събота, 24 август 2024 г.

Русия и Украйна размениха по 115 военнопленници с посредничеството на ОАЕ.

🇺🇦🤝🇷🇺 Русия и Украйна са разменили по 115 военнопленници от всяка страна с посредничеството на Обединените арабски емирства (ОАЕ).

Това е първата подобна размяна, откакто Украйна предприе изненадваща офанзива срещу Курска област на Русия на 6 август, най-голямото нахлуване на руска територия от чужда армия от Втората световна война насам.

Според руското министерство на отбраната разменените руски военнослужещи са били заловени в района на Курск. Всички освободени руски войници вече са в Беларус и ще получат медицинско лечение и рехабилитация след завръщането си в Русия. Министерството изрази благодарност за ролята на ОАЕ за улесняване на процеса по размяна.

Украинският президент Володимир Зеленски публикува снимка с украински военнопленници, увити в синьо-жълтите знамена на страната и прегърнати за снимка. По думите му те са служили в граничната охрана, националната гвардия, военноморския флот и въоръжените сили. Зеленски изрази благодарност и към украинските войници, участвали в офанзивата към Курск, спомогнала за попълването на резерва от военнипленници за размяна.

Според Дмитро Лубинец, украински комисар по правата на човека, 82 от завърналите се украинци са защитавали пристанището на Мариупол през пролетта на 2022 г.

Потвърждавайки ролята си в улесняването на обмена, външното министерство на ОАЕ отбеляза, че общият брой на военнопленниците, разменени благодарение на неговите посреднически усилия, вече възлиза на 1788. Това е седмият подобен обмен с посредничеството на близкоизточната държава, откакто Русия предприе своята пълномащабна война срещу Украйна.

Абу Даби, близък партньор на САЩ в областта на сигурността, продължава да поддържа близки отношения с Кремъл по време на войната, разочаровайки някои западни официални лица. В същото време обаче страната засили и двустранните си връзки си с Киев.

Представители на ОАЕ смятат, че способността им да разговарят с редица международни участници означава, че те всъщност могат да посредничат между страните и да насърчават сътрудничеството и диалога в сферата на сигурността.

В събота Зеленски подписа закон за ратифициране на Римския статут, който позволява на Украйна да се присъедини към Международния наказателен съд. Законът, публикуван на уебсайта на парламента, е ключова стъпка от усилията на Украйна да се доближи до членство в Европейския съюз.

Няма коментари:

Публикуване на коментар