🇹🇷 Предложението на Украйна за членство в НАТО не е въпрос, с който трябва да се бърза. Това заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган в ексклузивно интервю за американския канал NBC News във вторник, добавяйки, че отношенията между Турция и Русия се разширяват.
Говорейки в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, Ердоган сподели, че САЩ и други членове на Алианса „не искат Украйна да бъде страна-членка“.
„Това не са въпроси, за които трябва да се прибързва“, каза той. „И когато обмисляме, когато вземаме нашите решения, ние винаги вземаме предвид позицията на другите държави-членки на НАТО, обсъждаме тези възможни въпроси около масата и съответно вземаме окончателното решение.“
Коментарите му вероятно ще се окажат разочароващи за украинския му колега Володимир Зеленски, който трябва да представи своя план за победа в Белия дом тази седмица.
Въпреки че спецификата на предложението на Зеленски беше внимателно пазена в тайна, докато не бъде представено на президента Джо Байдън, някои от основните подробности се появиха, включително необходимостта от бързи действия и, което е изключително важно, гаранция за сигурност на членството в НАТО, според Андрий Ермак, началника на кабинета на Зеленски.
В публикация в Telegram късно във вторник Зеленски сподели, че е „обсъдил прилагането на мирната формула“ с Ердоган. Но турският лидер изглежда разби всякакви надежди за бързо членство в НАТО с интервюто си за американския телевизионен канал.
Той каза, че ще обмисли позицията на останалите членове на алианса. „Ще следим развитието, обсъжданията и съответно ще стигнем до окончателно решение. Това не са решения, с които трябва да се прибързва“, каза още той.
Ердоган изненада членовете на НАТО със заплаха да наложи вето на кандидатурите на Швеция и Финландия, които се отказаха от дългогодишния си необвързан статут и кандидатстваха за присъединяване към организацията, малко след като Русия започна инвазията си в Украйна, разочаровайки други свои съюзници, които настояваха за бързото им присъединяване.
Парламентите на всичките 30 членки на НАТО трябва да ратифицират новодошлите, но Ердоган блокира този ход, настоявайки скандинавската двойка да промени позицията си спрямо кюрдските бунтовнически групи, които Турция смята за терористи. Той също така призова за екстрадиране на издирвани терористи в Турция и за премахване на ограниченията върху оръжията, наложени след военното нахлуване на страната му в Североизточна Сирия през 2019 г.
Но в крайна сметка Турция ратифицира и двете страни за членство. Ердоган свърза членството на Швеция в НАТО с одобрението на Конгреса на САЩ за искането на Турция за закупуване на 40 нови изтребителя F-16 и комплекти за модернизиране на флота на страната.
Ердоган също беше критикуван в някои кръгове за приемането на покана да присъства на конференцията на БРИКС в Русия следващия месец, сигнализирайки своята отвореност към блока от развиващи се страни, водени от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
„Нашите отношения с Русия са многоизмерни, политически, икономически, културни, свързани с отбранителната индустрия“, каза Ердоган. „Има много измерения и нашата солидарност, нашето взаимодействие продължава и икономически всеки ден тези отношения се разширяват.“
Склонността на Ердоган към Москва следва години на напрегнати отношения с Вашингтон, докато Турция продължава да заема както важен географски, така и политически център между изтока и запада. И една от линиите на разлома изглежда се разширява заради кризата в Газа.
Позицията на Ергодан по отношение на Хамас е възпламеняваща гледна точка за мнозина, тъй като той отказва да осъди Хамас като терористи, като същевременно осъжда продължаващата подкрепа за ръководството на Израел почти година след началото на войната. Той сподели пред NBC News, че не „гледа на Хамас като на терористична организация“, тъй като вярва, че това би означавало „изоставяне“ на палестинците.
Турският лидер беше един от най-яростните критици на израелския премиер Бенямин Нетаняху и в остра реч пред Общото събрание на ООН във вторник той беше изключително критичен към западните държави за това, че не са заели позиция срещу Израел, което според него е увековечило насилието в Близкия изток.
Здравните служители в Газа твърдят, че повече от 41 000 души са загинали в Газа от началото на офанзивата на Израел на територията на анклава след терористичните атаки, извършени от Хамас на 7 октомври, при които палестински екстремисти убиха около 1200 души и взеха други около 250 за заложници.
„За съжаление, много западни държави запазват мълчание пред Израел и никога не са заемали позиция срещу него“, каза Ердоган и добави: „Сред съюзниците на НАТО, за съжаление, има много държави, които застават на страната на Израел. В момента сме тук, в Съединените щати и Съединените щати всъщност са един от тях.“
Ердоган допълни, че от една страна Байдън е бил критичен към Израел, но от друга страна го подкрепя по определени начини, сред които предоставяне на оръжия и боеприпаси и изпращане на самолетоносача на Съединените щати в Източното Средиземноморие.
Няма коментари:
Публикуване на коментар