четвъртък, 18 април 2024 г.

Република Сръбска отрича геноцида в Сребреница

Ратко Младич организира експулсирането на жени и деца на 12 юли 1995 г. пред погледа международните сили на ООН за поддържане на мира.
📸 Снимка: Art ZAMUR/Getty Images

🇺🇳🇷🇸🇧🇦 В ООН бе представена проекторезолюция за "Ден в памет на геноцида, извършен в Сребреница през 1995 г"., като на заседанието присъстваха представители на над 20 държави, които досега са подкрепили документа, включително председателят на председателството на Босна и Херцеговина Денис Бечирович и членът на председателството на Босна и Херцеговина Желко Комшич, съобщи новинарска агенция Бета.

Закрити консултации по проекторезолюцията, призоваваща 11 юли да бъде обявен за Международен ден за възпоменание на геноцида, извършен в Сребреница през 1995 г., и осъждаща отричането на геноцида и възхвалата на военнопрестъпниците, се проведоха късно снощи в централата на ООН в Ню Йорк. Германия, Руанда и Босна и Херцеговина представиха текста на резолюцията на неофициални консултации в препълнената зала на ООН.

За необходимостта от приемане на резолюцията говориха представители на Германия, Руанда и Босна и Херцеговина. Аргументи срещу приемането на такъв документ бяха представени от дипломати от Сърбия, Русия, Китай, Северна Корея, Венецуела и Никарагуа. Общото събрание на ООН трябва да гласува резолюцията на пленарно заседание на 2 май.

Същевременно днес в Баня Лука започна специално заседание на парламента на Република Сръбска (РС), на което депутатите ще изразят становището си по доклад на Международната комисия за разследване на страданията на всички народи в Сребреница, според който не е имало геноцид срещу бошняците през 1995 г, съобщи белградската агенция Бета.

В заключение на правителството на РС, внесено в Народната скупщина на РС, се посочва, че терминът геноцид е "неточен и неприемлив“, с констатацията, че в Сребреница са пленени и убити максимално  "между 2500 и 3000“ членове на мюсюлманските военни сили, като се добавя, че част от тях са разменени.

Председателят на Народната скупщина на Република Сръбска Ненад Стевандич заяви преди началото на парламентарното заседание, че сърбите няма да позволят да ги обиждат като народ, като обяви, че на митинга тази вечер в Баня Лука под мотото "Сръбска те зове" ще  присъства председателят на парламента  на Сърбия Ана Бърнабич и министърът на труда, заетостта, ветераните и социалните въпроси в сръбското правителство Никола Селакович, като пратеник на президента на Сърбия.

Стевандич каза, че Резолюцията за Сребреница в Общото събрание на ООН е "част от политическия шантаж и опитите на Запада, които бавно губят силата си, да запази контрол върху политическите процеси и по някакъв начин да възнагради тези, които са лоялни към  държавите от НАТО". Според него основният аргумент на Република Сръбска е, че няма официално решение на Босна и Херцеговина, което да изисква приемането на резолюция за Сребреница, а инициативата е еднолично изпратена от посланика на БиХ в ООН Златко Лагумджия.

Очаква се на площад "Краина" в Баня Лука в 18:00 часа да започне голям митинг под мотото "Сърбия те зове", от който ясно ще бъде заявено, че "никой не може и няма да унижава Република Сръбска и сръбския народ, без значение къде и какви решения се взимат", съобщи телевизията на Република Сръбска РТРС. Поводът за митинга е резолюцията за Сребреница, която ще бъде обсъдена в Общото събрание на ООН през май. Очаква се пристигането на граждани от всички части на Република Сръбска.

На митинга ще говорят представители на политическото ръководство на Република Сръбска, представители на асоциации на ветераните и различни граждански сдружения. Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска съобщи, че предприема засилени мерки за сигурност.  Граждани от цяла Република Сръбска с автобуси заминаха за Баня Лука за големия народен митинг "Сърбия те зове". Автобуси пристигат от Требине, Братунац, Власеница, Приедор, отбелязват сръбските медии.

Част от надгробните плочи на близо 7000 идентифицирани жертви в мемориала и гробището на Сребреница-Поточари за жертвите на геноцида от 1995 г.
📸 Снимка: Michael Büker/Wikimedia Commons

Босненски съдебни експерти откриват и каталогизират телесни останки, намерени в масов гроб в източното село Каменица, близо до град Зворник, разположен на границата със Сърбия на 25 юли 2002 г.
📸 Снимка: Reuters/Corbis

Общ изглед на Сребреница, Босна и Херцеговина на 22 февруари 2022 г.
📸 Снимка: REUTERS/Dado Ruvic

"Геноцид не се е случил, подобна квалификация трябва да бъде отхвърлена", заяви Милорад Додик, президент на автономната Република Сръбска пред депутатите. "Сръбският народ не е извършил геноцид".
📸 Снимка: Medija Centar Beograd

Няма коментари:

Публикуване на коментар