🇨🇳⚔️🇺🇸🇵🇭 Военни експерти предупреждават за повишен риск от война с Китай след неотдавнашните съобщения от страна на Пекин, според които се предвижда по-агресивно налагане на претенциите му към спорните региони на Южнокитайско море.
В края на миналия месец Китай обяви, че считано от 15 юни, ще предостави на бреговата си охрана разширени правомощия да разследва и задържа „чужденци, които застрашават националната сигурност и интересите на Китай“ в спорните води за период до 60 дни.
А на 8 юни Пекин обяви, че ще позволи на Филипините да доставят доставки и да евакуират персонал от аванпост на оспорваната Втора Томасова плитчина, която е определена от международен трибунал, че се намира във филипинските води, но само ако първо уведоми Пекин.
Съветът за национална сигурност на Филипините отговори, че страната ще продължи да поддържа и снабдява своите аванпостове в Южнокитайско море, без да иска разрешение от друга страна.
В официално изявление съветникът по национална сигурност на Филипините Едуардо Ано отхвърли условието на Пекин като „абсурдно, нелепо и неприемливо“, допълвайки, че „Филипините никога няма да имат нужда от одобрението на Китай за която и да е от своите дейности“.
Според проучване на независимата социологическа агенция OCTA Research, цитирано в материал на South China Morning Post от 10 юни, 73% от филипинците подкрепят по-нататъшни военни действия за защита на териториалните права на Филипините, включително въвеждане на разширени военноморски патрули и изпращане на допълнителни войски.
Филипинските медии вярват, че новите процедури ще дадат възможност на китайската брегова охрана да арестува произволно граждани на Филипините в собствените им териториални води. Претенциите на Китай за почти цялото Южнокитайско море включват международно признатите икономически зони на няколко страни от Югоизточна Азия.
Президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши нарече новите правила на Пекин „напълно неприемливи“ и заяви, че ще предприеме всички необходими мерки за „защита на гражданите“ и ще продължи да „защитава територията на страната“.
В основната си реч на азиатския форум по сигурността „Диалога Шангри-Ла“ в Сингапур на 31 май той посочи, че ако филипинец бъде убит в конфликт с Китай в Южнокитайско море, това „почти сигурно“ ще премине червената линия и ще бъде „много близо до това, което Филипините определят като акт на война“.
Бившият ръководител на Индо-тихоокеанското командване на САЩ Джон Акуилино свидетелства пред Конгреса на САЩ миналия месец, че при подобен сценарий правителството в Манила може да се позове на Договора за взаимна отбрана между САЩ и Филипините от 1951 г.
Боб Савич, ръководител на международната търговия в Института за глобална политика в Лондон, каза миналата седмица, че това може да доведе САЩ и Китай до пряк конфликт.
„Спусъкът за Първата световна война се случи на 28 юни 1914 г. с убийството на австрийския ерцхерцог Франц Фердинанд в страна от Югоизточна Европа. Този път спусъкът може да бъде смъртта на филипински моряк в тропическите води на Югоизточна Азия“, пише той в статия, публикувана в Asia Times, озаглавена Sleepwalking toward WWIII in the South China Sea.
Той вярва, че ако Манила бъде принудена да поиска помощ от САЩ съгласно Договора за взаимна отбрана, е твърде възможно корабите на бреговата охрана на Китай неусетно да се изправят срещу корабите от военноморския флот на САЩ, поддържащи свободата на корабоплаване в региона. „САЩ и Китай трябва да гарантират, че няма отново да се окажат в трагедията от 1914 г. през втората половина на юни 2024 г. или дори в който и да е момент в бъдещето“, пише Савич.
„Това може да предизвика ескалация“
По време на семинар, организиран от Националното бюро за азиатски изследвания на 6 юни, Андреа Клоуи Уонг, чуждестранен научен сътрудник в Института за индо-тихоокеански въпроси (IIPA), обясни пред журналисти от Гласът на Америка , че ако се приложи Договорът за взаимна отбрана, „това може да предизвика ескалация или конфликт между Филипините и Китай“.
Безопасността на филипинския персонал се озова във фокуса на последния кръг от спорове между двете страни в Южнокитайско море. На 7 юни Филипините обвиниха кораб на китайската брегова охрана, че е ударил филипински кораб, възпирайки евакуацията на болен войник от закотвен военен кораб, играещ ролята на филипински военен пост в района на Втората плитчина Томас.
Ромео Браунър, началник-щаб на въоръжените сили на Филипините, отбеляза пред репортери на 4 юни, че офицери от китайската брегова охрана са конфискували малко храна, доставена от филипински самолет за военноморския персонал на борда на въпросния военен кораб. Публикувано беше и видео от инцидента, предаде AP.
Въпреки нарастващото напрежение, Ориана Скайлър Мастро, сътрудник на Института за международни изследвания Фрийман Спогли към Станфордския университет, обясни за VOA, че вероятността Трета световна война да избухне в Южнокитайско море не е голяма.
Тя вярва, че Китай няма да избере да води война в Южнокитайско море в този момент, защото знае, че ще загуби.
„Все още не могат да проектират власт на такива разстояния. Когато говоря с представители на Народната освободителна армия на Китай, те казват, че единствената причина, поради която не са обявили островите Спратли за вътрешни води, е защото няма начин да го наложат.“
САЩ обещават активи, се казва в доклади
Бреговата охрана на Съединените щати е обещала да изпрати активи в Южнокитайско море, за да помогне на Манила да защити суверенните си права в своята изключителна икономическа зона, съобщи ABS-CBN News във вторник, позовавайки се на източници от бреговата охрана на Филипините, които твърдят, че по предложение на филипинския адмирал Рони Гил Гаван в Северния Пасифик ще бъдат разположени сили на американската брегова охрана.
Гаван призова за „по-голямо разгръщане“ в открито море, „за да се отговори на предстоящата заплаха“, породена от заканата на Китай да арестува чужденци в това, което той счита за негови морски граници.
В изследователски доклад, публикуван миналия месец от Националното бюро за азиатски изследвания (NBR), Майкъл Шубридж от Strategic Analysis Australia посочи, че колективните действия на Филипините и техните съюзници биха могли ефективно да намалят рисковете в Южнокитайско море.
„Рискът такова колективно действие да ескалира в конфликт е реален. Въпреки това, той може да бъде смекчен от военните, които ясно действат в рамките на международното право и координират единен политически отговор, за да демонстрират и съобщят това. Това би противодействало на китайските усилия“ да сплашват другите и да представят такова законно действие като агресия,“ отбелязва той.
Шубридж, който също бе сред присъстващите на семинара, организиран от Националното бюро за азиатски изследвания (NBR) на 6 юни, бе категоричен:
Ако не доведем китайската политика и действия до провал, означава да оставим всички лостове за влияние в ръцете на Пекин и да чакаме нашите военнослужещи и жени да бъдат убити от Народната освободителна армия на Китай. И това не е бъдещето, което искам.
Няма коментари:
Публикуване на коментар