🇵🇱🤝🇺🇦 Радослав Сикорски, полският външен министър, заяви, че Полша и други страни, граничещи с Украйна, имат „задължение“ да прехващат руски ракети, преди да навлязат във въздушното им пространство, въпреки съпротивата на НАТО.
В интервю за Financial Times Сикорски подчерта, че Варшава трябва да даде приоритет на безопасността на своите граждани, дори ако прехващането на ракети над украинска територия може да рискува въвличането на НАТО във войната на Русия срещу Украйна.
„Членството в НАТО не отменя отговорността на всяка страна да защитава собственото си въздушно пространство – това е наше конституционно задължение“, каза Сикорски. Той твърди, че би било легитимна самозащита да се ударят вражески ракети, които са на път да навлязат в полското въздушно пространство, тъй като рискът от отломки да причинят наранявания, след като преминат на полска територия, е значителен.
По-рано това лято Полша подписа двустранно споразумение за сигурност с Украйна, ангажирайки двете страни да проучат осъществимостта на прехващане на ракети и БПЛА в украинското въздушно пространство, които са насочени към Полша, следвайки договорени процедури. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обаче отхвърли предложението, позовавайки се на риска алиансът „да стане част от конфликта“.
Киев настоява своите западни съюзници да увеличат участието си във войната, включително осигуряване на прикритие за противовъздушна отбрана над Западна Украйна от батареи, разположени на територията на НАТО, и многократно призовава за забранена за полети зона над Украйна – искания, които НАТО отказа, за да избегне пряк конфликт с руските сили.
Много украинци обаче се надяват, че позицията на НАТО може да се промени. „Видяхме, че някои червени линии могат да бъдат преместени“, каза Микола Назаров, анализатор по сигурността в мозъчния тръст Globsec в Киев, имайки предвид решенията на Запада да снабди Украйна с ракети с голям обсег, модерни танкове и бойни самолети F-16. Назаров отбеляза, че Украйна настоява за намесата на Полша, тъй като не разполага с въздушни ресурси, за да покрие напълно територията си, особено в Западна Украйна.
Сикорски коментира и продължаващото военно нахлуване на Украйна в района на руския град Курск, което започна на 6 август, отбелязвайки, че е твърде рано да се оцени военният му успех. Въпреки това той приветства операцията като начин да разстрои руския президент Владимир Путин и да демонстрира, че „жертвата не винаги прави това, което очаквате“. Той подчерта, че Западът трябва да продължи да държи Путин извън равновесие, критикувайки склонността на западните страни да сигнализират предварително военните си намерения.
Гледайки напред към президентските избори в САЩ, Сикорски предложи европейските лидери да работят по-усилено, за да убедят американската общественост и нейните политици, че Европа активно допринася за международната сигурност. „Имаме добра история за разказване: не само харчим повече за отбрана, но всъщност харчим повече за Украйна, отколкото за Съединените щати“, каза той, подчертавайки комбинираната военна, финансова и хуманитарна помощ на Европа за Украйна.
Сикорски повтори правото на Полша да прехваща ракети, след като предполагаем руски дрон премина през полска територия на 26 август. В момента полските власти издирват безпилотния летателен апарат, който може да се е върнал на украинска територия, след като се е отклонил от курса по време на масираната руска ракетна атака срещу Украйна миналия понеделник. След пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна през 2022 г. други ракети също са падали в Полша, а руски дронове наскоро навлязоха във въздушното пространство на Румъния.
Сикорски отбеляза, че рискът от полски жертви се увеличава, колкото по-близо е ракетата до целта си, когато е прехваната, поради което е за предпочитане тя да бъде свалена на по-голяма надморска височина над Украйна. „Украинците ни казаха: заповядайте“, добави той.
Няма коментари:
Публикуване на коментар