вторник, 7 май 2024 г.

Путин положи клетва за петия си президентски мандат на церемония, бойкотирана от САЩ

🇷🇺 Президентът Владимир Путин положи клетва за нов шестгодишен мандат във вторник на церемония в Кремъл, която беше бойкотирана от Съединените щати и други западни страни. В стъпителната си реч той заяви, че е отворен за потенциално ядрени преговори със Запада.

Путин, който е неизменно на власт като президент или министър-председател от 1999 г., започва новия си мандат повече от две години, след като изпрати десетки хиляди войници в Украйна, където руската армия си върна инициативата в бойните действия, стремейки се да напредне още повече в Източна Украйна.

71-годишният Путин доминира вътрешния политически пейзаж. На международната сцена той е въвлечен в конфронтация със западните държави, които обвинява, че използват Украйна като средство, за да се опитат да победят и разчленят Русия.

Във встъпителната си реч към руския политически елит след полагането на клетва той заяви, че няма да прекрати диалога със Западния свят, но и че сам ще трябва да направи своя избор как да се ангажира с Русия.

Освен това отбеляза, че преговорите за стратегическа ядрена стабилност със Запада също са възможни, но единствено и само при условия на равнопоставеност.

„Ние сме единен и велик народ и заедно ще преодолеем всички препятствия, ще осъществим всичко, което сме замислили. Заедно ще победим”, каза още той.

През март Путин спечели безапелационна победа на изборите за президент на Руската федерация, в които други двама от претендентите за поста, обявили се против войната в Украйна, бяха лишени от право на участие.

Най-известният му опонент, Алексей Навални, почина внезапно в наказателна колония в Арктика месец по-рано, а други водещи критици са в затвора или бяха принудени да търсят убежище в чужбина.

Съединените щати, които заявиха, че не смятат преизбирането му за свободно и справедливо, бойкотираха церемонията по встъпването му в длъжност.

Великобритания, Канада и повечето държави от Европейския съюз също решиха да останат настрана от клетвата, с изключение на Франция, която ще изпрати своя посланик в Русия.

Украйна каза, че събитието е имало за цел да създаде „илюзията за законност на почти доживотната власт на човек, който е превърнал Руската федерация в държава-агресор, а управляващия режим - в диктатура“.

Сергей Чемезов, един от близките доближени на руския президент, заяви пред Ройтерс преди церемонията, че Путин е донесъл стабилност, нещо, което дори неговите критици трябва да приветстват:

„За Русия това е продължение на нашия път, това е стабилност – можете да попитате всеки гражданин на улицата“, категоричен бе той.

„Президентът Путин беше преизбран и ще продължи пътя, въпреки че Западът вероятно не го харесва. Но те ще разберат, че Путин е стабилност за Русия, а не някакъв нов човек, който ще дойде с нова политика...”

Ядрено напрежение

Отношенията на Русия със САЩ и техните съюзници са в най-ниската си точка от Кубинската ракетна криза през 1962 г. насам, когато светът се озовава на ръба на ядрена война.

Западът предостави на Украйна артилерия, танкове и ракети с голям обсег, но войските на НАТО не се включиха директно в конфликта - нещо, което и Путин, и Джо Байдън предупредиха, че може да доведе до Трета световна война.

Подчертавайки нарастването на ядреното напрежение, Русия заяви в понеделник, че започва да тренира разполагането на тактически ядрени оръжия като част от военно учение „в отговор на провокативни изявления и заплахи от страна на определени западни служители срещу Руската федерация”.

„Надяваме се, че това събитие ще охлади горещите глави в западните столици“, гласи изявление на руското външно министерство.

Едно от решенията, които очакват Путин през новия му мандат, ще бъде дали да се опита да поднови или замени последния останал договор, който ограничава стратегическите ядрени бойни глави на Русия и САЩ. Споразумението „New START” трябва да изтече през 2026 г.

Остава неясно докъде ще се стреми той да настоява за войната си в Украйна - решение, което ще зависи отчасти от това дали Джо Байдън или Доналд Тръмп ще спечелят президентските избори в САЩ през ноември.

В съответствие с конституцията правителството на премиера Михаил Мишустин подаде оставка в началото на новия президентски мандат. Путин ще назначи нов, който се очаква да включва много от същите лица.

Няма коментари:

Публикуване на коментар