🇹🇷 На 30 октомври 2024 г. Twitter акаунтът на турската организация Siyah Sancak съобщи за съществено развитие в технологията за бойни дронове от страна на центъра за проектиране и разработка на аерокосмически системи TUSAŞ.
Разработен от Turkish Aerospace Industries, ANKA-3 е първият стелт безпилотен боен летателен апарат, управляван някога от друго въздухоплавателно средство, което представлява съществен напредък в способностите за дистанционно управление за военната авиация.
ANKA-3 въплъщава най-новото поколение безпилотни технологии, съчетавайки стелт, автономност и напреднали бойни способности. Аеродинамичният му дизайн и радар-абсорбиращите му материали позволяват да намали радарния си отпечатък, повишавайки способността си за оцеляване в зоните на конфликт.
Наличието на възможност да бъде управляван от друг летателен апарат отваря нови оперативни перспективи за военновъздушните сили, улеснявайки сложни мисии във високорискови зони, като същевременно намалява уязвимостите, свързани с наземния контрол.
Този стелт дрон се разработва от няколко години като част от усилията на Турция за засилване на нейните автономни и технологични отбранителни способности. Проектиран както за наблюдение, така и за разузнаване, прецизни удари и операции във враждебна среда, този дрон е предназначен да допълни и разнообрази бойните способности на турските въоръжени сили в райони, където човешко присъствие е рисковано.
Подкрепен от турското правителство в рамките на национална стратегия за военна независимост, ANKA-3 също се възползва от сътрудничеството с местни индустрии, специализирани в авиониката и стелт технологиите, като по този начин укрепва екосистемата на отбранителната индустрия на Турция и намалява зависимостта ѝ от чуждестранни активи в областта на безпилотните системи.
От чисто техническа гледна точка дронът е оборудван с един двигател AI-322, позволяващ му да достигне максимална скорост от 450 възела. Максималната му надморска височина възлиза на 12 000 метра. Бъдещата му версия вероятно ще бъде по-голяма и способна да носи по-тежък полезен товар, с форма, която ще трябва да бъде преработена и оптимизирана за свръхзвукови скорости.
Интегрирането на стелт дронове, управлявани от други летателни апарати, представлява значителен стратегически интерес за въоръжените сили на страната. Тази технология увеличава максимално гъвкавостта и оперативната ефективност, отговаряйки на нарастващото търсене на дистанционни и автономни бойни решения в среда на постоянно усъвършенстващи се заплахи на бойното поле.
Управлението на дрон от друг летателен апарат отваря вратата към мисии „лоялен служител“, при които дроновете работят съвместно с пилотирани изтребители. Този подход съчетава предимствата на дроновете – стелт, автономност и липса на човешки риск – с изчислителната мощ и прецизността на пилотите, предлагайки по-разнообразни и излишни тактически опции.
ANKA-3 позволява на военновъздушните сили да провеждат мисии за наблюдение, разузнаване и прецизни удари в силно оспорвани зони, без да застрашават човешки пилот. Въпросната технология е особено ценна за дълбоки мисии в добре защитени зони, където радарните и противоракетните системи правят традиционните нахлувания далеч по-рискови.
Освен това способността на тези дронове да бъдат управлявани от пилотирани летателни апарати увеличава отзивчивостта в случай на тактическа промяна и гарантира, че дроновете могат да бъдат бързо разгърнати, координирани с бойни самолети, за целенасочени удари или мисии за потискане на вражеската отбрана.
Подобни проекти се разработват от държави като САЩ и Китай, всяка от които следва собствена концепция за „wingman“ дронове, придружаващи военновъздушните сили. Съединените щати са инвестирали в няколко подобни програми, най-известната от котио е програмата Skyborg, която е ръководена от ВВС на САЩ и е насочена към разработване на вграден AI за дронове, способни да координират и взаимодействат с пилотирани самолети в реално време.
Пример за усъвършенстван дрон в тази програма е Kratos XQ-58A Valkyrie, проектиран да работи заедно с пилотирани изтребители като F-35 или F-22, осигурявайки мисии за наблюдение, атака или потискане на вражеската защита. За разлика от ANKA-3, американските дронове са проектирани за пълна автономност в случай на загуба на връзка с пилота, с подобрени възможности на изкуствен ннтелект (AI), за да позволят независимо вземане на решения.
Китай разработва системи за „роене“ на безпилотни летателни апарати и придружаващи дронове, като GJ-11 Sharp Sword. Този стелт боен дрон има за цел да действа в координация с изтребители от пето поколение като J-20.
Въпреки че са по-малко напреднали от други самолети по отношение на директното управление, китайските дронове включват в себе си технологии за координиране на операции на рояк, базирани на изкуствен интелект (AI), предлагайки тактически предимства за насищане на защитата на врага. Освен това Китай набляга и на способността за стелт и проникване в силно защитени среди, опитвайки се да компенсира уязвимостта на контролния център чрез увеличена автономност на дрона.
Няма коментари:
Публикуване на коментар