сряда, 21 август 2024 г.

Южна Корея ще увеличи обсега на експортните си ракети от 300 на 500 км.

Реактивна система за залпов огън K239 Chunmoo, произведена от южнокорейската Hanwha Defense, монтирана на шаси на полски военен камион Jelcz 8x8.
📸 Снимка: Polish Ministry of Defense

🇰🇷 Южна Корея реши да разшири обхвата на експортните си ракети от 300 до 500 километра в отговор на искания от страни от Близкия изток, както съобщава The Korean Economic Daily. Това решение следва неотдавнашно заседание на Съвета за национална сигурност (NSC), председателствано от кабинета на президента на страната. Източници от военната индустрия отбелязват, че това разширение има за цел да отговори на опасенията, повдигнати от няколко страни от Близкия изток по отношение на ограничения обхват на южнокорейските системи, включително K239 Chunmoo.

K239 Chunmoo, реактивна система за залпов огън (MLRS), разработена от южнокорейската компания Hanwha Defense, започна своето производство през 2015 г. и бързо беше разгърната от военните на страната. Проектирана да замени своя предшественик K136 Kooryong, тя е силно адаптивна и е способна да изстрелва различни видове ракети, включително боеприпаси с калибър 130, 227 и 239 милиметра и с обсег от 36 до 160 километра в зависимост от типа ракета. Системата е монтирана на шаси на камион 8х8, което осигурява мобилност и защита на екипажа. В момента се използва в Южна Корея и е изнесена в страни като Полша и Обединените арабски емирства.

Основните характеристики на Chunmoo включват въртяща се на 360° система за изстрелване, прецизно насочвани боеприпаси и възможността за смесване на различни видове ракети в една мисия. Системата може също да разположи Корейската тактическа ракета земя-земя (KTSSM) с обхват до 200 километра и отклонение от целта под 2 метра. С максимална скорост от 90 км/ч и оперативен обхват от 800 километра, Chunmoo представлява изключително мощна артилерийска система, предназначена за прецизни удари на дълги разстояния и бързо разгръщане в разнообразие от бойни сценарии.

Това решение е особено важно за страни като Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия, които вече са инвестирали в южнокорейската система. Тя беше придобита от ОАЕ през 2017 г, а наскоро беше закупена и внедрена и от Саудитска Арабия. Освен това компанията производител подписа през април тази година договор с Полша договор за 1,64 милиарда долара за доставка на 72 единици CTM-290 Chunmoo. Тази сделка е част от по-голямо споразумение на стойност 22 милиарда долара между Южна Корея и Полша, насочено към укрепване на военния капацитет на Полша в отговор на продължаващия конфликт между Русия и Украйна.

K239 Chunmoo е изключителна напреднала, многофункционална и смъртоносна. Точно като американските M270 и HIMARS, тя притежава способността да изстрелва разнообразие от ракети - като калибър, обхват и вид бойна глава.
📸 Снимка: mason_8718 on X

Решението на Южна Корея да разшири обхвата на ракетите следва вдигането на 42-годишното ограничение върху програмата за разработване на ракети от Съединените щати през 2021 г. Въпреки че това позволява на Южна Корея да разработи балистични ракети, способни да достигнат далеч отвъд Корейския полуостров, износът им остава при спазване на ограниченията, наложени от Режима за контрол на ракетните технологии (MTCR) - неофициално политическо споразумение, включващо 35 държави-членки, което има за цел да предотврати разпространението на ракетни технологии. Южна Корея стана негов член през 2001 г.

Системата Chunmoo, както е конфигурирана за Полша, има максимален обхват от 290 километра поради ограниченията на MTCR. Въпреки това, след решението на NSC, Администрацията на програмата за отбранителни придобивки на Южна Корея (DAPA) се очаква да одобри модификации, които биха позволили увеличаване на обсега на ракетите при износ. Експерти смятат, че компанията производител ще постигне това чрез намаляване на теглото на бойната глава, като по този начин ще разшири обхвата без нарушаване на международните споразумения.

Това решение породи опасения относно потенциални конфликти с разпоредбите на MTCR, особено по отношение на износа на оръжия за масово унищожение. Длъжностни лица обаче твърдят, че реактивните системи за залпов огън, каквато е системата Chunmoo, попадат в категория 2 на MTCR, където намерението на страната вносител е ключовият критерий за контрол. На фона на растящото напрежение в Близкия изток, особено с продължаващия конфликт между Израел и палестинската групировка Хамас, разширяването на обхвата на системата Chunmoo може да ѝ позволи да удари по цели дълбоко в Иран през Персийския залив.

Това удължаване може също да предизвика отговор от Русия, особено след като южнокорейските оръжия играят все по-голяма роля на европейския континент. Някои анализатори предполагат, че Съединените щати може да са подкрепили разширяването на обхвата, очаквайки все по-значителна роля за южнокорейските оръжия на европейския театър.

Няма коментари:

Публикуване на коментар