петък, 15 ноември 2024 г.

ЕС е все по-убеден, че Русия произвежда ударни дронове в Китай.

Руският президент Владимир Путин по време на посещение в съоръжение за производство на безпилотни летателни апарати в Санкт Петербург, 19 септември 2024 г.
📸 Снимка: Sputnik/Grigory Sysoyev

🇷🇺🤝🇨🇳 Европейският съюз получава все по-категорични сигнали, че Русия произвежда смъртоносни дронове на територията на Китай в подкрепа на войната си срещу Украйна, което повдига нови въпроси за това докъде е готов да стигне Пекин в името на своето „партньорство без граници“ с Москва.

Нарастващите опасения са фокусирани върху тайна оръжейна програма, за която се твърди, че Русия е установила в северозападната китайска провинция Синцзян, която за първи път беше извадена на бял свят от Ройтерс в ексклузивно разследване, публикувано през септември.

Докладът на Ройтерс описва как дъщерно дружество на Алмаз-Антей, руска държавна оръжейна компания, санкционирана от Европейския съюз и Съединените щати, е „разработило и тествало в полет“ нов модел дрон с голям обсег „с помощта на местни специалисти“. Изданието не постигна успех в определяне самоличността на специалистите, но се натъкна на документи, потвърждаващи прехвърлянето на произведените в Китай дронове към руския град Ижевск.

Европейската служба за външна дейност (ЕСВД), дипломатическото подразделение на блока, също получи доказателства от разузнавателни източници, които свидетелстват, че за създаването от страна на Русия на поне една фабрика на китайска земя за сглобяване на безпилотни самолети, които потенциално биха могли да бъдат използвани за извършване на атаки срещу Украйна.

Твърди се, че дроновете са предназначени за ударни мисии, а не за разузнаване.

Службата все още не е потвърдила три ключови точки: произвежда ли съоръжението ударни дронове, дали тези те вече са били изпратени в Русия и дали Пекин е наясно с оръжейната програма на Москва.

Разговорите между ЕСВД и Пекин продължават за изясняване на ситуацията.

„Нямаме повече от това. Нямаме ясни доказателства какво се случва“, заяви високопоставен служител на ЕС, говорейки в петък при условие за анонимност.

„Трудно е да се повярва, че това се случва без знанието или пълната липса на знание на китайските власти.“

Дипломати в Брюксел описаха доказателствата като „убедителни“ и отправиха предупреждение, че ако в крайна сметка те бъдат потвърдени, доставката на дронове от Китай за Русия ще означава сериозна ескалация с непредсказуеми последици за войната.

Досега Европейският съюз обвиняваше Пекин, че доставя на Москва стоки с двойна употреба и напреднали технологии, които могат да бъдат използвани за военни цели. В резултат от тези обвинения блокът санкционира шепа компании в Хонконг и континентален Китай, въпреки че въпросните санкции никога не са засягали директната доставка на оръжие.

Властите в Пекин отричат каквото и да е участие в инвазията и настояват, че поддържат своята равноотдалечена от двете страни в конфликта позиция, която обаче западният свят тълкува като изцяло проруска. Когато сведенията на Ройтерс видяха бял свят през септември, Пекин заяви, че не знае за никакъв руски проект в Синцзян.

Без тайната помощ на Китай „Русия не би могла да води тази война“, заяви пред EuroNews европейски дипломат, запознат с въпроса.

„Трябва да има последствия“, добави той, отбелязвайки, че подозренията, които в момента са на масата, са изключително сериозни и заслужават по-подробно обяснение.

Неизвестните по отношение на докладваната съвместна оръжейна програма между Русия в Китай затруднява прогнозирането на вида санкции, ако има такива, които ЕС би могъл да наложи. „Това, с което разполагаме сега, не е толкова солидно, че да можем да действаме съответно“, предупреди високопоставеният представител на ЕС.

Русия разположи ударни дронове в огромни мащаби за целите на агресивната си война в Украйна, за да унищожи енергийната и друга критична инфраструктура на страната, убивайки стотици по пътя.

Докладите идват в критичен за страната момент, когато настъплението на руската армия започва да набира сили в източната част на страната, а севернокорейските войски се присъединиха към битката за Курска област. Това съвпада и с избирането на Доналд Тръмп за следващия президент на Съединените щати, който обеща да преразгледа военната помощ за Киев и да сключи сделка за прекратяване на войната „за 24 часа“.

Министрите на външните работи на ЕС се очаква да обсъдят въпроса за произведените в Китай дронове в понеделник на предстоящата си среща в Брюксел.

Няма коментари:

Публикуване на коментар