сряда, 25 септември 2024 г.

Евгений Пригожин е извършвал плащания за ЧВК Вагнер през американските банки JPMorgan и HSBC

📸 Снимка: Telegram

🇸🇩🤝🇷🇺 Американските банки JPMorgan Chase и HSBC са обработвали несъзнателно плащания за компании в Африка, които са били под контрола на покойния основател на ЧВК „Вагнер“ Евгений Пригожин, докато частната му армия, обвинена в брутално погазване на човешките права, разширяваше влиянието си на континента.

Изтекли документи, получени от Центъра за напреднали изследвания в областта на отбраната (C4ADS), базиран във Вашингтон мозъчен тръст, показват, че през 2017 г. суданска компания, контролирана от Пригожин, е закупила индустриално оборудване от Китай, което е преминало през големи западни банки.

Групата Вагнер, която беше обвинена от Министерството на финансите на САЩ в извършване на „масови екзекуции, изнасилвания, отвличания на деца и други жестокости срещу невинни“, стана известна с предоставянето на наемници в услуга на африкански диктатори, както и с участието си в руската инвазия срещу Украйна.

Изтеклите документи показват как Пригожин, чийто самолет се разби миналата година след опит за бунт срещу руския президент Владимир Путин, е успял да създаде транснационална престъпна империя в природните ресурси, отчасти чрез заобикаляне на платежните системи на западни финансови институции.

Фактура от август 2017 г. показва, че суданска минна компания с името Meroe Gold, която е била използвана като параван от Вагнер, е изпратила плащане от местна банкова сметка чрез JPMorgan Chase като междинна банка в Ню Йорк до търговец в Китай.

Друга фактура от същата година сочи, че компанията е наредила плащане за дизелови генератори и резервни части на китайска компания чрез Hang Seng Bank, която е част от HSBC Group. Няма доказателства, че тези банки са знаели, че обработват транзакции, поръчани от подставени лица на Вагнер.

Meroe Gold не се е намирала под санкции на САЩ по време на плащанията, но Пригожин беше от 2016 г. Две години по-късно тя също стана обект на западните санкции, тъй като е „притежавана или контролирана от Пригожин“ и му помага да „експлоатира природните ресурси на Судан за лична изгода ”.

HSBC отказа да коментира конкретните транзакции в Судан, но банката заяви, че е „дълбоко ангажирана с борбата с финансовите престъпления и с целостта на глобалната финансова система“.

„Ние инвестирахме значително в изграждането и поддържането на ефективна контролна рамка за откриване и смекчаване на този риск“, посочиха от финансовата институция.

JPMorgan заяви: „След преглед на ограничените подробности, споделени с нас, не открихме никакви записи, съответстващи на тези транзакции.“

C4ADS, която публикува доклада за изтеклите документи, посочи, че транзакциите доказват, че Пригожин и Вагнер не биха успели да установят опорна точка в Африка, без да се възползват от легитимната финансова система.

Успехът на групата в страни като Судан и Централноафриканската република беше функция на „връзка между законни и незаконни системи“, допълниха от Центъра за напреднали изследвания в областта на отбраната, допълвайки че „за да улесни своята експлоатация на природните ресурси, международно санкционираната организация разчиташе на мрежа от финансови услуги и транспортни мрежи, за да извършва доставки и да генерира приходи“.

След смъртта на Пригожин през август 2023 г. операциите, които той изгради на Африканския континент, бяха погълнати от организации, намиращи се под пряк контрол на руското министерство на отбраната.

Няма коментари:

Публикуване на коментар