вторник, 20 август 2024 г.

Оценка на руската офанзивна кампания от ISW, 19 август 2024 г.

Ключови развития:

  • Украинските сили продължиха леко да напредват в Курска област на 19 август на фона на продължаващи боеве по цялата линия на съприкосновение в района.
  • Командирът на чеченския спецназ Ахмат Апти Алаудинов утежни ситуацията, към която Кремъл исторически се е отнасял изключително предпазливо, като призова наборници да участват в бойни операции в Курска област и отхвърли опасенията на роднини на наборници.
  • Руският президент Владимир Путин посети Азербайджан на 18 август, вероятно в опит да измести фокуса от украинското нахлуване в Курска област и да се представи като ефективен дипломат.
  • Отговорът на Кремъл на нахлуването на Украйна в Курска област подчертава как вътрешните приоритети на Кремъл все повече се ориентират към стабилността на режима, особено през последната година.
  • Руският президент Владимир Путин подписа на 19 август указ за бъдещо кодифициране на неясна руска държавна идеология в местното законодателство, без конкретно да променя руската конституция.
  • Руските официални лица продължиха с опитите си да представят Украйна като отговорна за липсата на преговори за прекратяване на войната.
  • Руските сили наскоро настъпиха в близост до Купянск, Сватово, Покровск и Въгледар.
  • Sakhalin Media съобщи на 19 август, че Граничната служба на Руската федерална служба за сигурност (ФСБ) в Сахалинска област и други федерални субекти в Далечния Изток, Северозападния и Севернокавказкия федерален окръг е възобновила наборната военна служба за първи път от неопределен „дълъг“ период от време.


Украинските сили продължиха леко да напредват в Курска област на 19 август на фона на продължаващи боеве в цялата украинска издатина в района.

Геолокирани кадри, публикувани на 19 август, показват, че украинските сили са напреднали във Вишневка (югозападно от Коронево и на 14 километра от международната граница). Министерство на отбраната на Русия твърди, че руската авиация и артилерия са ударили украински сили, действащи близо до Вишневка, мълчаливо признавайки, че украинските сили са напреднали в района.

Известен руски военен блогър, свързан с Кремъл, твърди, че украинските сили също са напреднали в Русское Поречное (североизточно от Суджа и на 17 км от международната граница), на изток от Агроном (точно на изток от Суджа и на 15 км от международната граница) и на изток от Спальное (югоизточно от Суджа и на 5 км от международната граница).

Руското Министерство на отбраната твърди, че руските сили са отблъснали украински саботаж и опити за разузнаване на юг от Скрилевка и Шептухова (и двете североизточно от Коренево и на 22 км от международната граница), а други руски източници твърдят, че боевете продължават близо до Коренево, Олговка (точно източно от Коренево), Западна Суджа и Мартиновка (североизточно от Суджа).

Руските милблогъри също твърдят, че сблъсъците продължават по международната граница близо до Теткино. Съобщава се, че части от руската 810-а морска пехотна бригада (Черноморски флот) действат близо до Олговка;

Съобщава се, че в Суджа действат елементи на чеченския спецназ на Айда Ахмат и че разузнавателно-ударната рота „Варяг“ от 155-та морска пехотна бригада (Тихоокеански флот, Източен военен окръг) действа в Курска област. Елементи на руския инженерен батальон „Феникс“, за които се съобщава, че са действали в района на Часов Яр към края на май 2024 г., се съобщава, че действат близо до Мартиновка.

Руските военни блогъри твърдят, че украинските сили са извършили въздушен удар, който е разрушил мост над река Сейм в Кариж (югозападно от Коренево) - третият и последен мост над реката в Глушковски район, Курска област. ISW обаче все още не е забелязал доказателства за удар срещу мост близо до Кариж. Геолокирани кадри, публикувани на 16 и 18 август, показват съответно украински удари, които разрушават мост над река Сейм в Глушково и повреждат мост над река Сейм в Звънное (югозападно от Коренево).

Командирът на чеченския спецназ „Ахмат“ Апти Алаудинов утежни ситуацията, към която Кремъл исторически се е отнасял изключително предпазливо, призовавайки наборниците да участват в бойни операции в Курска област и отхвърляйки опасенията, изразени от роднини на наборниците.

Алаудинов отговори във видеообръщение на 19 август на „риданията и изблиците“ за руските наборници, воюващи в Курска област, като се оплака, че родителите на наборници се отнасят към 18-годишните като към деца. Алаудинов твърди, че руските наборници са служители на руското министерство на отбраната (МО) и трябва да защитават Русия.

Алаудинов се оплака, че наборниците просто „ядат безплатно държавния хляб... и после се прибират“. Алаудинов отговори на оплакванията, че на наборниците се плащат малко, като призова наборниците да сключат договор с МО, ако искат да получават по-високи заплати.

