🇺🇸 В може би най-забележителните епизоди от тазгодишното издание на едно от най-големите в света военноморски учения край северния хавайски остров Кауаи прикова вниманието на наблюдатели и служители от сигурността на двете водещи страни от Индо-Тихоокеанския регион.
По-рано този месец САЩ и съюзниците репетираха унищожаването на голям надводен кораб с помощта на далекобойни оръжия, включвайки за първи път стратегическия бомбардировач B-2 Spirit на ВВС на САЩ (USAF).
В едно от изпитанията, който редица анализатори описаха като „много значим“ по отношение на това какво може да означава за изчисленията на всеки бъдещ, хипотетичен конфликт между САЩ и Китай, стелт бомбардировач B-2 удари изведен от експлоатация десантно-амфибиен кораб с евтина управляема бомба.
Тестът на американското военновъздушно оръжие, наречено QUICKSINK, беше проведен на 19 юли и включваше участие на стратегически бомбардировач B-2 в потапянето на бившия USS Tarawa, пенсиониран десантно-амфибиен кораб с дължина от почти 250 метра и маса от около 39 000 тона - приблизителните размери на малък самолетоносач.
Експериментът показа на практика, че американската армия може да използва една от своите най-авангардни стелт въздушни платформи, създаден да преодолее всички вражески противовъздушни отбранителни съоръжения, за да потопи голям надводен кораб с евтина управляема бомба.
„Тази способност е отговор на спешната нужда от бързо неутрализиране на морски заплахи над обширни океански пространства по света с минимални разходи“, се отбелязва в прессъобщение от 3-ти флот на ВМС на САЩ, който ръководи учението Rim of the Pacific 2024 (RIMPAC).
B-2 е най-усъвършенстваният бомбардировач на американската армия, чиито стелт характеристики му позволяват да прониква в силно защитени зони, както и да лети с малък шанс да бъде открит от радарните системи на големи височини. Това дава възможност на сензорите на самолета да получат подробен изглед на бойното поле, което не е възможно при по-ниско летящи самолети.
Свързването му със сравнително евтини и демонстративно ефективни бомби с прецизно насочване и бойни глави до 907 килограма може да даде на бомбардировачите на USAF „смъртоносността срещу кораби“ на изстреляно от подводница торпедо, но без пасивите на подводница, гласи информация, публикувана на уебсайта на USAF.
„Подводницата на ВМС има способността по всяко време да унищожи кораб с помощта на само едно торпедо, но изстрелвайки го, тя издава местоположението си, превръщайки се в потенциална мишена“, обясняват от изследователската лаборатория на ВВС.
QUICKSINK би могъл да осигури „евтин метод за постигане на подобни на торпедо въздушни удари с много по-високо темпо и върху много по-голяма площ от обсега, който предлагат тромавите подводници“, допълват от там.
Военновъздушните сили проведох първото подобно изпитание през 2022 г., при което изтребител F-15 изстреля боеприпас за съвместна директна атака GBU-31 (JDAM), който унищожи надводна цел в Мексиканския залив, според изявление на ВВС.
Наблюдатели посочват, че QUICKSINK, изстрелян от стратегически бомбардировач B-2 Spirit, би могъл да създаде сериозни грижи на ВМС на Народноосвободителната армия на Китай (PLAN) при евентуален конфликт в Западния Пасифик, където се намират горещи точки като Филипините, Тайван и редица отдалечени японски острови.
„Това е много важно“, заяви Карл Шустер, бивш ръководител на Съвместния разузнавателен център на Тихоокеанското командване на САЩ. „Демонстрираната противокорабна способност на B-2 ще доведе до съществено ограничаване или пълно възпиране на операциите, извършвани от китайския флот във водите край Филипините, както и източно от Тайван.
„Няма как да пренебрегнете оръжие, способно да потопи кораб с тегло над 25 000 тона с едно-единствено попадение“, категоричен е Шустер.
Поне на теория, Китай би трябвало да разполага със съществено предимство в сценария на потенциален конфликт, разиграващ се край източното му крайбрежие. Страната разполага с внушителен арсенал от хиляди ракети, разположени в континенталната си част, който подсигурява както доминация в близките морета, така и способността да осигурява въздушно прикритие на тези кораби от базирани на сушата бойни самолети.
Но B-2 Spirit и други системи, преминали изпитания в рамките на RIMPAC, биха могли да елиминират редица от предимствата на Китай в областта на способностите за удари на далечно разстояние, уверяват анализатори.
„Той разширява обхвата, при който потенциалните врагове могат да бъдат изложени на риск чрез модерни оръжия, като същевременно запазва значителна степен на стелт, което преди всичко значи, че не сте в безопасност, независимо къде се намирате в този огромен театър“, подчерта Алесио Паталано, професор по война и стратегия в Кралския колеж в Лондон (KCL).
Няма коментари:
Публикуване на коментар