![]() |
Бойци от Силите за народна мобилизация, по-известни с арабското си название Хашд ал-Шааби, маршируват по време на парад, отбелязващ ежегодния ден на Кудс в Багдад, Ирак. 📸 Снимка: Reuters |
🇮🇶🤝🇺🇸 Няколко могъщи подкрепяни от Иран шиитски милиции в Ирак са готови да се разоръжат, за да избегнат заплахата от ескалиращ конфликт с администрацията на Тръмп в САЩ, казаха 10 висши командири и иракски служители пред Ройтерс.
Ходът за успокояване на напрежението следва многократни предупреждения, отправени лично от американски служители към иракското правителство, откакто Тръмп пое властта през януари, споделят източници, които включват шестима местни командири на четири големи милиции.
Служителите заявиха на Багдад, че ако не предприеме действия за разпускане на милициите, действащи на територията му, САЩ може да нанесе въздушни удари по тях.
Иззат ал Шахбдар, високопоставен шиитски политик, близък до управляващия алианс на Ирак, посочи пред Ройтерс, че дискусиите между премиера Мохамед Шиа ал-Судани и няколко лидери на милиции са „много напреднали“ и групите са склонни да се съобразят с американските призиви.
„Фракциите не действат упорито, нито настояват да продължат в сегашната си форма“, подчерта той, добавяйки, че групите са „напълно наясно“, че могат да бъдат атакувани.
Шестимата командири на милиции, интервюирани в Багдад и южна провинция, които поискаха анонимност, за да обсъдят чувствителната ситуация, са от групите Катаиб Хизбула, Нухаба, Катаиб Сайед ал-Шухада и Ансаруллах ал-Авфия.
„Тръмп е готов да доведе войната с нас до по-лоши нива, знаем това и искаме да избегнем подобен сценарий“, каза командир на Катаиб Хизбула, най-мощната шиитска милиция, говорейки с черна маска и слънчеви очила.
Командирите заявиха, че основният им съюзник и покровител, елитната военна сила на Иранската революционна гвардия (IRGC), им е дал благословията си да вземат каквито и решения да сметнат за необходими, за да избегнат въвличането им в потенциално пагубен конфликт със Съединените щати и Израел.
Милициите са част от Ислямската съпротива в Ирак, група от около 10 твърдолинейни шиитски фракции, които колективно командват около 50 000 бойци и арсенали, включващи ракети с голям обсег и противовъздушни оръжия.
Групата, която е ключов стълб на мрежата от регионални прокси сили на Иран, пое отговорност за десетки ракетни и безпилотни атаки срещу Израел и американските сили в Ирак и Сирия след избухването на войната в Газа преди около 18 месеца.
В отговор на запитване относно преговорите за разоръжаване, Фархад Алаелдин, съветник по външните работи на Судани, обясни пред Ройтерс, че министър-председателят се е ангажирал да гарантира, че всички оръжия в Ирак се намират под държавен контрол с "конструктивен диалог с различни национални участници".
Двамата иракски служители по сигурността разкриха, че Судани настоява за разоръжаване от всички милиции в състава на Ислямската съпротива в Ирак, които декларират своята вярност към Революционната гвардия на Иран, а не към Багдад.
Някои групи вече до голяма степен евакуираха щабовете си и намалиха присъствието в големите градове, включително Мосул и Анбар от средата на януари, от страх да не се превърнат в мишена на въздушни атаки. Освен това много командири са засилили мерките за сигурност през това време, сменяйки мобилните си телефони, превозни средства и жилища по-често, казаха те.
Държавният департамент на САЩ заяви, че продължава да настоява Багдад да овладее милициите. „Тези сили трябва да отговарят на главнокомандващия на Ирак, а не на Иран“, се посочва в негово изявление.
Американски служител, говорещ при условие за анонимност, предупреди, че в миналото е имало случаи, когато милициите са прекратявали атаките си поради натиска на САЩ, но е скептичен, че всяко разоръжаване ще бъде дългосрочно.
Шиитският политик Шахбдар каза, че иракското правителство все още не е финализирало сделка с лидерите на милициите и все още се обсъжда механизма за разоръжаване. Вариантите, които се обмислят, включват превръщането на групите в политически партии и интеграцията им в армията на Ирак.
Въпреки че съдбата на всеки процес на разоръжаване е несигурна, дискусиите все пак отбелязват първия път, когато милициите изразяват готовност да поставят основите на демилитаризацията, която е цел на дългогодишен западен натиск.
Промяната идва в несигурен момент за „Оста на съпротивата“, създадена и ръководена от режима в Иран, за да се противопостави на Израел и влиянието на САЩ, която беше сериозно отслабена, след като клането, извършено от палестинската групировка Хамас в южен Израел на 7 октомври 2023 г. хвърли Близкия изток в поредица от конфликти.
Хамас и ливанската Хизбула са обект на безмилостни израелски атаки от началото на войната в Газа, докато хутите в Йемен са обект на въздушни удари на САЩ от миналия месец. Падането на сирийския президент Башар Асад, друг ключов съюзник на Иран, отслаби още повече иранското влияние.
Ирак се стреми да балансира своите съюзи както с Америка, така и с Иран в отношенията си с милициите на своя територия. Групите се появиха в цялата страна с иранската финансова и военна подкрепа след хаотичното нахлуване на САЩ през 2003 г., което свали Саддам Хюсеин, и се превърнаха в страхотни сили, които могат да съперничат на националната армия по огнева мощ.
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет проведе телефонен разговор с иракския премиер Судани на 16 март, малко след началото на американските удари срещу хутите, които имат за цел да им попречат да извършват отмъстителни атаки срещу Израел и американски бази в региона в подкрепа на своите съюзници.
Иракските шиитски милиции извършиха десетки атаки с дронове и ракети срещу Израел в знак на солидарност с Хамас, като убиха трима американски войници при операция с дронове в Йордания близо до сирийската граница миналата година.
Ибрахим ал-Сумайдайе, бивш политически съветник на Судани, каза пред иракската държавна телевизия, че САЩ отдавна притискат ръководството на Ирак да разпусне шиитските милиции, но този път Вашингтон може да не приеме „не“ за отговор.
„Ако не се подчиним доброволно, може да ни бъде наложено отвън и със сила“, обобщи той.
Няма коментари:
Публикуване на коментар