вторник, 3 септември 2024 г.

Втори мандат на Тръмп поставя под въпрос анганжимента на САЩ за „разширено възпиране“

Специалният представител на САЩ за Северна Корея Сунг Ким по време на среща със специалния представител на Южна Корея по въпросите на мира и сигурността на Корейския полуостров Ким Гън и генералния директор на японското министерство на външните работи по въпросите на Азия и Океания Фунакоши Такехиро в сградата на американското посолство в Джакарта, Индонезия, 13 декември 2022 г.
📸 Снимка: REUTERS/Willy Kurniawan

🇺🇸🤝🇰🇷 Ангажиментът на Съединените щати по осигуряване на „ядрен чадър“ на Южна Корея срещу заплахите на Пхенян може да отслабне при евентуално преизбиране на Доналд Тръмп. Това съобщи във вторник южнокорейската държавна информационна агенция Yonhap, като се позова се на високопоставен служител по сигурността.

Главният заместник-съветник по националната сигурност Ким Тае-хьо аргументира своята прогноза с добре познатата гледна точка на Тръмп, който вижда съюзите като разходи, в които съюзниците на САЩ трябва да поемат по-голям дял.

„Тръмп като кандидат може да се разглежда като преследващ финансови ползи по отношение на алианса между Съединените щати и Южна Корея“, посочи Ким на конференция, организирана от института Седжонг.

„Не е изключено той да предложи преговори за споделяне на разходите за отбрана или за разполагане на стратегически активи на САЩ от гледна точка на разходите“, допълни той.

След идването на власт на администрацията на Джо Байдън, Съединените щати и Южна Корея подкрепиха усилията за затвърждаване ангажимента на Вашингтон за използване на пълния набор от способности, включително ядрени, за защита на своя съюзник при евентуална агресия.

Ядрената консултативна група, създадена след срещата на върха на техните лидери през април миналата година, е част от тези усилия за укрепване на доверието към САЩ в ангажимента за възпиране.

И все пак потенциалното преизбиране на Тръмп за президент ще наследи рамката на тристранното сътрудничество между САЩ, Южна Корея и Япония, посочи Ким, цитирайки необходимостта Вашингтон да поддържа партньорство в сферата на сигурността, и по-конкретно в области като споделянето на информация в реално време за изстрелванията на ракети от Севера и провеждането на тристранни военни учения.

Междувременно Ким посочи, че ако бъде преизбран, Тръмп все още ще обмисли провеждането на още една среща на върха със севернокорейския лидер Ким Чен Ун, който вероятно ще използва това, за да отстрани Юга от преговорите му с Вашингтон.

„Тръмп говори по време на кампанията си за това колко е близо до Ким Чен Ун, но след срещата на върха без сделка в Ханой през 2019 г. е ясно, че Тръмп и неговите съветници значително са намалили очакванията си относно режима на Северна Корея“, каза Ким .

По време на мандата си Тръмп се срещна лично с Ким три пъти, включително историческата първа среща на върха между САЩ и Северна Корея в Сингапур през юни 2018 г, но ядрената дипломация влезе в застой, след като срещата на върха в Ханой приключи без сделка.

Няма коментари:

Публикуване на коментар