понеделник, 22 юли 2024 г.

Китай предлага изтребители J-10 и J-31 на Египет като алтернатива на американските самолети.

Изтребители J-10B провеждат обучение на военен полигон на бригада от военновъздушните сили на командването на Северния театър на китайската Народна освободителна армия в подготовка за предстоящото състезание "Aviadarts" на Международните армейски игри през 2017 г.
📸 Снимка: eng.chinamil.com.cn

🇪🇬🤝🇨🇳 Египетските военновъздушни сили обмислят придобиването на китайски изтребители J-10C и J-31, за да модернизират своя флот, позиционирайки Китай като логичен вторичен доставчик на фона на сложни отношения с Русия и САЩ.

J-10C предлага усъвършенствани възможности на по-ниска цена, докато J-31 би се противопоставил на F-35 на Израел. Тази инициатива идва, когато Египет се стреми да разнообрази своите военни активи поради продължаващите санкции срещу Русия и близките отношения на САЩ с Израел.

Дискусиите между египетски и китайски официални лица продължават, като последните доклади показват, че командирът на египетските военновъздушни сили, генерал-лейтенант Махмуд Фуад Абдел Гавад, се е срещнал с китайския си колега, генерал Чанг Дингкиу, в Пекин. Тези дискусии включват потенциална продажба на изтребители J-10C и J-31, подчертавайки интереса на Египет към модернизирането на своите военновъздушни сили. Египет е закупувал китайско военно оборудване и в миналото, включително бомбардировачи Xi’an H-6 и изтребители J-6, и проявява нарастващ интерес към модерни изтребители от края на 2022 г.

Chengdu J-10C е четвърто поколение, едномоторен, многоцелеви боен самолет, разработен от Chengdu Aircraft Industry Corporation (CAC). Програмата J-10 започва през 1986 г. с цел разработване на изтребител, способен да се противопостави на руските МиГ-29 и Су-27. J-10C, е негов модернизиран вариант, разполагащ с усъвършенствани системи за електронна война и радар с активна електронно сканирана решетка (AESA). Той поддържа разширени възможности с капсули за насочване, лазерно насочвани бомби и ракети въздух-въздух. J-10C официално влезе на въоръжение в китайските ВВС през декември 2017 г. и според последните доклади се експлоатира от Китай и Пакистан. Египет изрази интерес към придобиването на дузина единици, като по-ниската цена му дава значително предимство пред западните и руските изтребители.

J-10C е проектиран с аеродинамично оформление, което подобрява неговата маневреност и цялостно повдигане. Задвижва се от един руски турбовентилатор Люлка-Сатурн АЛ-31ФН, способен да развива максимална скорост от 2200 км/ч и обсег от 3200 км. Самолетът също така е оборудван с модерна авионика, включително IRST сензор и различни външно монтирани авионики за навигация, насочване към атака и мисии за електронно разузнаване.

Shenyang J-31, известен също като FC-31, е двумоторен стелт изтребител от пето поколение, разработен от Shenyang Aircraft Corporation, дъщерно дружество на Aviation Industry Corporation of China (AVIC). J-31 направи първия си полет на 31 октомври 2012 г. Предназначен е за различни роли, включително близка въздушна поддръжка, въздушни бомбардировки и операции по блокиране. Самолетът е с размери приблизително 16,9 метра дължина, 4,8 метра височина и има размах на крилата от 11,5 метра, с максимално тегло при излитане от 25 тона. Може да развие скорост до 2200 км/ч.

J-31 разполага с усъвършенствани стелт характеристики, включително вътрешен отсек за оръжия и дизайн на свръхзвуков вход без отклоняващо устройство, което подобрява възможностите му за избягване на радари. Самолетът е оборудван с модерна авионика, включително AESA радар, IRST системи и електрооптична система за насочване. Тези способности го позиционират като значителен напредък в китайската военна авиация, с потенциални експортни версии, които вероятно ще привлекат страни, търсещи алтернатива на западните изтребители от пето поколение.

Вариантите на J-31 включват F-60 за износ. Що се отнася до въоръжението, J-31 може да бъде оборудван с ракети с малък обсег PL-10 и ракети въздух-въздух със среден обсег PL-12. Може да носи и 8 бомби с дълбоко проникване по 500 kg всяка и 30 по-малки бомби, с шест външни точки на твърдост и вътрешен отсек.

Авиониката включва оптична система за ранно предупреждение с разпределена апертура (DAS) и електрооптична система за насочване (EOTS). За мобилност J-31 се задвижва от два двигателя Климов РД-33, постигащи скорост от 2200 км/ч (1,8 Маха) и обсег от 4000 км. Неговият потенциален износ за Египет ще отбележи първата международна продажба, освен ако Пакистан не го поръча първи.

Появата на Китай като основен играч на световния оръжеен пазар е очевидна, заемайки четвърто място по износ на оръжия между 2019 г. и 2023 г., според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI). Египет, ключов играч в глобалния внос на оръжия, се нарежда на седмо място, доставяйки оръжия от Франция, Германия, Русия и Съединените щати. Дългогодишните отношения в областта на отбраната между Египет и Китай датират от 70-те години на миналия век, след дистанцирането на Египет от Съветския съюз след войната от Йом Кипур през 1973 г. През десетилетията Египет диверсифицира своя арсенал с набор от китайско оборудване, включително подводници, разрушители, ракетни лодки и различни видове самолети.

Стратегическото партньорство между Египет и Китай се подчертава от значителни оръжейни сделки и усилия за съвместно производство. Неотдавнашните срещи между египетски и китайски военни служители, включително посещение във военновъздушната база Таншан, където египетски служители наблюдаваха представянето на китайски изтребител J-10C, подчертават високите нива на текущо сътрудничество. Дискусиите включват и съвместни производствени проекти и трансфер на напреднали технологии, подчертавайки ангажимента на двете нации за проучване на нови области на сътрудничество.

Политиката на ненамеса и стратегическият подход на Китай към износа на оръжия се харесват на Египет, тъй като Пекин не налага политически условия и гарантира, че споразуменията не нарушават регионалния военен баланс. Тази политика, съчетана с конкурентни цени и напреднали технологии, прави Китай привлекателен доставчик за отбранителните нужди на Египет.

Няма коментари:

Публикуване на коментар