в държава-износител на петрол, е застрашен от вътрешна криза на сигурността и дипломатически спор със съседния Бенин, и двете в резултат на миналогодишния преврат, който свали демократичното правителство на западноафриканската страна.
Тръбопроводът, дълъг 1 930 километра, се простира от построеното от Китай нефтено находище Агадем в Нигер до пристанището на Котону в Бенин. Той е проектиран да помогне на богатия на петрол, но лишен от излаз на море Нигер да постигне почти петкратно увеличение в производството на петрол чрез сделка за 400 милиона долара, подписана през април с държавната национална петролна компания на Китай.
Но проектът бе спрян от няколко предизвикателства, включително дипломатическото несъгласие с Бенин, което доведе до закриването на тръбопровода миналата седмица. Освен това, тази седмица тръбопроводът беше обект на атака от местната бунтовническа група „Патриотичен освободителен фронт“, която твърди, че е разрушила част от тръбопровода и заплашва да извърши още атаки, ако сделката за 400 милиона долара с Китай не бъде отменена.
За да намери решение, нигерийската хунта обмисля да насочи нефта през съседния Чад и Камерун. Този вариант, както и този с Нигерия, вече бяха разгледани в началото на проекта, преди избраните власти в Нигер да изберат тръбопровода към Бенин.
📸 Снимка: AFP/Boureima Hama |
Според Сеидик Абба, изследовател и президент на Международния център за изследвания и размисли за Сахел (CIRES), опцията тръбопроводът да минава през Чад е сложна за изпълнение и не е сигурно, че китайците ще имат желание да реинвестират средства.
„Опцията Чад не е просто решение, тъй като включва изграждане на нов тръбопровод. Трябва да намерим инвеститор. Дали китайците, които вече са инвестирали в тръбопровода до Бенин, ще инвестират отново в тръбопровода през Чад? Не мисля, че имаме отговор на всички тези въпроси. Тръбопроводът през Чад е възможен вариант, но той повдига много предизвикателства. Това не е лесен вариант за изпълнение“, каза той.
Едно от основните опасения е как застоят в проекта за тръбопровод може да повлияе на общия икономически растеж на Нигер. Световната банка прогнозира, че икономиката на страната ще отскочи и ще нарасне най-бързо в Африка тази година с общ темп от 6,9%, като износът на петрол ще бъде ключовият й тласък.
Дипломатическото напрежение с Бенин датира от юли миналата година, когато президентът на Нигер Мохамед Базум беше свален при преврат, в резултат на което съседните държави от Западна Африка решиха да затворят границите си с Нигер, и при формирането на т.нар. „Патриотичен освободителен фронт“ – бунтовническа група, която заплашва да продължи с атаките срещу тръбопровода.
И двете страни търпят икономически загуби от текущия развой на събитията, като Бенин също бива лишен от милиони долари такси за транзит.
Няма коментари:
Публикуване на коментар