Алаудинов призова всички руснаци, млади и стари, да „застанат във формация“, тъй като „врагът дойде в Русия, заявявайки, че „никой няма да умре, който не е предопределен да умре, но ако умрете, защитавайки Русия и вашата вяра в Бога, ще отидете в рая."

Телеграм канал, свързан с групата на Ахмат „Аида“, също твърди на 19 август, че наборниците, които са срещнали в Суджа, Курска област, не са 18-годишни, а 21 до 25-годишни. Свързаният с „Аида“ канал предполага, че фактът, че украинските сили са на руска територия, е по-важен от всякакви дискусии за жертви сред руските наборници.

Членове на семействата на руски военнослужещи наскоро се оплакаха от участието на руски наборници в руски операции по отбрана на границата. Кремъл показа голяма загриженост относно обществената реакция по отношение на проблемите, свързани с наборниците, а руският президент Владимир Путин преди това предприе действия, за да успокои оплакванията на роднините на наборниците.

Продължаващото присъствие на руски наборници в граничните райони по време на украинското нахлуване заплашва Кремъл с потенциална политическа криза по отношение на жертвите сред руските наборници. Алаудинов се представя за говорител на руската отбрана в Курска област, а руският новинарски канал ТАСС многократно разшири изявленията му след украинското нахлуване. 

Грубите призиви от страна на Алаудинов – широко популяризиран руски авторитет – роднините на наборниците да спрат да се оплакват, наборниците да участват в бойни операции в граничната зона на Русия и руските граждани да приемат жертвите сред наборници и други военнослужещи може да изострят напрежението в руското общество и потенциално застрашават стабилността на режима на Путин.

Ръководителят на Чеченската република Рамзан Кадиров направи само ограничени публични изявления относно украинското нахлуване в Курска област, въпреки ясно изразената роля на Алаудинов и чеченския Спецназ в руския отговор на нахлуването.


Руският президент Владимир Путин посети Азербайджан на 18 август, вероятно в опит да измести фокуса от украинското нахлуване в Курска област и да се представи като ефективен дипломат.

Путин пристигна в Баку на 18 август с руска делегация, включително министъра на външните работи Сергей Лавров, за двудневно посещение и среща с президента на Азербайджан Илхам Алиев, за да обсъдят руско-азербайджанските двустранни отношения.

Съобщава се, че делегациите са обсъдили двустранните енергийни връзки, рускоезичните инициативи в Азербайджан и желанието на Русия да посредничи за мирно споразумение между Армения и Азербайджан.

Моментът на това посещение е забележителен предвид продължаващата ситуация в Курска област и продължаващите усилия на Кремъл да омаловажава мащаба и въздействието на украинското нахлуване.

Руските държавни медии се съсредоточиха върху пътуването на Путин до Азербайджан, усилвайки дребни подробности, вероятно отчасти за да отклонят вниманието от неудобната ситуация в Русия чрез насищане на информационното пространство с демонстрация на глобалния дипломатически ангажимент на Кремъл и предполагаемите му успехи.


Отговорът на Кремъл на нахлуването на Украйна в Курска област подчертава как вътрешните приоритети на Кремъл все повече се ориентират към стабилността на режима, особено през последната година.

Руското опозиционно издание „Важные истории“ съобщи на 19 август, че реакцията на руския президент Владимир Путин на „ситуацията с Курск“ е разкрила някои промени във вертикала на властта на Кремъл, много от които са в ход през последните няколко месеца.

Путин назначи президентския помощник Алексей Дюмин да наблюдава продължаващата „антитерористична“ операция срещу украинските дейности в Курска област, което според изданието означава, че Путин няма доверие на руския Генерален щаб и руското Министерство на отбраната (които биха били органите, теоретично отговарящи за отбраната военни дейности) и разчита на лица, на които лично се доверява.

Съобщава се, че вътрешен източник е споделил на изданието, че Дюмин е в конфликт с членове на руската президентска администрация, което допълнително предполага, че Путин продължава да се придържа към онези, които имат личната му благосклонност за сметка на служители, технически по-подходящи за определени позиции.

„Важные истории“ също цитира източници, запознати с руските служби за сигурност, които твърдят, че ръководителят на Федералната служба за сигурност (ФСБ) Александър Бортников ще „напусне поста си тази година“ и че негов потенциален заместник може да бъде Владислав Меншчиков, ръководител на контраразузнаването на ФСБ, или Сергей Королев, първият заместник на Бортников.

Руският разследващ журналист Андрей Солдатов отбеляза, че ФСБ като цяло е изместила мандата си от контрол върху руските олигарси към контрол върху руската армия и руския военно-промишлен комплекс, както и противодействие на „диверсанти и терористи“, а опозиционното издание съобщи, че няколко дългогодишни икономически олигарси също са започнали постепенно да губят влиянието си в рамките на по-широката властова вертикала на Кремъл.

