понеделник, 26 август 2024 г.

Башар Асад: Усилията за възстановяване на отношенията с Турция не дават резултат.

Сирийският президент Башар ал-Асад говори пред новоизбраните членове на парламента в столицата Дамаск, Сирия.
📸 Снимка: Handout/SANA via Reuters

🇸🇾🤝🇹🇷 Сирийският президент Башар ал-Асад заяви, че положените до този момент усилия за възстановяване на дипломатическите отношения с Турция не са довели до забележими резултати.

„Инициативите не доведоха до никакви резултати, които си заслужава да бъдат споменати, въпреки сериозността и искрения ентусиазъм на посредниците“, посочи Асад в неделя по време на своя реч пред сирийския парламент, имайки предвид неотдавнашните усилия за помирение със съдействието на Русия, Иран и Ирак.

Турция прекъсна своите дипломатически връзки с арабската страна през 2011 г. след избухването на гражданската война, в хода на която Анкара застана на страната на бунтовниците, сражаващи се срещу президента Башар Асад.

Сирийският президент и управляващият режим бяха обект на многобройни обвинения от страна на международни органи и правозащитни организации в извършване на военни престъпления, след като милиони сирийски цивилни избягаха от районите, намиращи се под контрола на сирийската армия, както и от страната като цяло.

„Решението е откритост“, каза още сирийският президент. „Възстановяването на една връзка изисква първо да се премахнат причините, довели до нейното разрушаване.“

Освен това той даде да се разбере, че макар да иска изтегляне на турските войски от Сирия, това не е било поставяно като условие за преговори.

„Не е вярно обявеното наскоро от някои турски официални лица, че Сирия е заявила, че няма да се срещне с турците докато няма изтегляне“, каза още той, добавяйки че „този ​​разговор е далеч от реалността“.

През юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган, известен като ревностен поддръжник на сирийската опозиция, разкри, че „всеки момент“ ще отправи покана към сирийския президент за започването на преговори за възстановяване на отношенията между двете страни.

В отговор на това, по-късно същия месец Башар Асад изрази готовност да се срещне с Ердоган, но подчерта, че това зависи от „съдържанието“ на срещата, отбелязвайки, че присъствието на Турция в Сирия е ключова пречка.

Русия се опитва да улесни срещата между двамата лидери в опит да възстанови връзките. Ирак също каза през юли, че може да се опита да сближи двамата лидери. По-рано турски вестник съобщи, че Ердоган и Асад може да се срещнат през август, но турски дипломат отрече информацията.

От началото на гражданската война Турция е спасителен пояс за сирийската опозиция, осигурявайки база за военни и политически фигури.

Страната също така участва военно в райони по границата си със Северна Сирия, тъй като Анкара смята присъствието на Кюрдската работническа партия (ПКК) и нейните филиали, които присъстват в този регион, за своя основна заплаха за сигурността, с която трябва да се справи на всяка цена.

ПКК води война срещу турската държава от 1984 г. и се смята за „терористична“ организация в Турция, Съединените щати и Европейския съюз.

Без да изоставя сирийската опозиция

През юли външният министър на Турция Хакан Фидан каза пред Al Jazeera , че правителството на страната води външна политика на „нормализация“, част от „визията за мир“ на Ердоган.

„Регионът сега е в климат, който търси мир и стабилност. Духът на нашето време ни кара да търсим мир и стабилност“, каза още Фидан. Той обаче подчерта, че политиката не означава, че сирийската опозиция ще бъде изоставена.

„Не променяме позицията си по отношение на сирийската опозиция. Отношенията на сирийската опозиция с режима се основават на собственото им свободно решение и на свободният им избор“, подчерта топ дипломатът на Анкара, припомняйки че опозиционните бойци са се сражавали заедно с турските войски, за да защитят сигурността на Турция.

„Не е възможно да забравим тази жертва... Изключено е да забравим тези жертви и да ги разочароваме“, добави Фидан.

Но в Турция продължаващото нарастване на антисирийските настроения остава, поставяйки турското правителство в трудна и деликатна позиция. Турция е приютила общо 3,6 милиона регистрирани сирийски бежанци – повече от всяка друга държава по света.

Докато Ердоган продължава да подкрепя принципа за осигуряване на убежище на сирийските бежанци в страната, бъдещето им редовно става предмет на ожесточени спорове в турски политически дебати, като някои от противниците на Ердоган обещават да ги изпратят обратно в Сирия.

Няма коментари:

Публикуване на коментар