вторник, 19 март 2024 г.

Путин ще посети Китай през май

Руският президент Владимир Путин се ръкува с китайския президент Си Дзинпин по време на среща на форума „Един пояс, един път“ в Пекин, Китай, 18 октомври 2023 г.
📸 Снимка: Sputnik Int/Sergei Guneev via Reuters

Руският президент Владимир Путин ще пътува до Китай през май за разговори със Си Дзинпин, което може да е първото задгранично пътуване на руският президент от началото на новия му мандат, предава Ройтерс.

В понеделник западните правителства осъдиха преизбирането на Путин като нечестно и недемократично. Но Китай, Индия и Северна Корея поздравиха дългогодишния лидер на Кремъл за добавянето на нови шест години към управлението му, подчертавайки геополитическите разломи, които се задълбочиха още повече след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

"Путин ще посети Китай", каза пред Ройтерс един от източниците, пожелал анонимност. Подробностите бяха независимо потвърдени от четири други източника, които също говориха при условие за анонимност.

Друг от източниците каза, че пътуването на Путин до Китай вероятно ще се състои през втората половина на май. Двама от източниците казаха, че посещението на Путин ще дойде преди планираното пътуване на Си до Европа.

Запитани за твърдението на Ройтерс, от Кремъл отговориха, че графикът за посещенията на Путин ще бъде публикуван по-близо до датата.

„В момента се подготвят няколко президентски посещения и няколко контакта на високо ниво“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери. — „Ще ви информираме, когато се приближим“.

Китайското външно министерство не отговори веднага на искане за коментар.

Китай и Русия обявиха партньорство „без ограничения“ през февруари 2022 г., когато Путин посети Пекин само дни преди да изпрати десетки хиляди войници в Украйна, предизвиквайки най-смъртоносната сухопътна война в Европа след Втората световна война.

Съединените щати определят Китай като най-големия си конкурент, а Русия като най-голямата заплаха за националната държава, докато президентът на САЩ Джо Байдън твърди, че този век ще бъде определен от екзистенциално състезание между демокрации и автокрации.

Путин и Си споделят широк светоглед, който вижда Запада като декадент и в упадък, точно както Китай предизвиква превъзходството на САЩ във всичко - от квантовите изчисления и синтетичната биология до шпионажа и твърдата военна мощ.

ПУТИН И XI

Китай засили своите търговски и военни връзки с Русия през последните години, след като Съединените щати и техните съюзници наложиха санкции срещу двете страни, особено срещу Москва за нахлуването в Украйна.

Чуждестранни дипломати и наблюдатели казаха, че очакват Путин да направи Китай първата си спирка, след като бъде преизбран. Официалната президентска инагурация на Путин трябва да се състои около 7 май.

Путин каза пред репортери в неделя, че Русия и Китай споделят подобна глобална перспектива и се радват на устойчиви отношения отчасти поради добрите му лични отношения със Си и че Москва и Пекин ще развият връзките си още повече през следващите години.

Си посети Русия в първото си задгранично пътуване след пандемията през март миналата година, малко след като започна своя прецедентен трети мандат като китайски президент.

Двамата лидери често са рекламирали близкото си лично приятелство и са се срещали над 40 пъти, последно през октомври, когато Путин беше почетен гост на китайската среща на върха „Един пояс, един път“ в Пекин.

Търговията между Китай и Русия достигна 218,2 милиарда долара през януари-ноември, според данни на китайските митници, надхвърляйки целта за увеличаване на двустранната търговия до над 200 милиарда долара до 2024 г., поставена от двете страни.

Си, по време на разговор с Путин миналия месец, каза, че и двете страни трябва решително да се противопоставят на намесата във вътрешните работи на външни сили, което показва, че САЩ

Китайският заместник-министър на външните работи Сун Уейдонг каза, че двустранните връзки са "в най-добрия си вид в историята", когато се срещна с руския си колега в Москва миналия месец, според съобщение на китайското външно министерство.

Китай обмисля да участва в мирна конференция, насочена към прекратяване на войната в Украйна, която ще бъде домакин на неутрална Швейцария през следващите месеци, каза неговият посланик в Берн пред местни медии в понеделник.

Миналата година Пекин стартира "мирен" план за Украйна от 12 точки, но досега не е предприел значителни стъпки за разрешаване на конфликта, освен участието в водените от Запада мирни преговори в Джеда миналото лято.

Специалният пратеник на Китай по евразийските въпроси Ли Хуей се срещна с официални лица в пет европейски столици, включително Москва и Киев по-рано този месец.

Източник: Reuters

Няма коментари:

Публикуване на коментар