Докладите на „Важные истории“ силно подсказват, че Кремъл все повече е ориентирал основните си приоритети към стабилността на режима. ISW докладва подробно за усилията на Путин да поддържа ядро от лоялни силоваци в рамките на руския вертикал на властта, особено след рисковете за режима на Путин, въведени за първи път от въоръжения бунт на групата Вагнер през юни 2023 г.

Общото изместване на Кремъл към силоваци като Дюмин, на когото Путин лично има доверие, и служители по сигурността със силна и добре документирана репутация в областта на антитероризма и контраразузнаването предполага, че Кремъл все повече гледа на такива лица като на предпазни мерки на режима.

Операцията на Украйна в Курска област особено разкри тази динамика и продължаващият отговор на Кремъл на нахлуването допълнително подчертава непрекъснато нарастващото разчитане на служители и структури по сигурността пред по-политически или икономически фокусирани вътрешни структури.


Руският президент Владимир Путин подписа на 19 август указ за бъдещо кодифициране на неясна руска държавна идеология в местното законодателство, без конкретно да променя руската конституция.

Указът на Путин позволява на чужденци и лица без гражданство, „които споделят традиционните руски духовни и морални ценности“; изразили са интерес да се преместят в Русия за постоянно; и не са съгласни с политиките на родните си държави, „налагащи деструктивни неолиберални идеологически насоки“, да кандидатстват за временно разрешение за пребиваване, без да отговарят на изискванията за владеене на руски език, закон и култура.

Путин инструктира Министерството на външните работи (МВнР) да създаде списък на страните, за които се твърди, че „налагат тези неолиберални ценности“. Кремъл полага все повече усилия за кодифициране на държавна идеология, основана на неясни руски „традиционни ценности“, като същевременно се заобикаля руската конституция, която забранява на властите да установяват държавна идеология и изисква руската държава да признае идеологическото разнообразие.

Тази нова политика, благоприятстваща увеличената миграция на определени „традиционно и идеологически обвързани“ лица към Русия, е в противоречие с неотдавнашните усилия на руската държава да се справи с нелегалната миграция в Русия и да принуди мигрантите да преминат военна служба, като и двете вероятно подкопават всички руски усилия за привличане на повече мигранти да се установят в Русия.


Усилието на Путин да кодифицира конкретна идеология може да има за цел да противодейства на собствените усилия на руската ултранационалистическа общност да установи приета национална идеология.

Руските ултранационалистически гласове до голяма степен критикуваха руската миграционна политика за това, че е твърде снизходителна, и пламенно призоваха руските власти да затегнат имиграционните изисквания, особено за мигрантите да учат руските език, култура и закони, за да се интегрират по-добре в руското общество – изисквания, които указът на Путин позволява да бъдат заобиколени от избрани мигранти.

Редица крайни националисти гласове също бяха критични към Кремъл и руските служители на отбраната за предполагаемите военновременни и идеологически провали, а някои дори директно се противопоставиха на Путин или политически, какъвто беше случаят с осъдения пламенен националист Игор Гиркин, или военно, като починалия финансист на Вагнер Евгений Пригожин.

Кремъл предприема репресии срещу военните блогъри, като създаде екип от такива, лоялни на Кремъл, създавайки среда на автоцензура и директно цензурирайки определени коментатори, ако е необходимо.

Усилието на Путин да се утвърди като единствен арбитър на приетата руска национална идеология може да има за цел да противодейства на руските военни блогъри, които не са съгласни с него, и да елиминира възможните вътрешни заплахи за неговия режим, особено след като Кремъл се опита да представи руснаци, които се противопоставят на войната в Украйна и на самия Путин като „екстремисти“, „непатриоти“ и „врагове на държавата“.


Руските официални лица продължиха с опитите си да представят Украйна като отговорна за липсата на преговори за прекратяване на войната.

Помощникът на руския президент Юрий Ушаков отговори на въпрос за възможни преговори с Украйна на 19 август, като заяви, че Русия няма да разговаря с Украйна предвид „авантюрата“ на Украйна с нейното нахлуване в Русия . Ушаков твърди, че предложенията на руския президент Владимир Путин – които призовават Украйна да предаде територия, която руските сили в момента не окупират – все още са в сила, но че би било „неуместно“ преговорите да се провеждат в момента.

Руският външен министър Сергей Лавров повтори на 19 август изявлението на Путин от 12 август, че не може да се говори за преговори след украинското нахлуване и твърди, че Путин е казал, че Русия „със сигурност ще даде оценка на тази ситуация малко по-късно.“

Лавров също така отхвърли като „слухове“ твърденията в неотдавнашна статия на Washington Post за временното отлагане от страна на Русия на дискусиите с Украйна в Катар относно мораториума върху ударите срещу енергийната инфраструктура. ISW продължава да оценява, че Русия е и е била незаинтересована от смислени преговори с Украйна и че Кремъл се е опитал да представи Украйна – а не Русия – като възпрепятстваща преговорите.

Няма коментари:

Публикуване на коментар